استادیوم سن سیرو با نام رسمی استادیو جوزپه مه آتزا یک استادیوم فوتبال واقع در شهر میلان ایتالیا است. این استادیوم یکی از نمادین‌ترین و تاریخی‌ترین استادیوم‌های فوتبال در جهان است و از زمان افتتاح آن در سال 1926، زمین خانه دو تا از بزرگترین باشگاه‌های فوتبال ایتالیا، آث میلان و اینترمیلان بوده است.

ظرفیت سن سیرو میلان

ظرفیت این ورزشگاه 80018 تماشاگر است که آن را به بزرگترین ورزشگاه ایتالیا تبدیل کرده است. این نام از جوزپه مه آتزا، فوتبالیست افسانه‌ای ایتالیایی گرفته شد که در طول دوران حرفه‌ای خود برای آث میلان و اینترمیلان بازی کرد.

هواداران روی سکوهای سن سیرو میلان
هواداران روی سکوها

موقعیت جغرافیایی

استادیوم سن سیرو در منطقه سن سیرو میلان واقع شده است و با وسایل نقلیه عمومی به راحتی قابل دسترسی است. این استادیوم نزدیک به ایستگاه متروی سن سیرو، که در خط 5 متروی میلان است، قرار دارد.

این استادیوم در طول سالیان متمادی مورد بازسازی و ارتقاء قرار گرفته است تا مطابق با استانداردهای مدرن باشد. آخرین بازسازی در سال 2019 تکمیل شد که شاهد نصب صندلی های جدید، خطوط دید بهبود یافته و سقف جدید بود. این بازسازی همچنین شامل نصب یک سیستم روشنایی LED جدید است که اجازه می دهد تا ورزشگاه بسته به اینکه کدام تیم بازی می کند، در رنگ های مختلف روشن شود.

سن سیرو در طول تاریخ

ورزشگاه سن سیرو در طول تاریخ خود میزبان مسابقات فوتبال مهم متعددی بوده است. این ورزشگاه میزبان چهار فینال جام اروپا/لیگ قهرمانان اروپا بوده است که آخرین آنها در سال 2016 بوده است. این ورزشگاه همچنین میزبان چندین بازی برای تیم ملی ایتالیا از جمله نیمه نهایی جام جهانی 1990 بین ایتالیا و آرژانتین بود.

غیر از برگزاری فوتبال

علاوه بر مسابقات فوتبال، استادیوم سن سیرو همچنین میزبان کنسرت ها و رویدادهای دیگر در طول سال ها بوده است. برخی از بزرگ‌ترین نام‌های موسیقی از جمله مدونا، U2 و بروس اسپرینگستین در این استادیوم اجرا کرده‌اند.

ورزشگاه سن سی رو
ورزشگاه سن سی رو

استادیوم سن سیرو دارای معماری منحصر به فردی است که باعث می شود فورا قابل تشخیص باشد. این استادیوم شکل دایره ای دارد و چهار جایگاه مجزا دارد که به نام چهره های مهم تاریخ فوتبال ایتالیا نامگذاری شده اند. غرفه ها سن سیرو، جوزپه مه آتزا، آنجلو موراتی و نورد نام دارند.

مقر سن سیرو

جایگاه سن بزرگترین و چشمگیرترین جایگاه استادیوم است. این ورزشگاه در ضلع غربی استادیوم قرار دارد و گنجایش 26000 تماشاگر را دارد. نام این جایگاه از ناحیه سن سیرو میلان، جایی که استادیوم در آن قرار دارد، گرفت.

مقر جوزپه مه آتزا

جایگاه جوزپه مه آتزا در ضلع شرقی استادیوم قرار دارد و به افتخار فوتبالیست افسانه ای ایتالیایی که برای آث میلان و اینترمیلان بازی می کرد نامگذاری شد. این جایگاه گنجایش 24000 تماشاگر را دارد.

مقر آنجلو موراتی

جایگاه آنجلو موراتی در ضلع جنوبی استادیوم قرار دارد و به نام آنجلو موراتی، رئیس سابق اینترمیلان نامگذاری شد. این جایگاه گنجایش 12000 تماشاگر را دارد.

مقر نورد

جایگاه نورد در ضلع شمالی استادیوم قرار دارد و نام آن از جهتی که رو به آن است گرفت شد. این جایگاه جایی است که پرشورترین و پر سر و صداترین هواداران میلان و اینترمیلان در آن قرار دارند و ظرفیت 18000 تماشاگر را دارد.

استادیوم سیرو فقط یک استادیوم فوتبال نیست، یک نقطه عطف فرهنگی است که نشان دهنده تاریخ غنی فوتبال ایتالیا است. این استادیوم میزبان برخی از خاطره انگیزترین مسابقات فوتبال در تاریخ بوده است و صحنه لحظات تاریخی بسیاری در فوتبال ایتالیا بوده است.

علیرغم جایگاه نمادین آن، صحبت از تخریب استادیوم سیرو و ساخت یک ورزشگاه جدید به جای آن شد. با این حال، بسیاری از هواداران مخالف این ایده هستند و سن سیرو را بخشی غیرقابل جایگزین از تاریخ فوتبال ایتالیا می دانند.

سخن آخر

در پایان، استادیوم سن سیرو یکی از نمادین ترین و تاریخی ترین استادیوم های فوتبال در جهان است. از آن زمان، این زمین خانه دو تا از بزرگترین باشگاه های فوتبال ایتالیا، آث میلان و اینترمیلان بوده است.

سن سی رو از نمای بالا
سن سی رو از نمای بالا
Hesam
3 می 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *