لامین یامال: نوآوری فوتبالی در سنین جوانی

ستاره ای نو ظهور

طبق گزارش ورزشی لامین یامال دیروز یک‌تنه در لاسرامیکا ورق بازی را برای بارسا برگرداند و همه را غافلگیر کرد. او به همه نشان داد آمده تا بماند.

لامین یامال 16 ساله است، اما این اصلا به نظر نمی‌رسد. دیروز در ورزشگاهی مثل لاسرامیکا، او به تنهایی بارسا را روی دوش خودش حمل کرد و در کامبک بارسا نقشی تعیین‌کننده داشت. این چهارمین بازی او در ترکیب اصلی بود و نشان داد آمده تا بماند. او در دو گل از چهار گل تیمش مشارکت کرد و به خط حمله خاموش بارسا جانی دوباره داد و آن را فعال کرد.

لامین یامال، ستاره ای نوظهور

لامین یامال: نوآوری فوتبالی در سنین جوانی
لامین یامال، ستاره ای نوظهور

ژاوی دیروز دوباره روی وینگر جوان تیمش ریسک کرد تا نبود رافینیا را در جناح راست پوشش دهد (او دومین و آخرین بازی محرومیت را پس از کارت قرمزش در ختافه پشت سر گذاشت). یامال به گاوی پاس گل داد (گل اول بارسا) و یک ضربه او به تیر دروازه خورد تا در ریباند، لواندوفسکی در دهانه دروازه خود گل چهارم را بزند. یامال با 16 سال سن انگار هیچ فشاری روی خودش احساس نمی‌کند.

 

من نمیترسم

این فوتبالیست جوان در پایان بازی با خوشحالی گفت: «من نمی‌ترسم. سعی می‌کنم فشارها را فراموش کنم و فوتبال بازی کنم، چیزی که در آن مهارت دارم. مادرم وقتی بازی شروع می‌شود، می‌ترسد، اما خیلی از من حمایت می‌کند. از فرصت‌هایی که مربی به من می‌دهد استفاده می‌کنم و از او بسیار متشکرم.»

 

نظر ژاوی درباره او

درخشش یامال حتی ژاوی را نیز غافلگیر کرد و او هیچ ابایی از ستایش از پدیده جوان تیمش نداشت: «انتظارات من بسیار بالاست. او در ترکیب ثابت قرار می‌گیرد چون لایقش است و خودش را ثابت کرده نه اینکه من مجبور به این کار باشم. تصمیم‌گیری‌های او تقریباً همیشه درست هستند. او باهوش و فوق العاده است.»

ژاوی ادامه داد: «من می‌خواهم و دوست دارم او در تیم ملی اسپانیا بازی کند. او به من چیزی در مورد کاری که قرار است انجام دهد نگفته است. امیدوارم سال‌های زیادی را در بارسا سپری کند و او بتواند دورانی پرافتخار را رقم بزند، اما با آرامش. اینکه در 16 سالگی اینقدر خوب بازی می‌کند واقعا شگفت‌انگیز است.»

در واقع همه‌چیز از بازی بارسا برابر بتیس شروع شد. لامین یامال 15 ساله در آن مسابقه به جوان‌ترین بازیکن تاریخ لالیگا با پیراهن بارسلونا تبدیل شد. این نوجوان بااستعداد در جریان بازی هفته سی و دوم لالیگا که با برتری 4-0 بارسلونا مقابل رئال بتیس به پایان رسید، بازی کرد و رکورد شکست.

یامال با 15 سال و 285 روز سن از آکادمی لاماسیا، جوان‌ترین بازیکنی است که تا به حال برای بارسلونا در لالیگا بازی کرده است. او در دقیقه 83 به جای گاوی وارد جریان بازی شد و 11 دقیقه در مجموع بازی کرد.

یامال در بازی جام خوان گامپر برابر تاتنهام پایه‌گذار گل دوم بارسا با یک دریبل دیدنی بود. یامال در آن صحنه سرخیو رگیلون را محو کرد و با بیرون پای چپ به فران تورس پاس گل داد. برخی حتی معتقدند نمایش او شبیه نمایش مسی در جام خوان گامپر سال 2005 بود.

یامال دیروز و زمان تعویض نیز با تشویق هواداران ویارئال روبه‌رو شد. لاسرامیکا ایستاده یامال را تشویق کرد، اتفاقی که برای بسیاری از ستاره‌های دنیا در این ورزشگاه رخ نداده است. بله، یک ستاره متولد شده، آن هم در 16 سالگی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *