وقتی نام ورزش فوتبال برده میشود ، اکثریت مردم فوتبال مردان را تصور میکنند . در صورتیکه در فوتبال زنان هم قهرمانانی داریم که نام آنها زیاد بیان نشده و برای مردم ناشناس هستند. متاسفانه در دنیای فوتبال نیز شاهد این تبعیض های جنسیتی هستیم که در حق زنان اجحاف شده است . بعد از خواندن این مقاله قطعا نظر شما را نسبت به فوتبال زنان جلب میکنیم و به این موضوع علاقه مند می شوید .

اولین جام جهانی فوتبال زنان در سال 1991 میلادی برگزار شد. طی سی سال فوتبال زنان شاهد دستاورد های زیادی بوده که  بسیار شنیدنی و جذاب هستند .

بازیکنان زن در سراسر دنیا با استعداد و توانایی های خود سعی کردند تا با حداقل امکانات ، دستمزدها و نابرابری های جنسیتی ،خود و فوتبال بانوان را به سطح بالایی ارتقا دهند. در واقع زنان فوتبالیست سوپر قهرمانانی  هستند .

که بیش از هر ورزشکار دیگری برای رشد فوتبال زنان در جهان میجنگند تا موانع بزرگی را از سر راه بردارند. تا اینکه چهره ای مشهور از خود و فوتبالشان به به جا بگذارند .

به ترتیب از برترین فوتبالیست زن ، این چهره های سرشناس را به شما معرفی میکنیم .

سوپرستاره های درخشان در فوتبال زنان

(میا هام) ، مهاجم آمریكایی در المپیك 2004 درکشور یونان، مقابل برزیل گلزنی كرد. پست او هافبک مهاجم بود و از سال 1987 تا 2004 بازی کرد . او در تیم ملی زنان ایالات متحده (2004-2004) ، دانشگاه کارولینای شمالی (1989-1993) ، واشنگتن آزادی (2001-2003) فعال بود .

از افتخارات وی دو بار بازیکن جهان سال فیفا شد . دو بار قهرمان جام جهانی زنان و مدال آور طلای المپیک بود . 276 بازی ملی برای یالات متحده آمریکا انجام داده است.

میا هام با پاهای کج متولد شده بود و ناچارا از کفش متناسب با شرایطش استفاده میکرد . اما با این وضعیت، جوانترین و بهترین بازیکن تاریخ تیم ملی زنان آمریکا بود.

این قهرمان در 15 سالگی وارد میدان بازی شد. تیم فوتبال آمریکا همراه با این بازیکن قدرتمند که به مدت 2 دهه چهره  برتر پوسترهای تیمی بود بسیار موفق شد. او یکی از بهترین و سرشناس ترین بازیکنان زن در تاریخ فوتبال جهان بوده است . میا هام در سال 2004 به عنوان برترین گلزن در مسابقات بین المللی با تعداد 158 گل بازنشسته شد.

در دوران بازی خود , او یکی از ورزشکاران فعال در حوزه تجارت بود . قراردادهایی که با شرکت‌های نایکی ، پاوربار،  گاتورید و دیگران داشت ، نمایان گر این موضوع بوده است.

این بازیکن موفق در سال 2003 با نام نومار گارسیاپارا ازدواج کرده است . وی مدافع میانی سابق بوستون رد سوکس بوده . آنها یک زوج قدرتمند ورزشی را تشکیل دادند . این زوج سه فرزند دارند، دو دختر دوقلو و یک پسر.

نفر دوم فوتبالیستان سرشناس زن

مارتا ویرا دا سیلوا در رتبه دوم فوتبالیستان برتر زن قرار دارد . او اهل برزیل است و پست مهاجم را دارد. سالهای بازی او از 2000 شروع شده و هم چنان ادامه دارد. از افتخارات این بازیکن : شش بار بازیکن جهان سال فیفا شد . توپ طلا و کفش طلایی جام جهانی زنان در سال 2007 را کسب کرد. وی 120 بازی ملی برای تیم زنان برزیل به انجام رساند .

مارتا تنها بازیکن فوتبالی بود که در بین مردان و زنان بود ، 6 مرتبه پیاپی کاندیدای بازیکن سال شد . همچنین 5 بار از سال 2006 تا 2010 برنده شد . این بازیکن زن ، که یک اسطوره قهرمانی بود از پاکت‌های قدیمی بقالی توپ می‌ساخت تا با تمرین هایش مهارت های خود را پرورش وافزایش دهد. به دلیل ممنوعیت از بازی فوتبال با پسران او دسترسی به توپ های واقعی نداشت .

وی با وجود همه‌ی دستاوردهایش , هنوز نتوانسته یک جام معتبر در مسابقات بین المللی با تیم برزیل کسب کند . بهترین عملکرد این بازیکن قدرتمند زن  در بازی‌های سال2007 قهرمانی جهان بود.  او در المپیک سال 2004 و 2008 مدال نقره را برای کشورش به ارمغان آورد .

بیرگیت پرینز سومین بازیکن برتر

بیرگیت پرینز در 16 سالگی برای اولین بار در تیم بین المللی آلمان حضور یافت . وی در دقیقه 89 گل پیروزی را به دروازه حریف کوبید . او بزرگترین بازیکن فوتبال زنان تیم آلمان شد و جام قهرمانی گرفت .

در مسابقات بین المللی  128 گل  به ثمر رسانید. بیرگیت در مسابقات باشگاهی نیز 282 گل به ثمر رسانید و سه بار نامزد بازیکن فوتبال ، زنان در فدراسیون بین المللی فوتبال شد. در سال 2011 و در 34 سالگی ، بعد از بازنشستگی ، کار خود را با روانشناسی ورزشی برای تیم‌های ورزشی مردان و زنان شروع کرد.

نفر چهارم لیست زنان قدرتمند فوتبال

هومار ساوا بازیکن ژاپنی در پست هافبک ، از سال 1991 تا 2015  در رقابت های بین المللی حضور یافت. هنگامی که 6 ساله بود بازی فوتبال را شروع کرد و به  تیم برادر بزرگترش دعوت شد . وی به مدت 15 سال برای ژاپن بازی کرد . هومارتوانست رکوردهای قابل توجهی در تاریخ فوتبال به جای بگذارد .

حضوردر  4 المپیک و 6جام قهرمانی طی 22 فصل از افتخارات اوست . او پس از برد ژاپن در مقابل آمریکا و دریافت توپ طلا و کفش طلایی در سال 2012  یکی از کاندیدهای بازیکن سال شد.

آیا مهاجم آمریكایی مشهور زن را میشناسید؟

او ابی وامباخ است . اسطوه ای که در سال 1997 در آمریکا از بهترن بازیکنان فوتبال دختران در دبیرستان شد . بعد از ورود به دانشگاه فلوریدا اولین قهرمانی NCAA در فوتبال زنان را کسب کرد.

وامباخ  در سال 2001 عضو تیم ملی شد و درسال 2015 ( آخرین حضور او در مسابقات بین المللی ) موفق به دریافت جام قهرمانی شد .  او کار خود را با 184 گل به عنوان برترین گلزن بین المللی زنان تمام کرد. گل دقیقه آخر او در بازی های المپیک 2004 ، یکی از بهترین گل‌های تاریخ فوتبال جهان تا به امروز بوده است.

از دیگر زنان قدرتمند فوتبال

تعدادی از دیگر قهرمانان فوتبال زنان : (به ترتیب شماره از بهترین ها)

 1. سان ون چینی ( در پست مهاجم )
 2. کریستین سینکلر کانادایی (هافبک و مهاجم )
 3. کارلی لوید آمریکایی ( در پست هافبک )
 4. هگ ریز نروژی ( در پست هافبک )
 5. نادین انگرر آلمانی ( در پست دروازه بان )
 6. میشل آکرز آمریکایی ( هافبک . مهاجم . مدافع )
 7. کیلی اسمیت انگلستانی ( در پست مهاجم)
 8. کریستیان برزیلی ( در پست مهاجم )
 9. هوپ سولو آمریکایی ( دروازه بان)
 10. الکس مورگان آمریکایی ( در پست مهاجم )
 11. لوتا شلین سوئدی ( در پست مهاجم )
 12. کریستین لیلی آمریکایی ( مهاجم و هافبک )
 13. جولی فودی آمریکایی ( در پست هافبک )
 14. جولی فلیتینگ اسکاتلندی ( در پست مهاجم )
 15. تیفنی میلبرت ( در پست مهاجم )
 16. جو فاوکت آمریکایی ( در پست دفاع )
 17. ببنت نوردبی نروژی ( دروازه بان )
 18. کریستی پیرس ملقب به رامپون آمریکایی ( در پست دفاع )
 19. برایانا اسکور آمریکایی ( دروازه بان )

سعی کردیم شمارا با 24 نفر از قدرتمندترین زنان فوتبال جهان آشنا کنیم . امیدواریم در آینده  ای نزدیک شاهد حقوق برابر و هواداری عادلانه در فوتبال زنان ، باشیم .

سخن پایانی

شما تا به حال چه اطلاعاتی در رابطه با فوتبال زنان ، فوتبالیستان برتر زن ، افتخارات و مدال های کسب شده توسط زنان در دنیای وسیع فوتبال ، دارید ؟ خوشحال میشویم که با ما درمیان بگذارید . آیا شما موافق بازی های ترکیبی زنان و مردان ، در دو تیم مقابل هم هستید؟ از شما بابت همراهی در این مقاله سپاسگذاریم ومنتظر خواندن نظرات شما در بخش کامنت ها خواهیم بود.

sajadjafari
19 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *