جانشین استقلال در لیگ قهرمانان آسیا

اگر تیم استقلال تهران از لیگ قهرمانان آسیا حذف شود، سهمیه تیم در لیگ به ترتیب به تیم های دوم تا هشتم لیگ 23 که توانسته است. مجوز حرفه ای را دریافت کند، خواهد رسید. در این مطلب سایت ورزشی به جانشین استقلال در لیگ قهرمانان آسیا در سال 2023 می پردازیم.

 

تغییر فرمت زمانی لیگ قهرمانان آسیا:

تغییرات در زمان لیگ قهرمانان آسیا از فصل بهار – پاییز به فصل پاییز – بهار باعث شکل جدیدی از سهمیه های نخست فصل شده است. سهمیه باشگاه های ایرانی 1+3 معین شده است.

قهرمان لیگ بیست و یکم (۰۱-۱۴۰۰)، بیست و دوم (۰۲-۱۴۰۱) و قهرمان جام حذفی ۰۱-۱۴۰۰ و تک سهمیه پلی‌آف را به قهرمان جام حذفی ۰۲-۱۴۰۱ را شامل می شود.

 

جانشین استقلال در لیگ قهرمانان آسیا

علت حذف استقلال از آسیا:

تیم استقلال امسال بسیار با چالش های بدهی سنگین مالی روبرو بوده است. استقلال تهران به استراماچونی، پادوانی و احمد موسوی بدهکار است و با پرداخت نشدن پول این اشخاص، استقلال سهمیه اش در آسیا حذف می شود. حالا یک سوال در ذهن طرفداران شکل می گیرد که اگر حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا قطعی شود، در آن صورت سهمیه آبی ها به چه تیمی خواهد رسید؟

در حالت کلی در لیگ قهرمانان امسال به این صورت است که هر تیمی نتوانسته باشد مجوز حرفه ای کسب نماید، سهمیه به تیم دوم تا هشتم لیگ امسال (فصل ۰۲-۱۴۰۱) تعلق می‌گیرد و دیگر به رتبه‌بندی لیگ پارسال (۰۱-۱۴۰۰) مراجعه نمی‌شود. بر اساس این قاعده اگر استقلال نتواند مجوز حرفه ای دریافت کند. سهمیه به ترتیب اولین تیمی از بین تیم های دوم ، سوم، چهارم تا هشتم لیگ 22 که توانست مجوز حرفه ای دریافت نماید تعلق می گیرد.

به همین دلیل رقابت در نیمه بالایی جدول در سه هفته پایانی لیگ بیست و دوم فوق العاده پر اهمیت است. هرکدام از تیم ها که بتوانند مجوز حرفه ای دریافت کنند قطعا این شانس را دارند که سهمیه لیگ قهرمانان را بدست آورند. تیم های دوم تا هشتم لیگ برتر ایران که می تواند شانس خوبی باشد. البته سناریوهایی نیز وجود دارد که بیشتر از یک سهمیه آسیایی آزاد شود.

جانشین استقلال در لیگ قهرمانان آسیا

 

قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر و جام حذفی:

تیم پرسپولیس تهران سهمیه سوم مستقیم لیگ قهرمانان آسیا را با قهرمانی در لیگ بیست و دوم کسب خواهد کرد. در چنین شرایط دو سهمیه آزاد خواهد شد که یکی سهمیه مستقیم استقلال به دلیل قهرمانی در لیگ پارسال است و دیگری سهمیه پلی آف پرسپولیس به دلیل قهرمانی در جام حذفی امسال می باشد. با این تفاسیر یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف به ترتیب به دو تیم از تیم های 2 تا 8 جدول لیگ برتر امسال که مجوز داشته باشند، تعلق می گیرد.

اگر جدول لیگ برتر در پایان فصل همانند پایان هفته 23 باقی بماند. سهمیه مستقیم به تیم دوم یعنی سپاهان در صورت کسب مجوز حرفه ای تعلق می گیرد. سهمیه پلی آف به دلیل اینکه استقلال به عنوان تیم سوم نتوانست مجوز حرفه ای بگیرد به ترتیب میان رتبه های چهارم تا هشتم خواهد رسید که مجوز حرفه ای داشته باشند. با توجه به این که در حال حاضر تراکتور، گل‌گهر، مس رفسنجان، فولاد و آلومینیوم در رتبه‌های دوم تا هشتم قرار دارند و به احتمال زیاد همه‌شان مجوز حرفه‌ای اخذ می‌کنند، جایگاه چهارمی لیگ برتر از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود چرا که می‌تواند سهمیه پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا را به خود اختصاص دهد.

 

قهرمانی استقلال در لیگ برتر و جام حذفی:

قهرمان شدن استقلال باعث می شود سه سهمیه آزاد شود. سهمیه مستقیم قهرمانی لیگ 21 و 22 و سهمیه پلی آف قهرمان جام حذفی 02-1401 را بدست می آورد. این وضعیت باعث می شود که سه سهمیه بین سه تا تیم دوم تا هشتم لیگ 22 که مجوزدار هستند خواهد رسید. با این اوصاف، در صورتی که تمام تیم‌های دوم تا هشتم مجوز حرفه‌ای گرفته باشند. تیم پنجم لیگ برتر امسال هم سهمیه پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا را می‌گیرد.

جانشین استقلال در لیگ آسیا

قهرمانی استقلال در جام حذفی:

سهمیه پلی آف ایران به ترتیب میان تیم های دوم و هشتمی خواهد رسید که مجوز حرفه ای آسیا را کسب کرده اند. در حال حاضر سپاهان تیم دوم جدول رده بندی به احتمال زیاد مجوز حرفه ای می گیرد و در نتیجه سهمیه پلی آف را بدست می آورد.

 

جانشین استقلال در لیگ قهرمانان آسیا

قهرمان لیگ 22 و جام حذفی امسال اگر مجوز حرفه ای دریافت نکند البته به جز تیم استقلال، در این شرایط میان دو تا سهمیه آسیایی آزاد می شود. سهمیه ها همانند موارد قبلی بین تیم های 2 تا 8 لیگ بیست و دوم تقسیم بندی می شود.

شرایطی که در بالا اشاره شد با فرض صادر نشدن مجوز حرفه‌ای استقلال است. البته همچنان وضعیت مجوز حرفه‌ای باشگاه نساجی به عنوان قهرمان جام حذفی فصل گذشته مشخص نیست. در صورتی که این باشگاه هم نتواند مجوز حرفه‌ای کسب کند، یک سهمیه مستقیم دیگر هم آزاد خواهد شد. نکته حائز اهمیت این است که در صورتی که تیم‌های دوم تا هشتم نتوانسته باشند مجوز حرفه‌ای بگیرند، سهمیه‌های بلاتکلیف ایران می‌سوزد و به کشورهای دیگر می‌رسد.

به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *