بهترین مربیان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

مربیگری یک تیم فوتبال مستلزم مجموعه ای متنوع از استعدادها و دانش قابل توجهی از بازی است. در این پست از ورزشی به بهترین مربیان فوتبال جهان نگاهی می‌اندازیم.

بهترین مربیان فوتبال جهان

 مربیان فوتبال باید بتوانند به صورت انفرادی با بازیکنان برای ایجاد انگیزه و نظم کار کنند. دستورالعمل‌های آنها باید به طور واضح و موثر ابلاغ شود و آنها باید شرایط فیزیکی و روانی بازیکنان خود را پیش بینی کنند.

به عنوان یک پیش نیاز، مربیان باید احترام بازیکنان خود را با شایستگی کسب کنند. بسیاری از مربیان با استعداد شکست می خورند زیرا صلاحیت رهبری را ندارند. به همین خاطر به نوع خاصی از افراد نیاز است که هم هنرمند و هم رهبر باشد. مربیان در این لیست مظهر این شخصیت هستند و دانش و استعداد خود را به موفقیت قابل توجهی در دنیای فوتبال تبدیل کرده‌اند.

 1. مانوئل پلگرینی

  ورزشی: مانوئل پلگرینی شیلیایی
  ورزشی: مانوئل پلگرینی شیلیایی

نام کامل: مانوئل لوئیس پلگرینی ریپامونتی

ملیت: شیلی

تاریخ تولد: 16 سپتامبر 1953

مانوئل پلگرینی زمانی که در سال 2010 از رئال مادرید اخراج شد تا جایی برای ژوزه مورینیو باز کند مشهور شد. او در آن فصل 96 امتیاز در لیگ کسب کرده بود. با این حال، بزرگترین دستاوردهای پلگرینی در ویارئال و مالاگا رقم خورد. او در سال 2005 ویارئال را به مقام سوم لالیگا رساند و فصل بعد آنها را به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا رساند. او سپس ویارئال را در سال 2008 به مقام دوم لالیگا رساند و بارسلونا را از دو قهرمانی دور کرد.

پس از شکست رئال مادرید، پلگرینی هدایت مالاگا را برعهده گرفت و آنها را در اولین فصل خود به رتبه چهارم لیگ رساند. در سال 2013، قبل از اینکه سرمربی منچسترسیتی شود، آنها را به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان برد. او در سیتی قهرمان لیگ برتر و دو جام داخلی شد.

پس از ترک سیتی در سال 2016، پلگرینی یک دوره کوتاه در چین و یک سال ناامید کننده با وستهام داشت.پلگرینی در سال 2020 هدایت رئال بتیس را برعهده گرفت و اولین جام خود را پس از 17 سال به دست آورد: کوپا دل ری 2022 (یعنی جام داخلی اسپانیا).

 1. میرچا لوچسکو

  ورزشی: میرجا لوچسکو
  ورزشی: میرجا لوچسکو

نام کامل: میرچا لوچسکو

ملیت: رومانی

تاریخ تولد: 29 ژوئیه 1945

میرچا لوچسکو از سال 2004 تا 2016 شاختار دونتسک را هدایت کرد و تیم اوکراینی را به هر جام داخلی و لیگ اروپا 2009 رساند. در دوران مدیریت او، شاختار به یک نیروی قدرتمند در فوتبال اروپا تبدیل شد و در سال 2011 به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا رسید.

لوچسکو 12 عنوان قهرمانی لیگ و 9 جام داخلی را در طول حضور خود در رومانی، ترکیه و اوکراین بدست آورده است. او در سال 2016 شاختار را ترک کرد و هدایت باشگاه روسی زنیت سن پترزبورگ را بر عهده گرفت. او به مربیگری تیم ملی ترکیه ادامه داد و در سال 2020 به عنوان سرمربی دیناموکیف منصوب شد.

 1. آنتونیو کونته

  ورزشی: آنتونیو کونته ایتالیایی
  ورزشی: آنتونیو کونته ایتالیایی

نام کامل: آنتونیو کونته

ملیت: ایتالیا

تاریخ تولد: 31 جولای 1969

آنتونیو کونته فوتبالیست سابق ایتالیایی است که بیشتر دوران حرفه ای خود را در یوونتوس گذراند و 20 بار پیراهن تیم ملی را حضور داشت. میزان کار او به عنوان یک بازیکن نشان دهنده تلاشی است که او اکنون از بازیکنانی که رهبری می کند انتظار دارد. کونته با مدافعان کناری در ترکیب 5-3-2 بازی می کند و بازیکنانی را انتخاب می کند که همه کاره هستند تا با سیستم او مطابقت داشته باشند.

در طول فصل 12–2011، او یوونتوس را بدون باخت در یک بازی به قهرمانی سری آ رساند. کونته سه سال در یوونتوس ماند و در هر فصل قهرمان سری آ شد و سپس در یورو 2016 ایتالیا را رهبری کرد. تیم او اسپانیا را از مسابقات حذف کرد اما در ضربات پنالتی به آلمان باخت.

کونته سپس در سال 2016 به چلسی پیوست و در اولین فصل خود قهرمان لیگ برتر شد و رکورد 30 پیروزی در لیگ (در آن زمان) را به ثبت رساند. او پیش از اینکه در سال 2019 هدایت اینترمیلان را بر عهده بگیرد، جام حذفی 2018 را به دست آورد. کونته در اینتر قهرمان سری آ 2021 شد و به سلطه‌ی یوونتوس تحت رهبری رونالدو پایان داد. او خیلی زود اینتر را ترک کرد و سرمربی تاتنهام شد.

 1. مارچلو لیپی

ورزشی: مارسلو لیپی و قهرمانی جام جهانی
ورزشی: مارسلو لیپی و قهرمانی جام جهانی

نام کامل: مارچلو رومئو لیپی

ملیت: ایتالیا

تاریخ تولد: 12 آوریل 1948

مارچلو لیپی در جام جهانی 2006 تیم ایتالیایی را به پیروزی رساند. او همچنین مسئول تسلط یوونتوس بر فوتبال ایتالیا در اواخر دهه 1990 بود. سبک مدیریتی او به جای استعداد و منیت فردی بر قدرت و اتحاد تیم تمرکز دارد. او با یوونتوس پنج قهرمانی لیگ، یک جام داخلی و لیگ قهرمانان 1996 را به دست آورد. لیپی آخرین بار (2016-2019) تیم ملی چین را مدیریت کرد و در سال 2020 اعلام بازنشستگی کرد.

 1. پپ گواردیولا

  ورزشی: گواردیولا، سرمربی که احتیاج به معرفی ندارد
  ورزشی: گواردیولا، سرمربی که احتیاج به معرفی ندارد

نام کامل: جوزپ گواردیولا سالا

ملیت: اسپانیا

تاریخ تولد: 18 ژانویه 1971

پپ گواردیولا پس از یک حرفه برجسته به عنوان هافبک دفاعی برای بارسلونا، در سال 2007 به عنوان سرمربی تیم B این باشگاه ارتقا یافت. یک سال بعد، او به عنوان سرمربی تیم اول انتخاب شد. پس از ایجاد تغییرات شدید در تیم اصلی و استراتژی فوتبال بارسلونا، این باشگاه در اولین فصل حضور پپ موفق به کسب سه گانه شد. پپ سه قهرمانی لالیگا، دو جام داخلی، سه سوپرجام، دو لیگ قهرمانان اروپا، دو سوپرجام اروپا و دو جام باشگاه‌های جهان را به دست آورد و در چهار فصل مجموعاً 14 جام را به دست آورد.

گواردیولا پس از آن یک سال استراحت کرد تا قبل از اینکه در سال 2013 سرمربی بایرن مونیخ شد. او در اولین فصل حضور خود و بار دیگر در سال 2016 موفق به کسب دبل داخلی شد، اما در سه سال حضورش در این باشگاه هرگز به فینال لیگ قهرمانان اروپا نرسید. در مجموع او با بایرن هفت جام دیگر را به دست آورد.

در سال 2016، گواردیولا هدایت منچسترسیتی را برعهده گرفت که هزینه های زیادی داشت. آنها پس از یک فصل بدون جام، قهرمان لیگ شدند و بیشترین امتیاز، برد و گل را از هر تیمی در تاریخ لیگ برتر ثبت کردند. در فصل بعد، او اولین مربی‌ای شد که سه گانه داخلی را به دست آورد. علیرغم جام های داخلی اضافی، موفقیت های اروپایی همچنان از گواردیولا دور مانده است. بهترین تلاش او شکست فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2021 برابر چلسی بود. به طور کلی، تیم های گواردیولا به داشتن مالکیت توپ، پرس بی امان و خلاقیت عالی خود معروف هستند.

 1. دیگو سیمئونه

  ورزشی: دیگو سیمئونه آرژانتینی
  ورزشی: دیگو سیمئونه آرژانتینی

نام کامل: دیگو پابلو سیمئونه گونزالس

ملیت: آرژانتین

تاریخ تولد: 28 آوریل 1970

دیگو سیمئونه شاید محبوب ترین ستاره در حال ظهور در دنیای مربیگری فوتبال باشد. او قبل از اینکه به عنوان سرمربی اتلتیکو مادرید منصوب شود، دو قهرمانی لیگ را در زادگاهش آرژانتین به دست آورد. سیمئونه در بدو ورود به اسپانیا، تیم ناموفق اتلتیکو مادرید را در دست گرفت و آنها را به رتبه پنجم لیگ رساند. او همچنین آنها را به پیروزی در لیگ اروپا 2012 هدایت کرد.

در اولین فصل کامل خود به عنوان سرمربی، تیمش چلسی را در سوپرکاپ اروپا شکست داد و سپس قهرمان جام حذفی اسپانیا در سال 2013 شد. بعد از آن، بزرگترین دستاورد سیمئونه به عنوان سرمربی اتلتیکو مادرید بود: کسب عنوان قهرمانی لیگ اسپانیا در سال 2014 با پیشی گرفتن از بارسلونا و رئال مادرید.

موفقیت مداوم سیمئونه در اروپا تنها با شکست های کم ارزش مقابل رئال مادرید در فینال های لیگ قهرمانان 2014 و 2016 محدود شده است. با این حال، تیم اتلتیکو او در سال 2018 قهرمان لیگ اروپا و سوپرکاپ یوفا شد. سیمئونه با قهرمانی مجدد در لیگ اسپانیا در سال 2021 بزرگترین پیروزی خود را تکرار کرد.

 1. ژوزه مورینیو

  ورزشی: ژوزه مورینیو پس از کسب قهرمانی در لیگ کنفرانس اروپا با رم
  ورزشی: ژوزه مورینیو پس از کسب قهرمانی در لیگ کنفرانس اروپا با رم

نام کامل: خوزه ماریو دوس سانتوس مورینیو فلیکس

ملیت: پرتغال

تاریخ تولد: 26 ژانویه 1963

ژوزه مورینیو، مربی پرتغالی، به دفاع منظم و قدرت بدنی تیم هایش معروف است. او قبل از کسب تجربه ارزشمند مربیگری زیر نظر اسطوره‌های بابی رابسون و لوئیس فن خال، معلم تربیت بدنی بود.

مورینیو با تیم های پورتو، چلسی، اینتر و رئال مادرید 8 قهرمانی لیگ و 4 جام داخلی را به دست آورده است. او همچنین قهرمان جام یوفا ۲۰۰۳ و لیگ قهرمانان ۲۰۰۴ با پورتو، لیگ قهرمانان ۲۰۱۰ با اینتر و لیگ اروپا ۲۰۱۷ با منچستریونایتد شد.

مورینیو پس از یک دوره طولانی در چلسی، در شروع فصل 2016-2017 سرمربی منچستریونایتد و قهرمان لیگ اروپا در سال 2017 شد. با این حال، او در سال 2018 به دلیل فرم ضعیف منچستر، اخراج شد. مورینیو در سال 2019 هدایت تاتنهام را برعهده گرفت اما پس از یک فرم ضعیف مشابه در لیگ، در سال 2021 به ایتالیا بازگشت تا هدایت رم را بر عهده بگیرد. در سال 2022، او با رم در افتتاحیه لیگ کنفرانس اروپا قهرمان شد.

 1. لوئیس فن خال

  ورزشی: ایام سرمربی‌گری فن خال در بارسلونا
  ورزشی: ایام سرمربی‌گری فن خال در بارسلونا

نام کامل: آلویسیوس پائولوس ماریا ون گال

ملیت: هلند

تاریخ تولد: 8 اوت 1951

لوئیس فن خال که به سبک مستقیم فوتبالش معروف است، یک نظم‌دهنده سخت‌گیر نیز هست. او که به عنوان فردی مغرور توصیف می شود، از تلفیقی از هنر و اقتدار استفاده می کند که موفقیت های خیره کننده‌ای را برای او به عنوان یک ربی بهه ارمغان آورده است. فن خال با آژاکس قهرمان لیگ قهرمانان 1995، جام یوفا 1992، سه قهرمانی لیگ و یک جام داخلی شد. او در بارسلونا و بایرن مونیخ، سه قهرمانی دیگر در لیگ و یک جام داخلی را بدست آورد.

به طرز باورنکردنی، او همچنین در سال 2009 تیمش را به قهرمانی لیگ هلند رساند. فان خال سپس تیم ملی هلند بسیار تحقیر شده را به مقام سوم جام جهانی 2014 هدایت کرد و سپس سرمربی منچستریونایتد شد. با این وجود، دوران ناامیدکننده او در یونایتد شامل یک قهرمانی در جام حذفی در سال 2016 بود. پس از یک “بازنشستگی” کوتاه، فان خال دوباره در سال 2021 و در زمان جام جهانی 2022 قطر هدایت تیم ملی هلند را بر عهده گرفت.

 1. یورگن کلوپ

  ورزشی: یورگن کلوپ، محبوب آنفیلد
  ورزشی: یورگن کلوپ، محبوب آنفیلد

نام کامل: یورگن نوربرت کلوپ

ملیت: آلمان

تاریخ تولد: 16 ژوئن 1967

یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، بوروسیا دورتموند را در اوایل دوران حرفه‌ای خود متحول کرد و قهرمانی‌های لیگ در سال‌های 2011 و 2012 و جام حذفی آلمان در سال 2012 را به ارمغان آورد. سلطنت کلوپ به سلطه بلامنازع بایرن مونیخ پایان داد و دورتموند را دوباره به عنوان یک نیروی اصلی در اروپا تثبیت کرد. او یک تیم عالی را در همه موقعیت‌ها جمع کرد و سبک سریع فوتبال ضدحمله‌ای را که مشابه آرسنال بود، پیاده ساخت. دورتموند در سال 2012 28 بازی بدون شکست را پشت سر گذاشت و در سال 2013 به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید.

پس از هدایت لیورپول، کلوپ این باشگاه را به سه فینال، از جمله لیگ قهرمانان 2018 برد، اما در هر کدام شکست خوردند. پس از آن کلوپ فینال لیگ قهرمانان 2019 را برد و جمع آوری جام های خود را آغاز کرد. او در ادامه سوپرجام یوفا، جام باشگاه های جهان و لیگ برتر 2020 را به دست آورد، که به انتظار 30 ساله لیورپول برای یک قهرمانی دیگر در لیگ پایان داد.

 1. کارلو آنچلوتی

  ورزشی: کارلو آنچلوتی مرد شماره یک لیگ قهرمانا اروپا
  ورزشی: کارلو آنچلوتی مرد شماره یک لیگ قهرمانا اروپا

نام کامل: کارلو آنچلوتی

ملیت: ایتالیا

تاریخ تولد: 10 ژوئن 1959

کارلو آنچلوتی استعدادهای خود را به عنوان دستیار مربی افسانه‌ای ایتالیایی آریگو ساکی تقویت کرد. با این کار او حرفه‌ی پر از جام خود را آغاز کرد. زمانی که آنچلوتی با رئال مادرید قهرمان لیگ قهرمانان اروپا در سال 2014 شد، تنها مربی فعال فعلی بود که سه بار قهرمان این مسابقات شده است. در سال 2022، او برای چهارمین بار قهرمان شد (دوباره با رئال مادرید) و تبدیل به تنها مربی ای شد که این کار را انجام داده است. او پیش از این دو بار با میلان در سال‌های 2003 و 2007 قهرمان شده بود.

دوران درخشان آنچلوتی شامل قهرمانی در لیگ های ایتالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا به ترتیب با میلان، چلسی، پاری سن ژرمن، بایرن مونیخ و رئال مادرید است که او را به تنها مربی‌ای تبدیل می کند که تمام پنج لیگ برتر اروپا را برده است. او همچنین با میلان، چلسی و رئال مادرید قهرمان جام‌های داخلی شده است. آنچلوتی به‌طور شگفت‌انگیزی در سال 2020 هدایت باشگاه انگلیسی اورتون را برعهده گرفت و فرم آنها را بهبود بخشید، اما او پس از یک فصل (کامل) هواداران را ناامید کرد و به رئال مادرید بازگشت، جایی که در اولین فصل خود موفق به کسب “لالیگا” و لیگ قهرمانان اروپا شد.

سبک مدیریت آنچلوتی تطبیق پذیری و بازی شناور است. او ترکیباتی را بازی می کند که با ویژگی های بازیکنانش مطابقت دارد. او با کسب 22 جام یکی از پرافتخارترین مربیان این لیست است.

همچنین بخوانید: بهترین دفاع چپ تاریخ کیست؟ | 10 مدافع برتر تاریخ فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *