بزرگترین اشتباهات تاریخی داوری

فوتبال تاریخچه طولانی و با سابقه ای دارد و با این تاریخ اشتباهات داوری فراوانی به همراه دارد. برخی از این اشتباهات در فرهنگ عامه فوتبال جا افتاده و برخی دیگر به مرور زمان فراموش شده اند. در این مقاله به بررسی 10 مورد از بزرگترین اشتباهات تاریخی داوری فوتبال می پردازیم.

دست خدا

بازی یک چهارم نهایی جام جهانی 1986 بین آرژانتین و انگلیس همیشه با گل بدنام دیگو مارادونا به نام “دست خدا” در یادها باقی خواهد ماند. مارادونا با دست چپ توپ را وارد دروازه کرد و علی بن ناصر، داور مسابقه موفق به تشخیص این تخلف نشد.

دست خدا و قهرمانی تیم ملی آرژانتین
دست خدا و قهرمانی تیم ملی آرژانتین

هدف غیر مجاز

فینال جام جهانی 1966 بین انگلیس و آلمان غربی یک ماجرای فشرده بود و بازی به وقت اضافه کشیده شد. در دقیقه 101، شوت جف هرست به تیر افقی دروازه برخورد کرد و سپس به بیرون رفت. داور، گوتفرید داینست، قبل از به ثمر رساندن گل، با خط‌نمایش مشورت کرد که باعث ناراحتی آلمانی‌ها شد.

فینال جام جهانی 1966
فینال جام جهانی 1966

هدفی که نبود

در جام جهانی 1978، اسکاتلند در یک بازی حساس گروهی به مصاف هلند رفت. با نتیجه 1-1، آرچی جمیل اسکاتلندی گلی انفرادی هیجان انگیز را به ثمر رساند، اما داور، آبراهام کلاین، آن را به دلیل تخلف قبلی مردود اعلام کرد. یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخی داوری فوتبال بوده است.

هلند / اسکاتلند
هلند / اسکاتلند

هدف غیر مجاز، قسمت 2

بازی انگلیس و آلمان در جام جهانی 2010 با یک تصمیم بحث برانگیز داوری دیگر همراه بود. در دقیقه 38، شوت فرانک لمپارد به تیر افقی دروازه برخورد کرد و از بالای خط به بیرون رفت و سپس به بیرون برگشت. داور، خورخه لاریوندا، موفق به تشخیص گل نشد و بازی ادامه یافت.

انگلیس و آلمان در جام جهانی 2010
انگلیس و آلمان در جام جهانی 2010

هدف فانتوم

در یک مسابقه لیگ 1980 بین لیورپول و استون ویلا، تامی اسمیت بازیکن لیورپول گلی به ثمر رساند که به نظر می رسید یک گل بود، اما توپ از پایه برگشته و به بیرون برگشت. دیوید ریچاردسون داور مسابقه موفق به دریافت گل نشد و بازی با تساوی 1-1 به پایان رسید.

هدف غیر مجاز، قسمت 3

فینال قهرمانی یورو 2004 بین پرتغال و یونان با یک گل مشخص شد، اما بدون بحث و جدل نبود. در دقیقه 14، کریستیانو رونالدو از پرتغال گلی کاملاً خوب به ثمر رساند، اما داور، مارکوس مرک، آن را به دلیل آفساید مردود اعلام کرد.

تصمیم غیرقابل توضیح

در بازی جام حذفی 1996 بین منچستریونایتد و لیورپول، اریک کانتونا از یونایتد به دلیل یک چالش به ظاهر بی ضرر با نیل روداک از لیورپول از زمین اخراج شد. داور دیوید الری به کانتونا کارت قرمز مستقیم نشان داد که باعث تعجب بازیکنان و هواداران منچستریونایتد شد. یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخی داوری فوتبال بوده است.

هدفی که نبود، قسمت 2

در یک بازی لیگ 2012 بین چلسی و تاتنهام، به نظر می رسید خوان ماتا از چلسی یک گل به ثمر رساند، اما توپ توسط بنوا آسو-اکوتو از تاتنهام از خط خارج شد. بازی های تکراری نشان می داد که توپ به وضوح از خط عبور کرده است، اما داور، مارتین اتکینسون، موفق به دریافت گل نشد.

پنالتی فانتوم

در مسابقه جام جهانی 1982 بین آلمان غربی و اتریش، هر دو تیم می دانستند که برد 1-0 آلمان غربی، هر دو تیم را به ضرر الجزایر راهی مرحله بعد می کند. پس از اینکه آلمان غربی در همان ابتدای بازی گلزنی کرد، هر دو تیم ادامه بازی را با سرعتی حلزون انجام دادند و هیچ کدام از تیم ها حمله نکردند. داور، باب ولنتاین، از مداخله امتناع کرد و این مسابقه با نتیجه 1-0 به سود آلمان غربی به پایان رسید.

اکولایزر دیرهنگام

در مسابقه لیگ برتر سال 2020 بین منچستریونایتد و تاتنهام، در اکتبر 2020، یک گل تساوی دیرهنگام اتفاق افتاد که جنجال برانگیخت. هیونگ مین سون از تاتنهام در مقابل اسکات مک تومینای از یونایتد به زمین رفت و داور، کریس کاوانا، یک پنالتی برای تاتنهام اعلام کرد. با این حال، پخش مجدد نشان داد که سون تماس را آغاز کرده بود و کمترین تماس از جانب مک تومینی وجود داشت. اوله گونار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، از این تصمیم انتقاد کرد و گفت که سون “قطعا” “داور” را فریب داده است.

بزرگترین اشتباهات تاریخی داوری

این 10 اشتباه تاریخی داوری فوتبال به عنوان یادآور خطاپذیری حتی با تجربه ترین داوران است. در حالی که فناوری مدرن به کاهش تعداد اشتباهات کمک کرده است، همیشه اختلاف نظرها و تصمیماتی وجود خواهد داشت که نظرات را از هم جدا می کند. در نهایت تصمیم گیری منصفانه و دقیق بر عهده داوران است، اما این بر عهده بازیکنان، مدیران و هواداران است که تصمیمات را بپذیرند و ادامه دهند.

Hesam
11 آوریل 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *