تاریخچه تیم فولام

مروری بر تاریخچه تیم فولام

باشگاه فوتبال فولام شاید یکی از شناخته شده ترین باشگاه های جهان نباشد، اما تاریخچه قابل توجهی دارد. از پایین ترین سطح های لیگ های پایین تا اوج های فوتبال سطح بالا، باشگاه در این مسیر فراز و نشیب هایی را تجربه کرده است. در این مقاله نگاهی دقیق‌تر به تاریخ باشگاه فولام و لحظات کلیدی که این باشگاه را از ابتدای تأسیس تا به امروز مشخص کرده‌ایم، خواهیم داشت.

روزهای اولیه و ارتقاء به دسته اول

فولهام اف سی در سال 1879 به عنوان یک تیم کلیسا تاسیس شد. در سال 1888 آنها به یک باشگاه فوتبال حرفه ای تبدیل شدند و به لیگ جنوب پیوستند. این باشگاه باید تا سال 1949 صبر می کرد تا برای اولین بار در تاریخ خود به لیگ دسته اول صعود کند. علیرغم پایان یافتن در نیمه انتهایی جدول، هواداران این باشگاه از دیدن رقابت تیمشان با بهترین باشگاه های کشور خوشحال شدند.

تاریخچه تیم فولام
تاریخچه تیم فولام

دهه 1970 – عصر جانی هاینز

دهه 1970 به دلیل حضور جانی هاینز در تیم فولام دوران طلایی بود. هاینز به عنوان یکی از بهترین هافبک های نسل خود در نظر گرفته می شد و اولین بازیکن تاریخ انگلیس بود که هفته ای 100 پوند دستمزد دریافت می کرد. او 18 سال برای فولام بازی کرد و در 658 بازی 158 گل به ثمر رساند. فولام در دوران حضورش در این باشگاه، عنوان قهرمانی دسته دوم را به دست آورد و دو بار به نیمه نهایی جام حذفی رسید.

 دهه 1990 – ساختن تاریخ

در دهه 1990، فولام اولین باشگاه انگلیسی بود که سیستم گرمایش زمین را نصب کرد. این بدان معنا بود که بازی های خانگی آنها به ندرت به دلیل شرایط آب و هوایی لغو می شد. در سال 1997، باشگاه توسط میلیونر محمد الفاید تصاحب شد، که چشم انداز داشت فولام را به صدر فوتبال انگلیس برساند. الفاید سرمایه گذاری زیادی در باشگاه کرد و کوین کیگان را به عنوان سرمربی جدید منصوب کرد. در سال 1999، این باشگاه عنوان قهرمانی دسته دوم را به دست آورد و به دسته اول صعود کرد.

لیگ برتر و روی هاجسون

اولین بازی فولام در لیگ برتر در فصل 02-2001 بود. علیرغم اینکه آنها به عنوان یکی از محبوبیت های سقوط، موفق شدند شانس را شکست دهند و در رده سیزدهم لیگ قرار بگیرند. در سال 2007، باشگاه روی هاجسون را به عنوان سرمربی خود منصوب کرد. تحت هدایت هاجسون، باشگاه با کسب مقام هفتم در لیگ برتر در فصل 09-2008 به بالاترین حد خود در تاریخ فوتبال انگلیس دست یافت. آنها همچنین در فصل 10-2009 به فینال لیگ اروپا رسیدند اما در مقابل اتلتیکو مادرید شکست خوردند.

عصر محمد آل فاید

در سال 1997، تاجر مصری، محمد الفاید، باشگاه فولام را خریداری کرد و ثروت باشگاه تغییر کرد. تحت مالکیت او، فولام دوره ای از ثبات و موفقیت را تجربه کرد. این باشگاه در سال 2001 به لیگ برتر صعود کرد و از آن زمان تاکنون در آنجا باقی مانده است.

در این مدت فولام در سال 2010 به فینال لیگ اروپا رسید اما در یک بازی نزدیک مغلوب اتلتیکو مادرید شد. این باشگاه همچنین در فصل 10-2009 در لیگ برتر مقام هفتم را به دست آورد که بالاترین رتبه آنها تا به امروز است.

تاریخچه تیم فولام
تاریخچه تیم فولام

سالهای اخیر

در سال 2013، شهید خان، مالک جکسونویل جگوارز NFL، باشگاه فولام را از الفاید خریداری کرد. این باشگاه به بازی خود در لیگ برتر ادامه داده و تغییرات عمده ای را چه در داخل و چه خارج از زمین تجربه کرده است. این باشگاه چندین مدیر مختلف داشته است، از جمله کیت سیمونز، اسلاویشا یوکانوویچ و مدیر فعلی اسکات پارکر.

باشگاه فولام همچنین در سال‌های اخیر تحت بازسازی بزرگی در ورزشگاه خود، کلبه کرایون، قرار گرفت. این بازسازی ظرفیت صندلی ها را افزایش داد، امکانات استادیوم را بهبود بخشید و شخصیت تاریخی استادیوم را حفظ کرد.

روز کنونی

فولام در حال حاضر در چمپیونشیپ انگلیس بازی می کند که در فصل 19-2018 از لیگ برتر سقوط کرده است. سرمربی فعلی باشگاه اسکات پارکر است که در فوریه 2019 به این سمت منصوب شد. اگرچه آنها در فصل 2019-2019 با شروع دشواری روبرو بودند، تیم موفق شد شرایط را تغییر دهد و به جمع شش تیم برتر برسد که منجر به پلی آف برای صعود شد. . به لیگ برتر با این حال آنها در فینال مغلوب برنتفورد شدند.

در پایان، فولام باشگاهی است که تاریخ غنی و متنوعی داشته است. اگرچه ممکن است آنها به اندازه برخی از باشگاه های معتبرتر از موفقیت برخوردار نباشند، مطمئناً لحظات خود را داشته اند. فولام از روزهای ابتدایی لیگ جنوب تا قله های لیگ برتر، تاریخ پرافتخاری دارد و همیشه جایگاه ویژه ای در قلب هواداران خود خواهد داشت.

Hesam
9 می 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *