قوانین بسکتبال

بسکتبال یک ورزش محبوب و هیجان انگیز است که میلیون ها نفر در سراسر جهان آن را انجام می دهند. با این حال، برای بازی موثر بسکتبال، درک قوانین بازی ضروری است. در این مقاله مروری بر قوانین اساسی بسکتبال ارائه خواهد شد.

بازی

بسکتبال با دو تیم پنج نفره بازی می شود. هدف از این بازی کسب امتیاز با شلیک توپ به سبد تیم مقابل است. تیمی که در پایان بازی بیشترین امتیاز را کسب کند برنده است.

دادگاه

یک زمین بسکتبال مستطیل شکل است و ابعاد آن 94 فوت در 50 فوت است. زمین توسط یک خط میانی به دو نیمه تقسیم می شود. دو سبد، یکی در هر انتهای زمین، متشکل از یک لبه فلزی و یک توری متصل به تخته پشتی وجود دارد.

توپ

توپ مورد استفاده در بسکتبال گرد و از چرم یا مواد مصنوعی ساخته شده است. ابعاد آن 29.5 اینچ و وزن آن بین 20 تا 22 اونس است.

توپ بسکتبال
توپ بسکتبال

امتیاز دهی

امتیاز در بسکتبال با شلیک توپ به سبد تیم مقابل به دست می آید. یک سبد ساخته شده از داخل خط سه امتیاز دو امتیاز دارد، در حالی که یک سبد ساخته شده از خارج از خط سه امتیاز ارزش سه امتیاز دارد. اگر بازیکنی در حین شوت زدن خطا شود و سبد را بسازد، یک بار پرتاب آزاد به او تعلق می گیرد که در صورت موفقیت یک امتیاز ارزش دارد.

زمان

بسکتبال در چهار کوارتر انجام می شود که هر کوارتر 12 دقیقه در سطح حرفه ای به طول می انجامد. در بسکتبال کالج و دبیرستان، کوارترها معمولاً 8 یا 10 دقیقه طول می کشند. 15 دقیقه استراحت بین نیمه وجود دارد و تیم ها در هر نیمه مجاز به دو تایم اوت هستند.

خطاها

خطاها بخش رایج بسکتبال است و زمانی رخ می دهد که یک بازیکن با بازیکن دیگری به گونه ای تماس بگیرد که توسط مقامات غیرقانونی تلقی شود. در بسکتبال دو نوع خطا وجود دارد: خطاهای شخصی و خطاهای فنی.

توپ بسکتبال
توپ بسکتبال

خطاهای شخصی خطاهایی هستند که توسط بازیکن انجام می شود که شامل تماس غیرقانونی با حریف است. هر بازیکن قبل از محرومیت حداکثر مجاز به پنج خطای شخصی در هر بازی است. اگر بازیکنی 6 خطا انجام دهد از بازی اخراج می شود.

خطاهای فنی خطاهایی هستند که توسط بازیکن انجام می شود که شامل تماس فیزیکی با حریف نیست. نمونه هایی از خطاهای فنی عبارتند از رفتار غیرورزشی، مشاجره با مسئولان و آویزان شدن روی لبه بعد از دانک. بازیکنی که در یک بازی مرتکب دو خطای فنی می شود، اخراج می شود.

خطای رانینگ

در بسکتبال، خطای دویدن زمانی اتفاق می‌افتد که یک بازیکن دفاعی روی بازیکن تهاجمی که در حال شوت کردن یا تلاش برای شوت کردن توپ است، خطا می‌کند. این نوع خطا می تواند منجر به پرتاب های آزاد برای بازیکن مهاجم شود و می تواند تأثیر قابل توجهی بر نتیجه بازی داشته باشد.

قوانین بسکتبال
قوانین بسکتبال

هنگامی که خطای دویدن رخ می دهد، بازیکن دفاعی معمولاً سعی می کند ضربه را به چالش بکشد و مانع از گلزنی بازیکن مهاجم شود. اما اگر بازیکن دفاعی قبل یا در حین شوت با بازیکن مهاجم تماس بگیرد، خطا محسوب می شود. سپس داور سوت را زده و خطا را نشان می دهد.

اگر بازیکن مهاجم در زمان انجام خطا در حال شوت یا تلاش برای شلیک توپ بوده باشد، پرتاب های آزاد به او تعلق می گیرد. تعداد پرتاب های آزاد به موقعیت بستگی دارد. اگر بازیکن هجومی قصد شوت دو امتیازی را داشت، دو پرتاب آزاد به او تعلق می گیرد. اگر آنها اقدام به شوت سه امتیازی می کردند، سه پرتاب آزاد به آنها تعلق می گیرد.

علاوه بر اعلام پرتاب های آزاد، داور ممکن است یک خطای شخصی نیز برای بازیکن مدافع صادر کند. خطای شخصی نوعی خطا است که شامل تماس غیرقانونی با حریف است. اگر بازیکنی در یک بازی پنج خطای شخصی دریافت کند، از بازی حذف می شود.

خطاهای دویدن

خطاهای دویدن می تواند تاثیر قابل توجهی بر نتیجه یک بازی داشته باشد، به خصوص در رقابت های نزدیک. اگر یک تیم با چند امتیاز عقب باشد و تنها چند ثانیه از زمان باقی مانده باشد، یک خطای دویدن می تواند به تیم مقابل اجازه دهد تا با انجام پرتاب های آزاد فاصله خود را افزایش دهد.

برای جلوگیری از ارتکاب خطای دویدن، بازیکنان دفاعی باید روی ماندن در مقابل بازیکن تهاجمی تمرکز کنند و بدون ایجاد تماس، شوت های متضاد را انجام دهند. آنها همچنین باید از وضعیت بدن بازیکن تهاجمی آگاه باشند و از تماس با بازوها یا پاهای خود اجتناب کنند.

در خاتمه، خطاهای دویدن یک اتفاق رایج در بسکتبال است و می تواند تأثیر قابل توجهی بر نتیجه یک بازی داشته باشد. آنها زمانی رخ می دهند که یک بازیکن تدافعی با بازیکن تهاجمی که در حال شوت زدن یا تلاش برای شوت کردن توپ است تماس برقرار می کند. بازیکنان تهاجمی که در هنگام شوت زدن خطا می‌شوند، پرتاب‌های آزاد دریافت می‌کنند و بازیکن دفاعی ممکن است خطای شخصی دریافت کند. برای جلوگیری از ارتکاب خطاهای دویدن، بازیکنان دفاعی باید روی ماندن در مقابل بازیکن مهاجم و زدن ضربات بدون تماس تمرکز کنند.

نتیجه

در پایان، درک قوانین بسکتبال برای بازی و لذت بردن از ورزش ضروری است. بازی با دو تیم پنج نفره هر کدام انجام می شود و هدف این است که با شلیک توپ به سبد تیم مقابل امتیاز کسب کنید. امتیازها با شلیک توپ از داخل یا خارج از خط سه امتیازی به دست می آیند. بازی در چهار کوارتر انجام می شود و خطاها بخش رایج بازی است. مسافرت تخلفی است که زمانی رخ می دهد که بازیکن بیش از دو قدم بدون دریبل زدن توپ انجام دهد. با درک و پیروی از این قوانین اساسی بسکتبال، بازیکنان می توانند از بازی لذت ببرند و در عین حال آن را منصفانه و ایمن بازی کنند.

Hesam
27 مارس 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *