زندگینامه علی دایی

زندگینامه علی دایی؛ زندگی شخصی او

علی دایی کیست؟ همسر او کیست؟ افتخارات علی دایی چیست؟ او چند گل ملی دارد؟ بررسی تمامی این سوالات در این مقاله از وبسایت ورزشی.

زندگینامه علی دایی
زندگینامه علی دایی

خلاصه ای از زندگی او

علی دایی متولد 14 بهمن سال 1348 ملقب به شهریار فوتبال، بازیکن و مربی فوتبال، تجارت پیشه، کارآفرین و یک خیّر ایرانی است. دایی در سال 1367 فوتبال را از استقلال اردبیل شروع کرد و طوری تلاش کند که از او به عنوان اسطوره ملی یاد کنند، در نهایت او در سال 1386 در تیم سایپا از فوتبال برای همیشه خداحافظی کرد و خودش را بازنشسته مستطیل سبز کرد.

علی دایی بجز بازی در لیگ ایران، سابقه حضور او در لیگ های قطر آلمان و امارت نیز در پرونده او موجود می باشد.

 

تولد و جوانی او

علی دایی در ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۴۸ در محله جیران اردبیل در یک خانواده پر جمعیت متولد شد. او سومین فرزند خانواده است و چهار برادر بنام‌های عبدالله، محمد، حسن و حسین دارد. خواهرش در ۱۵ امین روز زندگی بدلیل بیماری فوت کرده است.

پدر او راننده کامیون بود و مادرش خانه‌دار بود. به دلیل اینکه مادر و پدر علی علاقه داشتند فرزندشان نیمه اول سال باشد در شناسنامه تولد او را ۱ فروردین ماه ثبت کردند. در کودکی او را شهریار صدا می‌زدند، این نام هم‌اکنون لقب وی است.

علی دایی در کودکی نیز بسیار علاقمند به فوتبال بود. او فوتبال را در ۸ سالگی و در زمین های خاکی شروع کرد. دایی دوران کودکی و نوجوانی خود را در اردبیل گذراند.

در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی عمران در دانشگاه شریف قبول شد. اما به دلیل بازی فوتبال، در گزینش ورود به دانشگاه پذیرفته نشد. او به ناچار به دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب پیوست و در رشته مهندسی عمران دو ترم تحصیل کرد. در سال ۱۳۶۷ دوباره در کنکور شرکت کرد و این بار در دانشگاه صنعتی شریف و در رشته متالوژی پذیرفته شد. در نهایت لیسانس خود را در سال ۱۳۷۱ از این دانشگاه معتبر دریافت نمود.

افتخارات او

دایی با زدن 109 گل در 149 بازی ملی، بهترین گلزن تاریخ تیم ملی ایران شناخته می شود. او توانسته در نظرسنجی سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا 59 درصد و در برنامه تلویزیونی 90، 73 درصد آرا< مخاطبین، به عنوان بهترین مهاجم تاریخ جام ملت های آسیا و بهترین مهاجم بعد از انقلاب 1357 در ایران انتخاب شد.

زندگینامه علی دایی
زندگینامه علی دایی

مربی ملی

دایی در سال 1385 به عنوان بازیکن-مربی تیم باشگاه سایپا، پا به عرصه مربیگری گذاشت. او در اسفند 1386 نیز به عنوان سرمبی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد.

 

مدرک او

علی دایی در تاریخ 14 بهمن 1348 (در شناسنامه او 1 فروردین 1348 ثبت شده است) در محله خیرال اردبیل به دنیا آمد. او در سال 1366، در رشته مهندسی کشاورزی داشنگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب قبول شد و دو ترم هم به دانشگاه رفت، ولی در سال 1367 دوباره در کنکور شرکت کرد و این بار در رشته مهندسی متالوژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و لیسانس خود را در تاریخ بهمن سال 1371 از همان دانشکاه دریافت کرد.

زندگینامه علی دایی
زندگینامه علی دایی

همسر او

علی دایی متاهل است. او در مورد همسرش و نحوه آشنایی با او و همینطور مهریه همسرش صحبت های جالبی کرده است. مونا فرخ آذری که همانند علی دایی اصالتا اهل اردبیل است سال 1356 در تهران به دنیا آمده و کارشناس ارشد مهندسی صنایع غذایی است. دایی و همسرش اردیبهشت ماه 84 یعنی سه ماه بعد از عقد، مراسم ازدواج خود را برگزار کردند که مراسم بسیار مفصل و باشکوهی بود.

شهریار فوتبال ایران یک سال پیش از عقدش همسرش را در یک مهمانی خانوادگی دیده بود. علی دایی در خصوص انتخاب همسرش گفت:همسرم را هم من انتخاب کردم و هم مادرم. علی دایی در ادامه می گوید:همسرم فرزند اول خانواده است.

ازدواج علی دایی در اول بهمن ماه 1383 صورت گرفت و به جرگه متاهلین پیوست. علی دایی در سال 1384 در مصاحبه ای در خصوص شیوه آشنایی با همسرش و خصوصیات شریک زندگیش گفت:همسرم از آشنایان دور خانوادگی ما می باشد، مادرش اردبیلی و پدرش تبریزی است و بزرگ شده تهران می باشد. مشخصات کامل یک دختر آذربایجانی را دارد و لیسانس صنایع غذایی می باشد، او هشت سال از من کوچک تر است.

زندگینامه علی دایی
زندگینامه علی دایی

مهریه همسر او

نکته بسیار جالبی راجع به مهریه همسر علی دایی وجود دارد. علی دایی درباره مهریه همسرش اینطور میگویید:”از آنجا که خانواده همسرم دارای اعتقادات ارزشمند اسلامی هستند، مهریه شان مثل مهریه حضرت فاطمه(س) یعنی آب است. خیلی ها فکر می کردن که مهریه همسرم سکه های زیادی است، اما با تفاهمی که بین ما بود، مهریه ضامن خوشبختی نیست، بلکه صداقت ها و حسن نیت ها، زمینه ساز یک زندگی مشترک است”

 

sajjad
12 آوریل 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *