جذب ستاره‌های فوتبالی توسط عربستان

لیگ با کیفیتی که با پول ساخته شد

جذب ستاره‌های فوتبالی توسط عربستان، فوتبال عربستان مهم‌ترین پنجره تابستانی تاریخ خود را تجربه کرد و تعداد زیادی از مطرح‌ترین ستاره‌های تیم‌های اروپایی راهی این کشور شدند.

طبق گزارش ورزشی فوتبال عربستان بزرگترین بازار تابستانی تاریخ خود را تجربه کرد. این کشور با جذب تعداد زیادی از بازیکنان مطرح و بزرگ فوتبال اروپا، حسابی توجهات را به خود جلب کرد. آنها زمستان قبل با خرید رونالدو قدم در مسیر مهمی گذاشتند و یک برنامه‌ریزی پر سر و صدا را استارت زدند و با به خدمت گرفتن نیمار، این پنجره تابستانی را به شکلی رویایی در تاریخ ثبت کردند.

حضور رونالدو در النصر، تابوی حضور بازیکنان مطرح جهان در عربستان را شکست. اینکه یکی از بهترین بازیکنان قرن 21 حاضر می‌شود راهی خاورمیانه شود، بدان معناست که قفل حضور دیگر ستاره‌های مطرح فوتبال اروپا نیز در این کشور باز شده و کسی نمی‌تواند آنها را بابت پذیرش پیشنهادات تیم‌های این کشور و نگاه مادی بازیکنان به فوتبال جهت کسب درآمد بیشتر را شماتت کند.

جذب ستاره‌های فوتبالی توسط عربستان

 جذب ستاره‌های فوتبالی توسط عربستان

در زیر نگاهی می‌اندازیم به مهمترین بازیکنان جابجا شده در پنجره تابستانی لیگ عربستان. طبق اطلاعات ترنسفر مارکت، تیم‌های سعودی فقط 628 میلیون یورو (31 هزار و 350 میلیارد تومان) برای پرداخت مبلغ رضایت‌نامه نفرات مورد نظر خود هزینه کرده‌اند که این مبلغ جدا از دستمزد خود بازیکنان است.

الهلال (هزینه 289 میلیون یورویی برای دریافت رضایت‌نامه)
روبن نوس نخستین بازیکنی بود که در این پنجره تابستانی راهی الهلال شد. ملی‌پوش پرتغالی ولورهمپتون با عقد قراردادی 3 ساله با مبلغ 47 میلیون پوند رسما به الهلال عربستان پیوست.

چند روز بعد، کالیدو کولیبالی از چلسی راهی الهلال شد. قرارداد او نیز سه ساله و به ارزش 23 میلیون یورو ثبت شده است.

سرگئی میلینکوویچ ساویچ دیگر خرید مهم الهلال بود که با انتقالی به ارزش 40 میلیون یورو از لاتزیو جدا شد و ترجیح داد به فوتبالش در عربستان ادامه دهد. او نیز تا سه سال بازیکن آبی‌های ریاض خواهد بود.

مالکوم برزیلی، مهاجم سابق زنیت، نیز با قراردادی چهار ساله به ارزش 60 میلیون یورو راهی این تیم شد. مبلغ قرارداد او 45 میلیون یورو به 15 میلیون پاداش است که هفت و نیم درصد آن به بارسلونا رسید.

این تیم متمول سعودی در ادامه بمب بزرگ و اصلی خود را منفجر کرد و نیمار را با انتقالی 90 میلیون یورویی به خدمت گرفت. این بازیکن در الهلال دستمزدی 160 میلیون یورویی برای دو سال دریافت می کند.

و بالاخره یاسین بونو آخرین بازیکنی است که راهی الهلال شده است. این گلر مراکشی با قراردادی سه ساله به ارزش 21 میلیون یورو برای تیم عربستانی به میدان خواهد رفت.

النصر (هزینه 78 میلیون یورویی برای دریافت رضایت‌نامه)
تیم رونالدو کار خود را با خرید مارسلو بروزوویچ از اینتر آغاز کرد. آنها 18 میلیون یورو به نراتزوری پرداخت کردند و خود بازیکن نیز ظرف سه سال، مبلغ 100 میلیون یورو را دریافت می‌کند.

سکو فوفانا دیگر خرید این تیم عربستانی بود. النصر 25 میلیون یورو به لنس فرانسه پرداخت کرد و این بازیکن را به خدمت گرفت.

الکس تلس نیز با انتقالی 5 میلیون یورویی از منچستر یونایتد راهی النصر شد تا به دیگر خرید این تیم سعودی تبدیل شود.

زردپوشان شهر ریاض در ادامه به سراغ سادیو مانه رفتند. وینگر سابق بایرن‌ پس از فصل ناموفقی که در مونیخ سپری کرد، با قراردادی 4 ساله به ارزش 40 میلیون یورو و حقوق سالیانه 30 میلیون یورو به النصر عربستان پیوست.

الاهلی (هزینه 123 میلیون یورویی برای دریافت رضایت‌نامه)
دیگر تیم شهر جده نیز خریدهای پر سر و صدایی داشت. آنها کار تقویت را از خط دروازه آغاز کردند و برای جذب ادوارد مندی از چلسی، 16 میلیون پوند به تیم لندنی پرداخت کردند.

الاهلی سپس به سراغ روبرتو فیرمینو رفت و این بازیکن که قراردادش با لیورپول به پایان رسیده بود را با انتقالی آزاد و دستمزد سالیانه 20 میلیون یورو به خدمت گرفت.

1908332
این تیم پس از مذاکرات طولانی با منچسترسیتی، موافقت این باشگاه برای انتقال ریاض محرز را به دست آورد و با پرداخت مبلغ 35 میلیون یورو به سیتیزن‌ها، ملی پوش الجزایری را نیز با دستمزد سالیانه 50 میلیون یورو و به مدت 4 سال به خدمت گرفت.

آلن سنت ماکسیمین از نیوکاسل انتقال بعدی الاهلی بود. بازیکن فرانسوی که حضور او در الاهلی، 27 میلیون یورو برای تیم انگلیسی درآمد در پی داشت. گفته می‌شود که او دستمزد سالیانه 14 میلیون یورو دریافت می‌کند.

در ادامه، فرانک کسیه، هافبک 26 ساله فصل گذشته بارسلونا، با قراردادی به ارزش ۶۰ میلیون یورو به الاهلی پیوست. دستمزد دریافتی این بازیکن اهل ساحل عاج که با الاهلی قرارداد سه ساله بسته، مبلغ 12 و نیم میلیون یورو برای هر فصل خواهد بود.

راجر ایبانیز آخرین خرید الاهلی بود. او قراردادی چهار ساله با باشگاه الاهلی عربستان به امضا رساند تا برای این تیم به میدان برود. توافق رم و الاهلی بر سر انتقال این بازیکن با 28.5 میلیون یورو انجام شد.

 

sajjad
20 آگوست 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *