آموزش والیبال در خانه

والیبال یکی از رشته های مهیج و جذاب و سرگرم کننده با توپ و تور و به صورت جمعی می باشد. ورزش کاملا گروهی که در زمین سالن با امکانات خاص انجام می شود. یکی از سوالاتی که برای بسیاری از والیبالیست ها و علاقه مندان به این رشته ورزشی به وجود می آید. این است که آیا امکان انجام بازی و تمرینات و آموزش والیبال در منزل وجود دارد. آیا درباره تمرین والیبال در منزل چیزی شنیده اید؟ در ادامه سایت ورزشی با مطلب آموزش والیبال در خانه همراه ما باشید.

 

آموزش والیبال در خانه

قطعا پیش آمده که با خودتان فکر کنید در منزل و بدون هیچ مربی و با کمترین تجهیزات آموزش و تمرین والیبال در منزل را انجام دهید. البته باید بدانید که روش های زیادی در این زمینه وجود دارد که بتوانید بدون تور والیبال و حتی شریک بازی در خانه به کودکان تان آموزش این بازی را انجام دهید. در ادامه شما را با چندین تمرین والیبال در منزل و آموزش این بازی آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید. در ابتدا باید بدانید که اصلا ورزش والیبال چیست؟

آموزش والیبال در خانه

والیبال چیست؟

رشته ورزشی والیبال در واقع یکی از رشته های پرطرفدار بعد از فوتبال است. که با توپ و تور انجام می شود و دو تیم به صورت گروهی باهم مسابقه می دهند. این ورزش جزو ششمین ورزش بزرگ دنیا به حساب می آید. بیش از 100 سال در کشورهای مختلف توسط افراد زیاد انجام می شود. بسیاری از کشورهای دنیا امروزه عضو فدراسیون والیبال هستند.

 

تمرینات والیبال در منزل

آموزش والیبال در خانه و تمرینات مختلف آن به راحتی امکان پذیر است. معمولا کودکان و بزرگسالان به راحتی این تمرینات را انجام دهند. توجه داشته باشید که تمرینات زیر برای کودکان و بزرگسالان کاملا مناسب هستند.

پاس به خود:

یکی از مهم ترین مراحل تمرین والیبال در منزل پاس به خود است. مهارت پاس با این تمرین باعث تقویت والیبال کودکان می شود و می توانید به آنها آموزش دهید که در موقعیت پاس قرار بگیرند و توپ را از هوا برایشان پرتاب کنید. به او آموزش می دهید که چطور از برخورد توپ به زمین جلوگیری کند و چطور تعادل خودش را حفظ نماید و پاهای خود را ثابت نگه دارد. سپس کم کم نحوه قرار دادن پاهای کودک را آموزش می دهید که به عقب یا جلو یا پهلو به پهلو برود.

آموزش والیبال کودکان

آموزش والیبال کودکان

ست عمودی

تمرینی که با روش های مختلف قابل انجام است. برای شروع تمرین به پشت خوابیده و توپ را به سمت بالا بگیرید. دقت نمایید که زانوها باید خم شده باشند. و دست ها نیز زاویه مناسب داشته باشند. دست ها را حدود هفت اینچ بالاتر از صورت خود قرار دهید. باید انگشت اشاره و شست با توپ یک مثلث تشکیل دهد. حال باید توپ را به سمت بالا فشار وارد نمایید. اینکار را 50 بار بدون انجام حرکات خاصی تکرار کنید. این تمرین را می توانید به صورت ایستاده اجرا کنید.

پاس ست پاس

برای انجام این حرکت باید به کودک خود بگویید در حالی که ایستاده مدام بین حالت های ست و پاس قرار بگیرد. این کار معمولا باعث می شود تا کودکان در زمان بازی والیبال به خوبی تعادل حفظ کنند و حرکات پای خود را با سرعت انجام دهند.

آموزش والیبال کودکان

کار با پا

تمرین پا در والیبال بسیار اهمیت دارد و باید به فکر استقامت پاهایتان در زمان تمرین باشید. در حالی که زانوهای تان را خم کرده اید و وزن بدن تان را روی پای راست بیاندازید و سپس به سمت مخالف بپرید و چند ثانیه به همین شکل قرار بگیرید. به صورت برعکس وزن تان روی پای چپ تکرار کنید. چندین بار این تمرین را انجام دهید و هر بار فاصله و اندازه پرش را بیشتر نمایید.

پیدا کردن دیوار بلند

باید یک دیوار بلند و مناسب در منزل تان پیدا کرده و دارای تابلو و شیشه و پنجره و لوازم شکستنی نباشد.

آموزش والیبال

سرویس با دیوار

حدودسه و نیم متر دورتر از دیوار قرار بگیرید. سپس توپ را به سمت جلو و بالا پرتاب نموده و بعد توپ را با دیوار هماهنگ نمایید و به آن ضربه بزنید. این تمرین باید چند بار انجام بگیرد.

 

ضربه به دیوار

در فاصله سه متری باید رو به روی دیوار ایستاده و سپس توپ را با دست چپ تان پرتاب نمایید. سپس یک قدم به جلو آمده و زمانی که توپ از سمت دیوار بازگشت با دست مخالف به آن ضربه بزنید. به توپ ضربه محکم بزنید و به مکان مورد نظر بفرستید. این کار را چند بار تا زمانی که توپ از دستتان بیافتد انجام دهید و سپس دوباره با دست دیگر تمرین کنید.

آموزش والیبال کودکان

سرویس

باید میان خودتان و کودک و دیوار فاصله بیندازید، فاصله بر اساس قد و دیوار تنظیم نمایید. در این تمرین توپ را به سمت رو به رو و بالا پرت نمایید. چند گام پیش رفته و بعد دستی که قصد دارید با آن به توپ ضربه بزنید. و به حالت شلاقی بگیرید و پرتاب محکمی انجام دهید.

آموزش والیبال

پاس دادن

یکی از آموزش های ساده در تمرین والیبال پاس دادن در منزل است. می توانید تمرین را در حالی که فرزندتان در حال تماشای تلویزیون است به او آموزش دهید و خودتان نیز با او تمرین نمایید. از کودک بخواهید دو دستش را حالت مشت قرار دهد.

بعد توپ را به سمت بالا پرتاب نموده و وقتی توپ به سمت پایین برگشت دوباره به آن ضربه بزند. از او بخواهید تا وقتی توپ به زمین نخورده این کار را انجام دهد. کودک روبروی تور قرار گرفته و قصد پاس به هم گروه هایش را دارد و توپ به زمین رقیب باید زمین بیاید. برای این تمرین کودک توپ را به بالا پرت می کند. و در حالی که دستانش را بالای سر قرار داده و به توپی که به پایین برگشته است. به سمت بالا ضربه بزند. این کار باید با کف دستانش انجام شود.

 

نکات آموزش والیبال به کودکان در منزل

سعی کنید هرگز به کودکان خود سخت نگیرید و اینکار را برای آنها اجبار نکنید.

تلاش کنید بر خستگی تان غلبه نمایید.

آنقدر به کودکان تمرین دهید که بتواند به بازی تسلط یابد.

او باید فرم مناسب بدن خودش را حفظ کند.

اعتماد به نفس او را تقویت نمایید.

آموزش والیبال

سوالات متداول:

آیا والیبال را می توانیم در خانه آموزش دهیم؟

بله ، والیبال بدون تور می تواند در خانه فقط با استفاده از توپ تمرین شود. معمولا برای کسانی که به سالن دسترسی ندارند بهترین گزینه استفاده از منزل برای تمرین است.

والیبال بازی کردن در خانه چه فرقی با سالن دارد؟

تفاوت زیادی بین تمرین والیبال در خانه و سالن وجود دارد. معمولا افراد در خانه در محیط کوچک فقط با توپ حرکات دیوار و … را تمرین می کنند.

آیا برای افزایش مهارت والیبال نیاز به تمرین در منزل است؟

معمولا کودکان و افراد کم سن و سال که بیشتر در داخل خانه هستند از این تمرین برای افزایش مهارت و علاقه مندی به والیبال استفاده می شود.

mohamadnd
9 سپتامبر 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *