شکایت بزرگ در دنیای فوتبال

فوتبال یا همان طور که معمولاً فوتبال شناخته می شود، محبوب ترین ورزش در جهان است. این یک بازی است که شادی، هیجان و جنجال را برای طرفداران در سراسر جهان به ارمغان آورده است. این ورزش در طول سالیان متمادی کانون اختلافات حقوقی بر اساس مسائل مختلف بود. در این مقاله به بررسی 5 شکایت حقوقی برتر تاریخ فوتبال می پردازیم که این بازی را تحت تاثیر قرار داد و باعث سروصدای جهانی شد.

1. حکم بوسمن

حکم Bosman یک تصمیم مهم توسط دادگاه دادگستری اروپا بود که فوتبال اروپا را متحول کرد. این پرونده مربوط به ژان مارک بوسمن، بازیکن فوتبال بلژیکی بود که قراردادش در پایان فصل 1990/1991 به پایان رسید. بوسمن مایل بود به یک باشگاه جدید بپیوندد، اما باشگاه او، استاندارد لیژ، مبلغی را برای انتقال طلب کرد که فراتر از توان باشگاه جدید بود. این پرونده به دادگاه رفت و مقرر شد. بازیکنانی که قراردادشان را به اتمام رسانده بودند، به عنوان بازیکن آزاد به باشگاه های جدید بروند.

این حکم منجر به تغییر قابل توجهی در فوتبال اروپا شد زیرا باشگاه‌ها دیگر اجازه نداشتند برای بازیکنان خارج از قرارداد مبلغی را برای نقل و انتقال مطالبه کنند. این به باشگاه ها این امکان را می داد که تیم های خود را بر اساس بازیکنان آزاد بسازند نه تیم هایی که هزینه نقل و انتقالات دارند.

2. رسوایی کالچوپولی

رسوایی کالچوپولی یک رسوایی تبانی در لیگ فوتبال ایتالیا، سری آ بود. این رسوایی در می 2006 فاش شد و چندین مقام عالی رتبه، داوران و مدیران باشگاه درگیر آن بودند. پلیس ایتالیا تحقیقات را آغاز کرد و متوجه شد که چندین باشگاه فوتبال چندین سال درگیر تبانی بازی بوده اند.

این رسوایی منجر به سقوط یوونتوس، آث میلان، لاتزیو و فیورنتینا به دسته‌های پایین‌تر شد. فدراسیون فوتبال ایتالیا (FIGC) این باشگاه ها را جریمه کرد و از مسابقات قهرمانی آنها امتیاز کسر کرد. علاوه بر این، این رسوایی منجر به اعمال کنترل های شدیدتر برای جلوگیری از تبانی بازی در فوتبال ایتالیا شد.

شکایت بزرگ در دنیای فوتبال
شکایت بزرگ در دنیای فوتبال

3. ممنوعیت نقل و انتقالات چلسی

در سال 2009، باشگاه فوتبال چلسی پس از شکایت باشگاه فرانسوی، لنز، توسط فیفا ممنوعیت نقل و انتقالات را محکوم کرد. باشگاه فرانسوی مدعی شده بود که چلسی قوانین فیفا را در مورد انتقال گائل کاکوتا، بازیکنی که در سال 2007 توسط چلسی امضا شده بود، زیر پا گذاشت. فیفا، چلسی را در ترغیب بازیکن به نقض قراردادش با لنز مجرم تشخیص داد.

این محرومیت به این معنی بود که چلسی در طول دو پنجره نقل و انتقالات اجازه نداشت بازیکن جدیدی به خدمت بگیرد. باشگاه به این تصمیم اعتراض کرد، اما دادگاه حکمیت ورزش رای فیفا را تایید کرد و در نتیجه بر توانایی باشگاه برای تقویت تیمش تاثیر گذاشت.

4. پرونده بازی جوانمردانه مالی منچستر سیتی

بازی جوانمردانه مالی (FFP) توسط یوفا معرفی شد تا اطمینان حاصل شود که باشگاه‌های فوتبال بیش از درآمد خود خرج نمی‌کنند. در سال 2019، منچسترسیتی به دلیل نقض قوانین FFP مجرم شناخته شد و توسط یوفا 10 میلیون یورو جریمه شد. همچنین این باشگاه به مدت دو فصل از حضور در مسابقات باشگاهی یوفا محروم شد.

منچسترسیتی این اتهامات را رد کرد و به این تصمیم اعتراض کرد که در نهایت توسط دادگاه داوری ورزش رد شد. دادگاه متوجه شد که اتهامات قابل توجه دوپینگ مالی علیه منچسترسیتی اثبات نشد و باشگاه از هرگونه تخلف تبرئه شد.

5. حقوق کارگران جام جهانی قطر

جام جهانی 2022 قرار است در قطر برگزار شود، اما شرایط کارگران ساخت ورزشگاه ها، جاده ها و زیرساخت ها زیر ذره بین قرار گرفته است. گزارش هایی از شرایط ناامن کار و دستمزدهای پایین وجود دارد که منجر به مرگ چندین کارگر شد.

سازمان های حقوق بشری از عملکرد دولت قطر در قبال رفاه کارگران انتقاد کرده و خواستار بهبود شرایط کار شد. فیفا قول داده است که وضعیت را زیر نظر داشته و از رعایت حقوق کارگران اطمینان حاصل کند.

شکایت بزرگ در دنیای فوتبال
شکایت بزرگ در دنیای فوتبال

نتیجه

فوتبال ورزشی است که میلیون‌ها طرفدار را در سراسر جهان متحد می‌کند، اما این ورزش بدون سهم حقوقی نیستشکایات حقوقی فوق بر بازی تأثیر گذاشته و باعث سروصدای جهانی شد. مقامات و انجمن های فوتبال باید شفافیت را حفظ کنند، به حقوق بشر احترام بگذارند و اطمینان حاصل کنند که قوانین بازی برای حفظ یکپارچگی و عدالت فوتبال رعایت می شود.

 

Hesam
4 می 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *