آینده والیبال ایران در دوران تاریکی

والیبال ایران با عطایی روز های از این سیاه تر هم خواهد داشت!

طبق گزارش ورزشی یک کابوس به مراتب تلخ‌تر از ناکامی مقابل ژاپن پیش‌روی والیبال ایران است.

مسابقات والیبال جام ملت‌های اروپا از امروز با بازی افتتاحیه ایتالیا و بلژیک آغاز خواهد شد و تیم‌های اروپایی در چهار گروه شش تیمی به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

آینده والیبال ایران در دوران تاریکی

آینده والیبال ایران در دوران تاریکی
آینده والیبال ایران در دوران تاریکی

اما شاید برای ایران بازی‌های تیم‌های صربستان، هلند، ترکیه و اوکراین حساس باشد، زیرا این تیم‌‌ها در صورت درخشش در این مسابقات می‌توانند رنکینگ ایران فدراسیون جهانی تهدید کنند.

*صربستان:

صربستان که هم‌اکنون در رتبه نهم رنکینگ قرار دارد در گروه یک با تیم‌های ایتالیا، استونی، بلژیک، آلمان و سوئیس هم‌گروه است. صرب‌ها که شانزده امتیاز از ایران جلوتر هستند فرصت خوبی دارند تا با بردن تیم‌هایی نظیر سوییس، استونی، آلمان و بلژیک فاصله‌شان را با ایران بیشتر کنند و رتبه نهم خود را تثبیت کنند. این تیم در صورت باخت برابر ایتالیا امتیازات زیادی از دست نخواهد داد، اما اگر از دیگر تیم‌های گروه خود که نام بردیم شکست بخورد، به سود ایران خواهد بود.

هلند:

اما جدی‌ترین تعقیب‌کننده ایران در رنکینگ جهانی هلند است که فقط یازده امتیاز در رنکینگ با ایران فاصله دارد. این تیم در گروه آسانی قرار دارد و می‌تواند با ستاره‌هایش به راحتی تیم‌های مقدونیه، جمهوری چک، دانمارک، مونته‌نگرو را شکست دهد و با خیال آسوده برای سرگروهی مقابل لهستان قرار بگیرد. تیم هلند در صورت چهار برد سه بر صفر در دور گروهی رتبه ایران را در رنکینگ خواهد گرفت و جزء ده تیم برتر جهان خواهد شد.

ترکیه و اوکراین:

تیم‌های ترکیه و اوکراین هم با توجه به گروه‌هایی که در آن قرار دارند، گرچه نمی‌توانند به امتیاز ایران برسند، اما درخشش احتمالی آنها می‌تواند امتیازاتشان را به ایران نزدیک کند.

در مسابقات قهرمانی اروپا تیم‌ها فقط در دور گروهی پنج مسابقه انجام می‌دهند، در حالی که ایران، نایب قهرمان آسیا، فقط پنج بازی در کل مسابقات قهرمانی آسیا انجام داد. باید دید تیم‌های ترکیه، هلند، صربستان و اوکراین از این فرصت طلایی چه استفاده‌ای خواهند کرد. آنها اگر از گروه خود صعود کنند، که قطعا این اتفاق خواهد افتاد، باز هم فرصت جمع کردن امتیازات را خواهند داشت و هرچه با تیم‌های قوی‌تر از خود بازی کنند در صورت برد امتیازات بیشتری نصیبشان خواهد شد.

البته این را هم در نظر بگیریم که باخت احتمالی آنها در برابر تیم‌های ضعیف به سود تیم ملی والیبال ایران خواهد بود و چه بسا حتی ایران در رنکینگ وضعیتش بهتر شود، البته این احتمال کمی دور از ذهن خواهد بود. باید دید و به تماشا نشست که این تیم‌ها چه خواهند کرد.

نهایت تعداد مسابقه‌ای که یک تیم در قهرمانی اروپا انجام خواهد داد 9 بازی در صورت رسیدن به نیمه‌نهایی است. مسابقات پس از دور گروهی به صورت حذفی برگزار خواهد شد و از هر گروه در دور مقدماتی چهار تیم صعود خواهند کرد.

بنابراین می‌توان گفت بالاتر از ناکامی در آسیا، این کابوس وحشتناک در انتظار والیبال‌ ایران خواهد بود که رتبه دهمی خود در رنکینگ را از دست بدهد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، حتی صعود به المپیک از طریق رنکینگ نیز بسیار دشوار خواهد بود. این در حالی است که حدود یک ماه دیگر رقابت‌های انتخابی المپیک برگزار می‌شود و با توجه به گروه دشوار ایران بعید به نظر می‌رسد شانسی برای صعود مستقیم داشته باشیم و باید همه توان خود را روی رنکینگ بگذاریم. هر چه که هست امیدواریم زودتر فکری به حال والیبال ایران شود تا از کابوس نرفتن به المپیک فرار کنیم.

sajjad
29 آگوست 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *