وار var در ایران

وی ای آر یا وار یک سیستم کمک داور ویدیویی که با تکنولوژی دوربین ها قادر به تشخیص آفساید، گل ، خطوط دروازه ، هند و پنالتی و هر نوع اتفاق مهم و حساس و سرنوشت ساز در بازی های فوتبال است. سیستم وار هنوز در لیگ برتر ایران مورد استفاده قرار نگرفته است و در این فصل شاهد عجیب ترین سوت زنی داوران بودیم که نشان دهنده خطای چشمی و دید آنها در زمین مسابقه بود. چه زمانی سیستم وار var در ایران اجرایی می شود؟ در ادامه سایت ورزشی با ما همراه شوید.

 

سیستم کمک داور ویدیویی یا VAR

بر اساس شنیده ها تکنولوژی وی ای آر از ابتدای لیگ بیست و چهارم در لیگ برتر فوتبال ایران قابل استفاده خواهد بود. بر اساس اعلام منابع موثق فدراسیون فوتبال خبر داد که سیستم کمک داور ویدیویی از ابتدای فصل آینده به ایران وارد می شود. در حالی که خداداد افشاریان رئیس کمیته داوران درباره ورود وار و کمک به داوران ایرانی گفت: خیلی به حضور این تکنولوژی در یکی دو فصل آینده امیدوار نیستند، عنوان کرد: شما خیلی بدبینانه نگاه می‌کنید. ان‌شاءالله که بتوانیم آخر همین فصل مقدمات ورود VAR را فراهم کنیم. با این وجود همین منبع آگاه و نزدیک به فدراسیون به ما اعلام کرد که این تکنولوژی فصل آینده به فوتبال ایران نیامده و از ابتدای لیگ بیست و چهارم در لیگ برتر استفاده خواهد شد.

وار var در ایران

وار var در ایران

به گزارش سایت ورزشی ، رئیس کمیته فدراسیون اعلام نمود که وار اگر به آخر فصل نرسد، قطعا در فصل آینده در لیگ برتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این موضوع را مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در برنامه جام 22 شبکه ورزش اعلام نمود. با توجه به اینکه داوران باید دوره آموزشی وار را شروع کنند، فدراسیون احتمالا در پایان نیم فصل کلاس ها را شروع نماید تا داوران در فصل بعد با سیستم وار آشنا شوند.

پیش بینی هایی انجام شده تا چندین ورزشگاه مهم و اصلی کشور به سیستم وار مجهز شوند. فعلا فدراسیون با هزینه هایی که باشگاه ها می پردازند ورزشگاه ها را به این سیستم تجهیز می نماید. البته باشگاه هایی که ورزشگاه های اختصاصی دارند کار نصب راحت تری دارند.

 

هزینه های نصب وار در ایران!

البته در این میان باشگاه هایی که نتوانند هزینه سیستم وار را به حساب فدراسیون واریز نمایند. قطعا شانسی برای استفاده از این مدل تکنولوژی ندارند. هزینه نصب کمک داور ویدیویی حدود 300 هزار دلار می باشد که به مبلغ ما 15 میلیارد تومان می شود. حتی برخی باشگاه ها توان پرداخت این مبلغ به یک بازیکن را ندارند. البته استقلال و پرسپولیس استادیوم آزادی را به عنوان میزبان معرفی کردند که سهم هر باشگاه حدود 7.5 میلیارد تومان خواهد شد.

یکی از نکات ویژه این است که نه تنها سیستم وار در لیگ برتر استفاده می شود. بلکه فدراسیون فوتبال می خواهد از کمک داور ویدیویی در لیگ یک هم استفاده نماید. و باشگاه های لیگ 1 توانایی نصب وار را دارند و هم بتوانند ورزشگاههایشان را تجهیز کنند. قطعا اگر کمک داور ویدیویی به فوتبال ایران بیاید. امکان برقراری عدالت در لیگ برتر و لیگ 1 و کاهش فساد داوری و بهتر شدن عملکرد داوران می شود. تمامی شک و شبهه ها نیز برطرف خواهد شد. راه انداختن سیستم کمک داور ویدیویی در لیگ یک با هیاهوهای زیاد و حواشی و جنجال مهم تر از راه اندازی اش در لیگ برتر باشد.

 

وار var در ایران

بازی VAR عوض شد | دستور العمل جدید نهاد ریاست جمهوری؛ اولویت با داخلی هاست! + سند

به گزارش سایت ورزشی ، در حالی که از فدراسیون فوتبال خبرهایی رسید. که مسئولان آن به رغم تمام هشدارها، تصمیم به همکاری با شرکت بلژیکی EVS گرفتند تا تکنولوژی وار از طریق نماینده ایرانی این شرکت اروپایی به ایران بیاید. اسفند 1401 معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نهاد ریاست جمهوری مصوبه های جدیدی را برای وزارت ورزش و جوانان فرستاد که مطابق آن این وزارت خانه موظف شده در چرخه تکنولوژی کمک داور ویدیویی (VAR) اولویت را به شرکت های دانش بنیان داخلی بدهد و تا مادامی که امکان حمایت از این شرکت های وطنی وجود دارد، از خرید تکنولوژی وارداتی خودداری کند.

معاونت فناوری رییس جمهور اسفندماه قوانین و مقررات و مصوبات آزاد وحدت رویه را در روزنامه رسمی قوه قضاییه منتشر و تمام وزارت خانه ها را ملزم به رعایت این قوانین کرد. در بخشی از این مقررات و مصوبات جدید. آیین نامه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه ورزش و جوانان به چشم می خورد. که این آیین نامه وزارت ورزش و فدراسیون های تابعه را ملزم به همکاری با شرکت های دانش بنیان داخلی می کند. در ماده 4 این آیین نامه آمده وزارت ورزش مکلف است. با همکاری وزارت خانه های صمت، اقتصاد و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین صندوق نوآوری با هدف کاهش وابستگی به واردات محصولات ورزشی تمامی ابزار وارداتی ورزش را شناسایی و از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در تولید آن محصولات حمایت کند.

وار var در ایران

مصوبه وار var در ایران چه چیزی می گوید؟

به زبان ساده تر وزارت ورزش موظف شده به جای آنکه تکنولوژی کمک داور ویدیویی را از اروپا وارد کند. شرکت های دانش بنیانی که توان ساخت این تکنولوژی را دارند. زیر بال و پر بگیرد و با حمایت از آن ها، شرایطی را به وجود بیاورد. که سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) به وسیله شرکت های داخلی در ایران ساخته شود. مصوبه 14 اسفندماه به وزارت ورزش ابلاغ شده و می تواند به کلی مسیر بازی VAR را در فوتبال ایران تغییر بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *