استادیوم سانتیاگو برنابئو

استادیوم سانتیاگو برنابئو یکی از نمادین ترین و معروف ترین استادیوم های فوتبال در جهان است. این ورزشگاه که در مادرید اسپانیا واقع شده است، استادیوم خانگی رئال مادرید، یکی از موفق ترین باشگاه های فوتبال در تاریخ است. این استادیوم با ظرفیت 81044 نفر، یکی از بزرگترین استادیوم های اروپاست و میزبان برخی از خاطره انگیزترین مسابقات فوتبال در تاریخ بوده است.

استادیوم سانتیاگو برنابئو

این ورزشگاه به نام سانتیاگو برنابئو، بازیکن، مربی و رئیس سابق رئال مادرید نامگذاری شد. برنابئو نقش مهمی در موفقیت این باشگاه داشت و به عنوان یک اسطوره در دنیای فوتبال شناخته می شود. این استادیوم به طور رسمی در 14 دسامبر 1947 با بازی رئال مادرید و تیم پرتغالی Belenenses افتتاح شد.

سکو های استادیوم برنابئو
سکو های استادیوم برنابئو

سال های اخیر

طول سال‌ها، استادیوم سانتیاگو برنابئو برای بهبود امکاناتش و پاسخگویی به خواسته‌های فوتبال مدرن، چندین بار بازسازی و ارتقا یافته است. سال 1954 نورافکن‌هایی نصب شد که یکی از اولین استادیوم‌های اسپانیا بود که نور مصنوعی داشت. در سال 1982، این ورزشگاه میزبان فینال جام جهانی فوتبال بود و جایگاه جدیدی برای افزایش ظرفیت آن به بیش از 100000 تماشاگر ساخته شد.

سال 2001 میلادی

در سال 2001، استادیوم تحت یک بازسازی اساسی قرار گرفت که شامل نصب سقف جمع شونده، نمای جدید و چیدمان صندلی های جدید بود. بازسازی بیش از 125 میلیون یورو هزینه داشت و تکمیل آن سه سال طول کشید. طراحی جدید ورزشگاه را برای تماشاگران و بازیکنان مدرن تر و راحت تر کرد.

ویژگی استادیوم شهر مادرید

یکی از ویژگی های منحصر به فرد استادیوم سانتیاگو برنابئو وجود جعبه ریاست جمهوری است. این منطقه که در مرکز جایگاه اصلی قرار دارد، برای رئیس باشگاه رئال مادرید و دیگر افراد VIP در نظر گرفته شده است. این یکی از منحصر به فرد ترین مناطق استادیوم است و منظره ای عالی از زمین ارائه می دهد.

هواداران رئال در استادیوم
هواداران رئال در استادیوم

غیر از فوتبال

علاوه بر مسابقات فوتبال، استادیوم سانتیاگو برنابئو میزبان چندین رویداد ورزشی دیگر از جمله بوکس، بسکتبال و راگبی نیز بوده است. همچنین به عنوان مکانی برای برگزاری کنسرت ها مورد استفاده قرار می گیرد و هنرمندان مشهوری مانند مایکل جکسون، U2 و بیانسه در آنجا اجرا می کنند.

معماری و طراحی استادیوم

استادیوم سانتیاگو برنابئو نه تنها به خاطر معماری و امکاناتش معروف است، بلکه به خاطر فضای باورنکردنی ایجاد شده توسط هواداران پرشورش نیز مشهور است. رئال مادرید طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد و ورزشگاه سانتیاگو برنابئو از نظر هوادارانش مکانی مقدس محسوب می شود. ورزشگاه همیشه مملو از هوادارانی است که پیراهن‌های سفید معروف باشگاه را بر تن دارند و جو در طول مسابقات برقی است.

نمای زیبا از طرح بیرونی استادیوم
نمای زیبا از طرح بیرونی استادیوم

لحظات به یاد ماندنی

در طول سال ها، استادیوم سانتیاگو برنابئو شاهد برخی از به یاد ماندنی ترین لحظات تاریخ فوتبال بوده است. این کشور میزبان فینال های متعدد لیگ قهرمانان اروپا بوده است، از جمله فینال سال 2010 که اینترمیلان با نتیجه 2-0 بایرن مونیخ را شکست داد. این مکان همچنین محل برگزاری چندین بازی مهم بین رئال مادرید و رقیب اصلی خود، بارسلونا بوده است.

در سال های اخیر برنامه هایی برای بازسازی مجدد ورزشگاه با بودجه ای بالغ بر 500 میلیون یورو صورت گرفت. این بازسازی شامل افزایش ظرفیت به 90000 تماشاگر، افزودن یک هتل جدید و ایجاد یک منطقه تجاری جدید است. این پروژه به دلیل همه گیری کووید-19 با تاخیرهایی مواجه شد، اما انتظار می رود در سال های آینده تکمیل شود.

مطمئناً در اینجا حقایق و جزئیات جالب دیگری در مورد استادیوم سانتیاگو برنابئو وجود دارد:

این ورزشگاه در ابتدا نوئوو استادیو چامارتین نام داشت، اما پس از مرگ او در سال 1955 به نام سانتیاگو برنابئو تغییر نام داد.

استادیوم سانتیاگو برنابئو در منطقه چامارتین مادرید واقع شد و با وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی قابل دسترسی است. نزدیک ترین ایستگاه های مترو سانتیاگو برنابئو و نوئووس وزیریوس هستند.

این ورزشگاه در مجموع دارای چهار جایگاه است:

جایگاه شمالی، جایگاه جنوبی، جایگاه شرقی و جایگاه غربی. جایگاه شمالی جایی است که پرشورترین و پر سر و صداترین طرفداران نشسته اند، در حالی که صندوق ریاست جمهوری در جایگاه غربی قرار دارد.

ابعاد زمین در استادیوم سانتیاگو برنابئو 105 متر در 68 متر است که اندازه استاندارد زمین های فوتبال است.

بازسازی استادیوم سانتیاگو برنابئو
بازسازی استادیوم سانتیاگو برنابئو

این ورزشگاه میزبان چهار فینال جام اروپا/لیگ قهرمانان اروپا بوده است که بیشترین ورزشگاه در تاریخ است. فینال ها در سال های 1957، 1969، 1980 و 2010 برگزار شد.

افتخارات باشگاه رئال در سانتیاگو برنابئو

رئال مادرید با حضور در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو، عناوین داخلی و بین المللی متعددی را به دست آورد. این باشگاه 13 بار جام اروپا/لیگ قهرمانان اروپا، 34 بار لالیگا و 19 بار قهرمان کوپا دل ری شد.

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو همچنین محل برگزاری مسابقات بین المللی تاریخی بوده است. این کشور میزبان فینال مسابقات قهرمانی اروپا در سال 1964 بود که در آن اسپانیا 2-1 اتحاد جماهیر شوروی را شکست داد. همچنین میزبان فینال جام جهانی 1982 بود که ایتالیا با نتیجه 3-1 آلمان غربی را شکست داد.

موزه رئال

این استادیوم دارای موزه ای به نام موزه رئال مادرید است که یکی از پربازدیدترین موزه های مادرید است. این نمایشگاه دارای نمایشگاه هایی در مورد تاریخ رئال مادرید و همچنین یادگاری هایی از برخی از مشهورترین بازیکنان باشگاه مانند کریستیانو رونالدو، زین الدین زیدان و آلفردو دی استفانو است.

استادیوم سانتیاگو برنابئو به دلیل جو باورنکردنی خود در طول مسابقات، به ویژه در بازی های “کلاسیکو” این باشگاه مقابل بارسلونا، شناخته شد. رقابت رئال مادرید و بارسلونا یکی از بزرگ‌ترین رقابت‌های فوتبال جهان است و جو ورزشگاه سانتیاگو برنابئو در طول این مسابقات واقعاً برقی است.

این استادیوم همچنین به عنوان مکانی برای سایر رویدادهای غیرورزشی مانند راهپیمایی های سیاسی و رویدادهای مذهبی دسته جمعی مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1982، پاپ ژان پل دوم در جریان سفر خود به اسپانیا در استادیوم مراسم عشای ربانی برگزار کرد.

استادیوم گران قیمت

استادیوم سانتیاگو برنابئو یکی از گران‌ترین ورزشگاه‌های جهان است که ارزش تخمینی آن بیش از 550 میلیون دلار است. موقعیت عالی آن در مادرید و وضعیت آن به عنوان استادیوم خانگی یکی از موفق ترین باشگاه های فوتبال در تاریخ به ارزش بالای آن کمک کرده است.

در آخر..

در پایان، استادیوم سانتیاگو برنابئو یک مکان نمادین و تاریخی است که نقش مهمی در موفقیت رئال مادرید و فوتبال اسپانیا داشته است. طراحی منحصر به فرد، امکانات مدرن و هواداران پرشور آن را به یکی از معروف ترین استادیوم های فوتبال در جهان تبدیل کرده است. با برنامه ریزی برای بازسازی اساسی، استادیوم سانتیاگو برنابئو قرار است به میراث خود برای سال های طولانی ادامه دهد.

استادیوم باشگاه رئال مادرید اسپانیا
استادیوم باشگاه رئال مادرید اسپانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *