چرا سردار آزمون کاپیتان تیم ملی شد؟

شاید برخی از فوتبال دوستان برایشان سوال باشد که چرا سردار آزمون کاپیتان تیم ملی شد؟ در صورتی که کاپیتانی واقعاً حق او بود.

فوتبالی‌ها می‌دانند که انتخاب کاپیتان به دلایل مختلفی انجام می‌شود. نقش کاپیتان بسیار مهم است. او چنان وظایف حیاتی در زمین دارد که با یک بازوبند از بقیه مشخص می‌شود. در سراسر تاریخ، بخاطر همین یک بازوبند، ماجراهای بسیاری پیش آمده است.

کاپیتان یک تیم چگونه انتخاب می‌شود؟

کاپیتان یک تیم به این شکل های مختلفی انتخاب می‌شود
کاپیتان یک تیم به این شکل های مختلفی انتخاب می‌شود

در برخی کشورها کاپیتان از طریق رای‌گیری میان بازیکنان انتخاب می‌کنند. بنابراین در این حالت کاپیتان ممکن است یک بازیکن جوان و محبوب بین هم تیمی‌ها باشد.

سایر کشورها کاپیتان از روی نام و شهرت و تجربه بازیکن تعیین می‌شود. مثلاً وقتی که ترینیداد به جام جهانی رسید، «دوایت یورک» مهاجم منچستر به عنوان تنها بازیکن معروف این کشور کاپیتان شد. حتی «علی دایی» خودمان که بعد از حضور در بایرن مونیخ، چهره‌ی فوتبال ایران بود.

برخی مواقع کاپیتان را خود مربی برمی‌گزیند. مربیان هم معیارها مختلفی دارند. از جمله پست بازی بازیکن. معمولاً کسی که در عقب زمین بازی می‌کند و می‌تواند بازی را بهتر ببیند. کاپیتان رابط بین مربی و تیم در زمین است. بنابراین باید مورد احترام همه باشد. به علاوه، باید روابط عمومی قوی و نفوذ کلام بالایی داشته باشد.

یک روش سنتی نیز وجود دارد. آن هم اینست که کسی که زودتر از همه در تیم حضور داشته است، کاپیتان می‌شود. در کشور ما نیز معمولاً این روش را برای تعیین کاپیتان استفاده می‌کنند.

کاپیتان اول ما «احسان حاج صفی» است. کاپیتان دوم «کریم انصاری‌فر» و کاپیتان سوم «علیرضا جهانبخش» است. اما در جریان تساوی تیم ملی فوتبال ایران برابر ازبکستان، هیچ کدام از این سه نفر در ترکیب حضور نداشتند. از جمع بازیکنان حاضر در زمین نیز خلیل‌زاده، طارمی و آزمون سابقه کاپیتانی را داشتند.

چرا سردار آزمون کاپیتان تیم ملی شد؟

در تیمی که مقابل ازبکستان به زمین رفت «سردار آزمون» از همه با سابقه‌تر بود. سردار قبل از رسیدن به ۲۰ سالگی توسط کی روش و بدون تجربه بازی در لیگ برتر، در مسیر رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۴ به اردو دعوت شد. او و شجاع خلیل‌زاده تنها بازیکنانی از آن تیم ملی هستند که در بازی دیروز به زمین رفتند.

سردار و شجاع هر دو پیش از جام جهانی ۲۰۱۴ خط خوردند. پس از آن شجاع دیگر در دوران کی روش به تیم ملی دعوت نشد. اما سردار از جام ملت‌های ۲۰۱۵ به بعد، مهره ثابت تیم ملی بود.

طارمی، عزت اللهی، میلاد محمدی و … همه در سالهای بعد از او عضو تیم ملی شدند. به این ترتیب کاپیتانی کاملاً حق سردار بود. او برای هفتاد و پنجمین بار برای تیم ملی به میدا رفت. او از معدود بازیکنانی نیست که از ابتدای حضورش تنها یک شماره پوشیده است: 20.

 سردار در این بازی نیز یک پاس بی نظیر به رضاییان داد. به نظر کارشناسان، خروج او از زمین یکی از دلایل فشار بر روی تیم ملی در ادامه بازی بود.

Pooria
22 نوامبر 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *