خوشحالی معروف از سرمربی تا ستاره

خوشحالی معروف از سرمربی تا ستاره :پرسپولیس، از مدافع به قهرمانی دیگری سقوط کرد! جشن قهرمانی در دستان حریف آبی‌پوش می‌ماند.پرسپولیس، با پیروزی در آخرین دربی لیگ، به قهرمانی دست یافت! گل آخر به روشنایی اضافه شد.پرسپولیس، با دبل تاریخی در فینال جام حذفی، جایگاه خود را به عنوان قهرمان تثبیت کرد

1. آذر 1353 – قهرمانی لیگ تخت جمشید: از دست رفته‌ی جام زهر!

در دربی شانزدهم، در دوره دوم لیگ سراسری تخت جمشید، تیم پرسپولیس به عنوان دفاع کننده عنوان قهرمانی، آن را به رقیب سنتی خود واگذار کرده بود و در هفته آخر به میدان رفت، بدون هیچ شانسی برای کسب جام. با این حال، شاگردان آلن راجرز با انگیزه‌ای بالا وارد دربی شدند تا حداقل جشن قهرمانی را تلخ کنند و از آبی‌پوشان حریف بگیرند.

نیمه اول این دربی با نتیجه‌ی تساوی به پایان رسید، اما در ابتدای نیمه دوم، با شوت قابل توجهی از سوی بازیکن ایرانپاک، تور دروازه‌بان تیم پرسپولیس، مقابل چشمان تماشاگران گلی خورد. با این حال، در دقیقه 59، غلامحسین مظلومی، آقای گل فصل، توانست گل تساوی را به ثمر برساند. پنج دقیقه بعد، نوبت به اسماعیل حاج‌رحیمی‌پور رسید تا گلی برتر را به ثمر برساند. جالب است که در پایان این بازی، زنده‌یاد جعفر کاشانی، به همیشه از میدان سبز خداحافظی کرد و از فوتبال خداحافظی کرد.

خوشحالی معروف از سرمربی تا ستاره
خوشحالی معروف از سرمربی تا ستاره

2. آذر 1356 – قهرمانی لیگ تخت جمشید: آخرین شکست‌های صفر ایرانپاک!

در هفته بیست و سوم و آخرین دوره لیگ تخت جمشید، آخرین شهرآورد قبل از انقلاب برگزار شد و با پیروزی تیم سرخپوشان پایتخت به پایان رسید. در نیمه اول این بازی، در کمتر از 20 دقیقه، بازیکن ایرانپاک دو بار موفق به گلزنی در دروازه حریف شد تا شاگردان شاهرخی با یکی از بهترین نتایج تاریخی در دربی به پیروزی دست یابند.

نکته جالب این است که آدولف پورکاپ، داور مشهور آلمانی، قضاوت این بازی را بر عهده داشت. وی با تجربه داوری در دو جام جهانی، یکی از معروفترین داوران در تاریخ دربی محسوب می‌شود. او قرار بود بازی ایران – اسکاتلند را قضاوت کند، اما در نهایت به عنوان داور بازی هلند – پرو در جام جهانی ۱۹۷۸ در گروه ایران انتخاب شد. در پایان این دربی، با گلی در دقیقه ۸۵ از سوی حسن روشن، پرسپولیس با نتیجه ۲-۱ به پیروزی رسید.

3. تیر 1378 – فینال جام حذفی: اولین دبل تاریخ پرسپولیس

پس از قهرمانی در لیگ آزادگان، تیم پرسپولیس به رهبری علی پروین، به فینال جام حذفی راه یافت تا دومین جام موسم را به دست آورد. در آغاز این بازی، خطای مدافعان تیم استقلال در گوشه‌ی محوطه جریمه، باعث شد تا مهدی هاشمی‌نسب به عنوان انجام ضربه پنالتی معرفی شود. او در دقیقه ۱۲ با یک ضربه دقیق به گوشه‌ی دروازه، پرویز برومند را شکست دهد.

اما این هنوز پایان کار نبود؛ در آغاز نیمه دوم، با یک سانسور از روی نقطه کرنر و با یک ضربه سر قوی، سهراب بختیاری‌زاده توانست بازی را به تساوی برساند. با این حال، حملات تیم پرسپولیس ادامه یافت تا اینکه در دقیقه ۸۵، با یک ارسال پایانی و با یک ضربه سر قوی، افشین پیروانی توانست گلی مهم و تاریخی را به ثمر رسانده و تغییرات جزئی در ظاهر او مصدومیت و همراهی برای همیشه با او را نشان داد.

خوشحالی معروف از سرمربی تا ستاره
خوشحالی معروف از سرمربی تا ستاره

4. خرداد 1382 – لیگ برتر: برد با گلزنی یحیی گل‌محمدی

تیم علی پروین با نمایشی حماسی و هجومی، با سانتر ابراهیم اسدی و ضربه قوی یحیی گل‌محمدی به قعر دروازه هادی طباطبایی راه یافت. اما شاید صحنه ویژه نیمه اول، جایی بود که فرزاد مجیدی با تکل سنگین خود داور را مجاب به نشان دادن کارت قرمز کرد. نیمه دوم با یک شوت قوی از کریم باقری آغاز شد که پس از برخورد با مدافعان استقلال، به بهنام ابوالقاسم‌پور رسید و او موفق شد دروازه استقلال را شکست دهد. جالب اینکه یحیی بعد از گلزنی، پیراهن خود را از تن خارج کرد و به سمت جایگاه معروف شماره 36 رفت.

در ادامه، تیم استقلال که در حال حاضر با 10 نفر بود (با کارت قرمز منصور پورحیدری)، توان حمله را نداشت و در روزی که فرشید کریمی برای اولین بار درون دروازه پرسپولیس قرار داشت، علیرضا اکبرپور تنها گل تیم آبی‌ها را زد. در دقیقه 89، تکل عجیبی از علی سامره موجب شد که کارت قرمز دیگری برای استقلال صادر شود و آبی‌ها با 9 نفر زمین را ترک کنند.

5. آبان 1385 – لیگ برتر: کامبک پرسپولیسی با مهرزاد و مهرداد

بیش از سه سال از آخرین برد تیم پرسپولیس می‌گذشت و تیم هجومی مصطفی دنیزلی آمده بود تا این طلسم را بشکند. اما در این بازی، امیرحسین صادقی با یک ضربه سر در نیمه اول، تیم صمد مرفاوی را به پیش برد. اما تنها شش دقیقه بعد از این گل، به دلیل یک اشتباه از سوی سیدمهدی رحمتی، مهرزاد معدنچی توانست توپ را از نزدیکی نقطه کرنر به گوشه دروازه استقلال ارسال کند و نیمه اول با نتیجه تساوی 1-1 به پایان رسید.

Hesam
5 ژوئن 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *