باشگاه پیکان تهران

باشگاه پیکان تهران یکی از تیم های ورزشی فوتبال ایرانی که در شهر تهران بنا نهاده شد و از باشگاه های زیر مجموعه موسسه فرهنگی ورزشی ایران خودرو است. این تیم هم اکنون بازی های خود را در ورزشگاه شهدای شهر قدس برگزار می کند. در ادامه سایت ورزشی با معرفی باشگاه پیکان تهران همراه شوید.

 

مشخصات باشگاه پیکان تهران:

نام کامل: باشگاه فوتبال پیکان
لقب‌(ها): خودروسازان / فیروزه‌پوشان چهار چرخان
تاریخ بنیان‌گذاری: ۱۳۴۶ (۵۶ سال پیش) با نام ایران ناسیونال
نام ورزشگاه: ورزشگاه شهدای شهرقدس
گنجایشک ۲۵،۰۰۰ نفر
مالکک ایران خودرو
مدیرعامل: احمد مددی
سرمربی: رضا عنایتی
لیگ: لیگ برتر ایران
وب سایت: http://ikcosport.com/

 

باشگاه پیکان تهران

تاریخچه باشگاه پیکان تهران

دوران پهلوی

این باشگاه در سال 1347 قهرمان لیگ منطقه ای شد. پیکان سهمیه باشگاه پرسپولیس را در سال 1348 خرید و به جای تیم پرسپولیس بازی کرد. پرسپولیس تمام بازیکنان خود را به مدت یک سال به طور قرضی در اختیار پیکان قرار داد. درهمان سال ها پیکان قهرمان جام باشگاه های تهران شد. سرمربی تیم پیکان در آن سال، شخصی بنام الن راجرز که در سال بعد به تیم فوتبال پرسپولیس پیوست، بود. تیم باشگاهی پیکان در سال 1349 به دلیل اختلاف بین مدیران باشگاه و بازیکنان منحل شد و بیشتر بازیکنان به تیم پرسپولیس بازگشتند.

باشگاه پیکان تهران

پس از انقلاب ۱۳۵۷

تیم پیکان در هجدهمین هفته لیگ برتر 2005 فوتبال ایران در مقابل پرسپولیس حضور یافت. پیکان تا سال 1379 در مقابل هیچ تیم فوتبال بازی نکرد و بعد از 30 سال با خرید سهام باشگاه فوتبال بهمن این تیم دوباره به دسته اول بازگشت. در آن زمان اعضای تیم بهمن حفظ شدند و فقط مربیان تغییر یافتند. باشگاه در سال 1387 به شهر قزوین انتقال یافت و در سال 1390 به دلیل مشکلات مالی و نبود زیرساخت در آن شهر دوباره به تهران بازگشت. این تیم توانست در لیگ آزادگان 91-1390 و لیگ آزادگان 95-1394 قهرمان شود. در جام شهدای 1393 نیز مقام سوم را کسب کرد.

باشگاه پیکان تهران

ورزشگاه و دارایی‌های باشگاه پیکان تهران

باشگاه پیکان زمانی که در شهر تهران حضور داشت، بازی های خانگی خود را بنام ورزشگاه ایران خودرو انجام می داد. بعد از انتقال به قزوین، آنان بازی های خود را در ورزشگاه شهید رجائیی برگزار می کردند. هم اکنون نیز بعد از بازگشت به تهران در ورزشگاه شهید دستگری بازی می کند.

ورزشگاه و دارایی‌های باشگاه پیکان تهران

افتخارات باشگاه پیکان تهران:

جام قهرمانی فوتبال ایران
1 قهرمان (۱): جام قهرمانی فوتبال ایران 1359

لیگ آزادگان
1 قهرمان (۲): ۱۳۹۱–۱۳۹۰، ۱۳۹۵–۱۳۹۴

جام شهدا
3 مقام سوم (۱): ۱۳۹۳

جام باشگاه‌های تهران
1 قهرمان (۱): ۱۳۴۸

ورزشگاه و دارایی‌های باشگاه پیکان تهران

درباره تیم پیکان تهران:

باشگاه پیکان با نام کامل شرکت فرهنگی،ورزشی و رفاهی پیکان که در سال 1346 در شهر تهران بنا نهاده شد و از زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو است. پیکان در این سال‌ها، در اکثر رشته‌های ورزشی اعم از گروهی و انفرادی تیمداری کرده و عناوین بی‌شماری در ویترین افتخارات خود می‌بینید. والیبال آقایان و بانوان، فوتبال آقایان و بانوان، فوتسال بانوان، رالی و هندبال آقایان، تیم‌های حرفه‌ای باشگاه پیکان در فصل جاری بودند که در بالاترین سطح لیگ‌های نامبرده به رقابت با حریفان پرداختند.

در سال 1401، تیم پیکان موفق شد کهدر والیبال آقایان به قهرمانی آسیا و پنجمی جهان و سومی لیگ ایران دست یافت. در والیبال بانوان، قهرمان لیگ برتر شد و در فوتسال بانوان، برای اولین بار به قهرمانی در سوپرلیگ رسید. همچنین پس از 11 سال دوباره در لیگ اتومبیلرانی و رالی شرکت کرد و قهرمانی را از آن خود ساخت. با این عناوین، پیکان موفق‌ترین و پرافتخارترین باشگاه ایران در سال 1401 شد.

فعالیت های ورزشی باشگاه پیکان:

همچنین باشگاه پیکان بخش عمده‌ای از فعالیت‌های خود را اختصاص به کشف و پرورش ستاره‌های فوتبال، والیبال، هندبال و فوتسال کرده و سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای معرفی بهترین بازیکنان نسل آینده در این باشگاه شکل گرفته است. آکادمی پیکان، جزو بهترین آکادمی‌ها در ورزش ایران به حساب می‌آید و هر سال، تعداد زیادی از بازیکنان پرورش یافته در مکتب این باشگاه، راهی تیم‌های دیگر در رشته‌های مختلف می‌شوند تا به رشد خود ادامه دهند. در کنار این فعالیت‌ها، باشگاه پیکان یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های ایران در زمینه مدیریت ورزش کارگری است. کارگران و کارکنان ایران‌خودرو فرصت بسیار خوبی برای پرورش توانایی و استعداد خود در ورزش را دارند و می‌توانند در تورنمنت‌ها و جشنواره‌های این باشگاه شرکت کنند. در بحث ورزش کارگری، باشگاه پیکان در همه رشته‌های تیمی و انفرادی مشغول برگزاری مسابقات در دو بخش آقایان و بانوان است.

کادر فنی کنونی باشگاه پیکان
کادر فنی کنونی باشگاه پیکان

 

 

بازیکنان تیم پیکان تهران
بازیکنان تیم پیکان تهران

لوگو باشگاه پیکان تهران

لوگو باشگاه پیکان تهران از دو رنگ آبی و مشکی بهره برده شده و لوگو ایران خودرو در وسط نمایان است و در زیر نیز یک لوگو مجزا قرار داده شده است.

لوگو باشگاه پیکان تهران

لباس های باشگاه پیکان تهران

تیم پیکان تهران از سه لباس برای بازی های خود بهره می برد. لباس تمام آبی برای بازی های خانگی، لباس تمام سفید برای بازی های میهمان و لباس سوم آن نیز به رنگ آبی شیره ای است.

 

لباس های باشگاه پیکان تهران

ورزشگاه باشگاه پیکان تهران

ورزشگاه شهدای شهرقدس یک ورزشگاه فوتبال است که در شهر قدس از توابع استان تهران واقع شده‌ و استادیوم خانگی تیم‌های پیکان و باشگاه سایپا می‌باشد. این ورزشگاه با ظرفیت ۲۵ هزار نفری در زمینی به مساحت ۹ هکتار با زمین چمن ۱۲ هزار مترمربع و زیربنای ۲,۰۰۰ متر مربع در ۳ طبقه شامل سالن همایش، رختکن، سکوی تماشاگران، قسمت اداری، سرویس‌ها، اتاق کنترل و پارکینگ احداث شده است.

ورزشگاه و دارایی‌های باشگاه پیکان تهران

جمع بندی

باشگاه پیکان تهران یکی از تیم های ورزشی فوتبال ایرانی که در شهر تهران بنا نهاده شد و از باشگاه های زیر مجموعه موسسه فرهنگی ورزشی ایران خودرو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *