گواردیولا گران ترین مربی تاریخ فوتبال

گواردیولا گران ترین مربی تاریخ فوتبال، نام پپ گواردیولا مترادف با پیروزی و قهرمانی شد اما هیچ مربی در تاریخ فوتبال به اندازه او برای خرید بازیکن هزینه نکرد. پپ گواردیولا با رکورد خیره کننده 2 میلیارد یورویی که برای نقل و انتقالات بازیکن هزینه شد، جایگاه خود را به عنوان گران ترین مربی تاریخ فوتبال تثبیت کرد.

گواردیولا گران ترین مربی تاریخ فوتبال

هزینه های بی سابقه

گزارش ورزشی

به گزارش “ورزشی”، پپ گواردیولا در طول دوران مربیگری خود 2040 میلیون یورو برای نقل و انتقالات بازیکنان خرج کرد که شامل دوران موفقیت آمیز در بارسلونا، بایرن مونیخ و منچسترسیتی است. قابل ذکر است که او تنها در دوران حضورش در باشگاه انگلیسی، مبلغ قابل توجهی 1.24 میلیارد یورو برای جذب استعدادهای جدید خرج کرد.

گواردیولا گران ترین مربی تاریخ فوتبال
گواردیولا گران ترین مربی تاریخ فوتبال

پرهزینه ترین در بین مدیران

هزینه های گزاف گواردیولا باعث شده تا او عنوان سرمربی ای را که بیشترین هزینه را برای خرید بازیکن کرد، به دست آورد. در اینجا نگاهی به مدیران ارشد این دسته می اندازیم:

پپ گواردیولا – 2040 میلیون یورو (78 بازیکن در 16 سال)
ژوزه مورینیو – 1860 میلیون یورو (118 بازیکن در 23 سال)
کارلو آنچلوتی – 1690 میلیون یورو (108 بازیکن در 28 سال)
ماسیمیلیانو آلگری – 1490 میلیون یورو (108 بازیکن در 28 سال)
دیگو سیمئونه – 1210 میلیون یورو (82 بازیکن در 17 سال)
هزینه های گواردیولا حتی نزدیک ترین رقبای او را تحت الشعاع قرار می دهد و تلاش بی وقفه او برای موفقیت را برجسته می کند.

شکستن طلسم لیگ قهرمانان

با وجود مبالغ نجومی خرج شده، پپ گواردیولا بدون شک یک برنده است. او مربی ای است که به دلیل سبک بازی جذاب و توانایی اش در رقابت برای کسب معتبرترین عناوین شناخت شد. او با درس گرفتن از بازگشت تاریخی رئال مادرید در فصل 2021-22، تیمش را هدایت کرد تا فصل گذشته قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود. پپ قاطعانه معتقد است که پیروزی مستلزم انتخاب های قاطع، انجام کارهای درست در لحظات کلیدی و داشتن ظرفیت مالی برای به دست آوردن بازیکنان مناسب است. داده ها به صراحت از رویکرد او حمایت می کنند. گواردیولا از زمانی که هدایت منچسترسیتی را بر عهده گرفت، 1.242 میلیارد یورو برای جذب 51 بازیکن سرمایه گذاری کرد.

پپ
پپ

میراث گواردیولا

میراث پپ گواردیولا در فوتبال مترادف با پیروزی و هزینه است. او در دوران 16 ساله مدیریتی خود، بیش از 2 میلیارد یورو برای نقل و انتقالات خود در بارسلونا، بایرن مونیخ و منچسترسیتی هزینه کرد.

تنها در تابستان امسال، قهرمان اروپا 241 میلیون یورو برای تقویت تیم خود سرمایه گذاری کرد و مجموع هزینه های گواردیولا برای بازیکنان را به رقم خیره کننده 2040 میلیون یورو رساند.

تقویت دفاع

تلاش منچسترسیتی برای فتح لیگ قهرمانان با انتصاب پپ گواردیولا در سال 2016 به طور جدی آغاز شد. امسال سیتی با صرف 90 میلیون یورو برای جاشکو گواردیول تاریخ ساز شد و او را به گران ترین مدافع تاریخ تبدیل کرد.

چالش اصلی گواردیولا قهرمانی در لیگ قهرمانان خارج از بارسلونا بود و منتقدانی را که عناوین قبلی او را فقط به لیونل مسی نسبت می‌دادند، ساکت کرد. با وجود سه فصل حضور در بایرن مونیخ بدون موفقیت در لیگ قهرمانان، او در نهایت در هشتمین سال حضورش در منچسترسیتی به افتخار اروپا دست یافت.

رکورد 36 قهرمانی

قهرمانی در لیگ قهرمانان نقطه عطف مهمی در حرفه گواردیولا بود و به افتخارات سیتی در لیگ برتر و جام حذفی افزود. تابستان امسال، او کلکسیون خود را با قهرمانی در سوپرکاپ اروپا گسترش داد و مجموع قهرمانی های خود را به 36 رساند (14 با بارسلونا، 7 با بایرن و 15 با سیتی). قهرمانی در لیگ قهرمانان در استانبول مقابل اینترمیلان اوج پروژه گران قیمت گواردیولا در منچسترسیتی بود، سفری که هزینه های آن بدون شک زیاد بود.

در طول 8 سال حضور گواردیولا در سیتی، این باشگاه از فروش 86 بازیکن، 978 میلیون یورو درآمد داشت. همچنین لازم به ذکر است که تنها قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا تقریباً 110 میلیون یورو به خزانه باشگاه وارد کرد.

پپ
پپ

نتیجه

حرفه قابل توجه پپ گواردیولا به عنوان یک مربی، که با هزینه های گزاف و موفقیت بی نظیر تعریف می شود، موقعیت او را به عنوان یکی از نمادین ترین چهره های فوتبال تثبیت می کند.

Pooria
14 سپتامبر 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *