باشگاه مینه‌سوتا یونایتد یکی از تیم های فوتبال حرفه ای در سنت پل، ایالت مینه سوتا آمریکا می باشد که در کنفرانس غرب لیگ برتر فوتبال بازی می کند. این تیم در سال 2017 رسما شروع به کار کرده است. به عنوان بیست و دومین باشگاه لیگ موفق به کسب حق امتیاز لیگ NASL شده است. این تیم بازی های خانگی خود را در ورزشگاه TCF Bank، در محوطه دانشگاه مینه سوتا در مینیاپولیس، برای دو فصل اول لیگ ام ال اس انجام داد. باشگاه رسما از بهار 2019 شروع به بازی در سنت پل در آلیانز فیلد در محله میدوی نمود. در ادامه سایت ورزشی به معرفی کامل باشگاه مینه‌سوتا یونایتد می پردازیم.

 

بیوگرافی باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

نام کاملک مینه سوتا یونایتد اف سی
اسم مستعار: The Loons
مخفف:  MNUFC
تاسیس: 2015; 9 سال پیش
ورزشگاه آلیانز فیلد واقع در سنت پل، مینه سوتا
ظرفیت: 19400
مالک: بیل مک گوایر
سرمربی موقت: کامرون نولز
وب سایت باشگاه: https://www.mnufc.com/

 

معرفی کامل باشگاه مینه‌سوتا یونایتد:

مالکیت تیم توسط بیل مک گوایر مدیر عامل سابق گروه یونایتد هلث رهبری می شود و سایر مالکان میته سوتا شامل: خانواده پولاد، صاحبان دوقلوها. مالک سابق تیمبرولوز، گلن تیلور؛ گلن نلسون، سرمایه‌گذار سابق وایلد، و دخترش وندی کارلسون نلسون از شرکت مهمان‌نوازی کارلسون است.

معرفی کامل باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

فصل 2012-2016

در ژانویه 2010 اعلام شد که تیم جدیدی جایگزین تاندر مینه سوتا معرفی می شود. تندر در آن زمان رسما منحل نشد اما با ویرانی مالی روبرو بود. بعد از یک مسابقه نامگذاری تیم توسط مرکز ملی ورزشی اعلام شد که نام رسمی باشگاه NSC Minnesota خواهد بود که با نام مستعار تیم ستاره ها در 5 فوریه 2010 یعنی 5 روز بعد مانی لاگوس بازیکن سابق USMNT به عنوان اولین سرمربی باشگاه انتخاب شد. این باشگاه اولین بازی رسمی خود را در تاریخ 11 آوریل 2010 با نتیجه 2-0 مقابل ونکوور وایتکپس باخت.

اولین گل توسط دانیل واسون در باز یبعدی برای باشگاه به ثمر رسید و در بازی مقابل کارولینا ریل هاکس 1-0 به اتمام رسید. در 9 ژانویه 2012 باشگاه لوگوی جدید و اسم تازه خود را اعلام کرد. لغت NSC از اسم باشگاه حذف شد که باعث سردرگمی طرفداران می شد و نام جدید با عنوان Minnesota Stars FC می باشد که لوگو جدید با حذف کلمه “NSC” و شعار دولتی، L’Étoile du Nord، اضافه شد.

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

 

در جستجوی مالک جدید 2012

تیم به جستجوی مالک جدید ادامه داد و فصل 2012 با تساوی 0-0 مقابل کارولینا ریل هاکس در مترو دوم مقابل جمعیت 8693 نفری آغاز شد. در 25 مارس 2015 نیز دان گاربر رئیس لیگ ام ال اس مینه سوتا یونایتد را جزو بیست و سومین باشگاه لیگ معرفی کرد و امتیاز را به گروهی به رهبری مک گوایر اعطا نمود. گاربر گفت که مینه سوتا بازی را در سال 2017 یا 2018 آغاز خواهد کرد – اگر لس آنجلس اف سی آماده بازی در سال 2017 نبود، مینه سوتا جای آن را می گرفت. مجلس قانون گذاری مینه سوتا در ماه مه 2012 لاحیه ای برای ایجاد یک استادیوم جدید تصویب کرد که پیش بینی می شد این ورزشگاه در پاییز 2016 افتتاح شود و به باشگاه اجازه می داد حق امتیاز و حضور در ام ال اس را دنبال نمایند.

 

فصل 2017

این باشگاه اولین بازی خود را در لیگ برتر فوتبال در تاریخ 3 مارس 2017 انجام داد که با شکست 5-1 خارج از خانه مقابل پورتلند تیمبرز در پراویدنس پارک به پایان رسید. این نتیجه سنگین ترین شکست یک تیم بود که در نخستین بازی آن را تجربه می کرد. قبل از این هیچ تیمی با 2 گل در اولین بازی شکست نخورده بود. کریستین رامیرز اولین گل ام ال اس تیمش را به ثمر رساند. پایان هفته بعدی آنها افتتاحیه ورزشگاه خود را در مقابل تیم آتلانتا یونایتد اف سی در هوای برفی منفی 7 درجه سانتی گراد برگزار کردند. این بازی را نیز 6-1 باخته اند. آنها نشان دادند که عملکرد مطمئن و قدرتمندی در لیگ ام ال اس ندارند و در بیشتر بازی ها گل خورده اند.

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

بعداز تساوی 2-2 در کلرادو راپیدز و باخت 5-2 در مقابل نیوانگلند رولوشن، یونایتدی ها 18 گل در چهار بازی اول دریافت کرده بودند که یک رکورد ام ال اس در 6 بازی اول یک فصل به حساب می آمد. این تیم اولین بردخود را در ام ال اس با پیروزی 4-2 خانگی مقابل رئال سالت لیک در 1 آوریل بدست آورد. با پیشرفت فصل ها، تیم در اواسط فصل اتان فینلی بازیکن بومی دولوث را از کلمبوس کرو خریداری نمود. حتی خریدهای دیگری نیز برای بهبود تیم در زمین انجام گرفت. در پایان فصل افتتاحیه MLS باشگاه در جایگاه نهم کنفرانس غرب قرار گرفت.

 

فصل 2018

باشگاه مینه‌سوتا یونایتد دو بازیکن مهم بنام های کوین مولینو و اتان فینلی را در اوایل فصل 2018 به دلیل مصدومیت زانو تا پایان فصل از دست داد.داروین کوینترو از باشگاه آمریکایی لیگ MX به مینه سوتا یونایتد پیوست. کونیترو علیرغم پیوستن به این باشگاه بعد از 5 بازی قبلی، در سال 2018 تیم را در هر دو گل و پا گل رهبری کرد. در 4 ژوئیه 2018، کوینترو در بازی خانگی مقابل تورنتو اف سی در نخستین بازی تاریخی باشگاه هت تریک انجام داد. آنجلو رودریگز مهاجم کلمبیایی به عنوان بازیکن منتخب در اواخر فصل به تیم پیوست. باشگاه مینه سوتا یونایتد در سال دوم خود در استادیوم TCF Bank به طور متوسط با 24000 هوادار مسابقه داد، این باشگاه 10 برد در خانه بدست آورد.

 

فصل 2019

این باشگاه قبل از شروع فصل 2019، فهرستی قابل توجه اضافه کرد که از جمله سومین بازیکن منتخب خودش یعنی یهافبک یان گرگوش از کپنهاگ و آیک اوپارا مدافع سال 2017 را از اسپورتینگ کی سی خریداری کرد. اسوالدو آلونسو هافبک دفاعی قدیمی ستایل ساندرز و ویتو مانونه دروازه بان قرضی از ردینگ اف سی به باشگاه آمدند. با شروع فصل 2019، اولین بازی این باشگاه در ورزشگاه جدید در 13 آوریل برگزار شد که در برابر نیویورک سیتی به تساوی 3-3 دست یافتند.

این باشگاه در خانه 10 برد، 6 تساوی و 2 باخت بدست آورد. عملکرد تیم در خارج از خانه بهتر شد و 5 برد، 2 تساوی کسب کردند. این باشگاه در جام آزاد آمریکا 2019 عملکرد بسیار موفقی داشت. در 27 آگوست، باشگاه به ورزشگاه مرسدس بنز سفر کرد تا در فینال جام به مصاف آتلانتا یونایتد برود، اولین حضور مینه سوتا در فینال از زمان پیوستن به MLS. این مسابقه منجر به پیروزی 2–1 آتلانتا شد.

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

باشگاه مینه‌سوتا یونایتد بعد از کسب رتبه دوم در اواخر فصل عادی، چهارمین فصل کنفرانس غرب را به پایان رساند. در نتیجه این باشگاه یک مقام در جام لیگ های 2020 دریافت کرد. این تیم در اولین بازی پلی آف ام ال اس در 20 اکتبر مقابل لس آنجلس گلکسی با نتیجه 2-1 شکست خورد. دو بازیکن در پایان فصل افتخارات لیگ را دریافت کردند. آیک اوپارا به عنوان بهترین مدافع سال MLS 2019 انتخاب و برای دومین بار برنده این جایزه شد. ویتو مانونه که 11 کلین شیت به دست آورد و تنها 43 گل دریافت کرد، به عنوان بهترین دروازه بان سال 2019 MLS انتخاب شد.

 

فصل 2020

مینه سوتا یونایتد داروین کوینترو را با مارلون هیرستون هافبک جدید به مبلغ 500 هزار دلار در تیم هیوستون دینامو مبادله کرد. بعد از پایان قرارداد قرضی ویتو مانونه دروازه بان، مینه سوتا یونایتد تایلر میلر را از لس آنجلس اف سی به خدمت گرفت. حتی تعدادی بازیکن نظیر مهاجم اتلتیکو ولز سارسفیلد بنام لوئیس آماریلا را قرضی به خدمت گرفت. لونز در سال 2020 نقش مهمی در پیروزی خارج خانه مقابل پورتلند تیمبرز و سن خوزه ارتکویکز ایفا کرد. قبل از اینکه لیگ برتر فوتبال فصل خود را به دلیل همه گیری ویروس کرونا به حالت تعلق در بیاورد، ابتدا برای 30 روز و سپس به طور نامحدود شدت اپیدمی کوید 19 بیشتر شد.

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

فصل 2020 در ماه ژوئیه با مسابقات لیگ MLS is Back آغاز شد که در اورلاندو، فلوریدا برگزار شد و شامل 24 تیم از 26 تیم لیگ بود. این تورنمنت یک ماهه شامل مرحله گروهی بود که به عنوان بخشی از جدول رده بندی فصل عادی به حساب می آمد. و یک مرحله حذفی. لونز در گروه D با یک برد و دو تساوی دوم شد. در مرحله حذفی، باشگاه مینه سوتا یونایتد قبل از باخت به Orlando City SC در نیمه نهایی مسابقات، کلمبوس کرو را 1–1 در ضربات پنالتی و San Jose Earthquakes را 4–1 شکست داد.

 

بازی های عادی بعد از ویروس کرونا

فصل 2020 بازی های عادی بعد از کرونای خود را از سر گرفت و با برنامه ریزی انجام شده 18 بازی در نوامبر به پایان رسید. لونز بازیکنان جدیدی به تیم اضافه کرد که شامل امانوئل رینوسو از بوکا جونیروز به عنوان بازیکن هافبک بود. مهاجم کهنه کار کی کامارا از کلادو راپیدز نیز آمد. باشگاه فصل عادی را در جایگاه چهارم کنفرانس غرب MLS به پایان رساند. آنها میزبان دومین بازی پلی آف خود در تاریخ بودند و کلرادو راپیدز را با نتیجه 3–0 در آلیانز فیلد شکست دادند، سپس با نتیجه 3–0 در خیابان اسپورتینگ کانزاس سیتی شماره 1 را شکست دادند. لونز سپس برای بازی فینال کنفرانس غرب در برابر ساندرز به سیاتل سفر کرد. علیرغم برتری 2-0 در دقیقه 75، سیاتل سه گل متوالی در اواخر تایم به ثمر رساند، از جمله برنده در وقت های تلف شده برای پایان دادن به روند تاریخی مینه سوتا.

 

فصل 2021

اگرچه آنها دقایقی از صعود به فینال جام MLS در سال 2020 فاصله داشتند، فصل 2021 با چهار شکست متوالی شروع ناامیدکننده ای داشت. در اواسط ماه می، لونز شروع به صعود سریع از انتهای جدول کرد و تنها دو بازی از هفده بازی بعدی خود را باخت. بازیکنان کلیدی از مصدومیت بازگشتند و تیم فرانکو فراگاپانه آرژانتینی و آدرین هونو فرانسوی را به خدمت گرفت. آنها فصل عادی را در رده پنجم به پایان رساندند و در بازی رفت در دیدار مقابل پورتلند تیمبرز به مرحله پلی آف راه یافتند، اما فصل آنها با پیروزی 3-1 پورتلند به پایان رسید.

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

فصل 2022

سال 2022 شاهد شکست دروازه بان داین سنت کلر بود که در اولین بازی خود در هفته 3، یک ضربه محکم با 8 سیو در برابر نیویورک ردبولز انجام داد. موفقیت برای لونز در ژوئیه سال 2022 با پیروزی 4-0 در بازی دوستانه مقابل اورتون لیگ برتری آغاز شد. لونز در 17 بازی نخست نیم فصل اول را با نتیجه 8-6-3 پشت سر گذاشت. در جام آزاد ایالات متحده 2022، مینه سوتا در یک شکست قابل توجه به تیم یو اس ال لیگ یک یونیون اوماها 2-1 سقوط کرد. هافبک DP Emanuel Reynoso در سال 2022 MLS All Star Game که در Allianz Field میزبانی شد به سنت کلیر پیوست.

نیمه دوم فصل شاهد تلاش مینه سوتا برای یافتن جایگاه خود با 6 بازی بدون برد در 2 بازی پایانی فصل بود. مینه‌سوتا در نهایت به فرم ایده آل خود برگشت و با شکست ونکوور وایتکپس برد تا رتبه ششم را در پلی آف جام MLS 2022 به دست آورد، و آنها را به تنها تیمی در کنفرانس غربی تبدیل کرد که 4 سال متوالی برای پلی آف واجد شرایط است. پس از پایان 120 دقیقه مساوی 1-1، MNUFC در ضربات (5)-(4) مقابل اف سی دالاس از پلی آف حذف شد.

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

رنگ ها و نشان های باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

این نشان دارای یک لون سبک است که پرنده ایالتی مینه سوتا است، با یازده پر پهن، یکی برای هر یک از بازیکنان حاضر در زمین. رنگ های تیم خاکستری، آبی آسمانی و مشکی با راه راه قرمز است. خط آبی روی لوگو نشان دهنده رودخانه می سی سی پی است. دو طرف آبی نشان دهنده شهرهای سنت پل و مینیاپولیس هستند. رنگ خاکستری نشان دهنده محدوده آهنی مینه سوتا است. تاج رو به بالا و ستاره شمالی از L’Etoile du Nord که از شعار دولت الهام گرفته شده است. زئوس جونز طرح ها را ایجاد کرد.

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

استادیوم های باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

ورزشگاه Allianz Field

مک گوایر تمایل پیدا کرد که برای ساخت یک استادیوم 18500 نفری مخصوص فوتبال رد فضای باز در کنار بازار کشاورزان در مرکز شهر مینیاپولیس اقدام کند. در زمان راه اندازی باشگاه، لیگ هیچ جدول زمانی برای طرح ورزشگاه ارائه نکرد. اما گفت که در حال کار بر روی نهایی کردن یک برنامه تا 1 ژوئیه 2015، مهلت تعیین شده توسط لیگ است. مارک دیتون، فرماندار مینه سوتا گفت که با یک استادیوم با بودجه عمومی مخالفت خواهد کرد. اما گفت که با حمایت های جانبی برای تقویت زیرساخت ها مخالفت نخواهد کرد.

در 31 آگوست 2015، قرارداد تیم برای حق انحصاری خرید زمین صنعتی در نزدیکی بازار کشاورز بدون هیچ بیانیه عمومی در مورد تمدید قرارداد منقضی شد. 8 سپتامبر 2015، هیئت کمیساریای شهرستان رمزی قطعنامه ای غیرالزام آور برای حمایت از ساخت استادیوم در سایت انبار اتوبوس سنت پل تصویب کرد. مشروط بر اینکه هزینه طراحی و ساخت توسط بودجه خصوصی پرداخت شود.

تاریخچه باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

 

ورزشگاه های تیم مینه سوتا

در 23 اکتبر 2015، اعلام شد که مینه سوتا یونایتد ورزشگاهی را در سایت انبار اتوبوس سنت پل 35 هکتاری خواهد ساخت. استادیوم پیشنهادی تقریباً 20000 صندلی خواهد داشت و به صورت خصوصی تأمین مالی خواهد شد. در 25 نوامبر 2015، مینه سوتا یونایتد اف سی Populous را برای طراحی استادیوم استخدام کرد. 9 دسامبر 2015، تیم Mortenson Construction را به عنوان بخشی از ساخت استادیوم به همراه Populous استخدام کرد.

24 فوریه 2016، تیم طرح‌های طراحی استادیوم 21500 نفری مخصوص فوتبال خود را که قرار است تا سال 2018 ساخته شود. و به‌طور خصوصی توسط تیم تامین مالی شود، فاش کرد. 25 ژوئیه 2017، نام ورزشگاه به عنوان میدان آلیانز اعلام شد، که در مارس 2019 افتتاح شد. 19 آگوست 2016، اعلام شد که مینه سوتا یونایتد در فصل 2017 لیگ برتر فوتبال، با مسابقات خانگی در استادیوم TCF Bank بازی خواهد کرد. این ورزشگاه برای سال‌های 2017–2018 میزبان باشگاه بود، در حالی که استادیوم مخصوص فوتبال آن‌ها در حال ساخت بود.

استادیوم های باشگاه مینه‌سوتا یونایتد

جمع بندی:

باشگاه مینه‌سوتا یونایتد یکی از تیم های فوتبال حرفه ای در سنت پل، ایالت مینه سوتا آمریکا می باشد. که در کنفرانس غرب لیگ برتر فوتبال بازی می کند. این تیم در سال 2017 رسما شروع به کار کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *