طارمی با رکورد دایی و آزمون برابری کرد!

مهدی طارمی در هفتاد و پنجمین بازی ملی خود، گل شماره 43 را زد تا به تنهایی در پله چهارم تاریخ بایستد. با این گل، طارمی با رکورد دایی و آزمون برابری کرد.

درخشش طارمی در سایه قدوس

گل دوم ایران برابر ازبکستان را طارمی به ثمر رساند. گل او روی حرکت عالی سامان قدوس بود که ناشی از تجربه او در سطح اول پریمیر لیگ است. نمود کاملی از تجربه لژیونرها که می‌تواند به فوتبال ملی کمک کند.

قدوس روی بازیکن حریف پرس کرد. در این شرایط توپ و مالکیت برای ازبکستان بود. بازیکن حریف اشتباه کرد و سامان بعد از دزدیدن توپ، پاس دقیقی برای طارمی فرستاد. او هم در مصاف تک به تک، این موقعیت را به گل تبدیل کرد.

این گل را اول از همه باید به حساب تیزهوشی و تجربه قدوس گذاشت. درست مانند گلی که «رضا قوچان نژاد» به کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ زد. در نهایت ایران با همان گل به جام جهانی صعود کرد.

هرچند در نهایت این گل به نام «مهدی طارمی» ثبت شد. او با این گل به رکورد «علی دایی» و «سردار آزمون» مقابل ازبکستان رسید. در سیزدهمین تقابل دو کشور مهدی طارمی برای هشتمین بار بازی کرد، او به تنهایی رکورددار بازی برابر تیم ملی ازبکستان است.

همچنین بخوانید: چرا سردار آزمون کاپیتان تیم ملی شد؟

طارمی، آزمون و دایی، 3 گل به ازبکستان زده‌اند
طارمی، آزمون و دایی، 3 گل به ازبکستان زده‌اند

طارمی با رکورد دایی و آزمون برابری کرد!

اما طارمی تا پیش این بازی دو گل به ازبکستان زده بود. یکی از آنها باعث صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ شده بود. طارمی در گلزنی پشت سر آزمون و دایی با سه گل به ازبکستان قرار داشت. با گلزنی در بازی اخیر او به این بازیکنان رسید.

در جدول گلزنان تاریخ فوتبال ایران هنوز مهدی طارمی برای دستیابی به سردار و دایی کار دارد. علی دایی با ۱۰۹ گل ملی کاملا دست نیافتنی است. تنها کسی مثل رونالدو می‌توانست رکورد او را بشکند. با توجه به سن طارمی او شاید به رتبه دوم برسد. یعنی جایی که کریم باقری با ۵۱ گل ملی حضور دارد. ضمناً طارمی با این گل از «جواد نکونام» عبور کرد.

اما نفر سوم هم کسی نیست جز زوج طارمی. آزمون ۴۹ گل ملی دارد و طارمی پس از زدن این گل ۶ گل دیگر با او اختلاف دارد. سن سردار کمتر است. بنابراین شاید او شانس بالاتری برای رسیدن به رتبه دوم داشته باشد. هرچند آمادگی بالای طارمی، این امیدواری را برای خود او ایجاد می‌کند.

و چه خوب که تیم ملی این دو بازیکن را در اوج آمادگی در اختیار دارد.

Pooria
23 نوامبر 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *