عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

تیم داوری در ورزش فوتبال قطعا یکی از سخت ترین و دقیق ترین مشاغل به حساب می آید. یک داور مخصوصا در فوتبال ایران که هیچ سیستم کمک داور ویدیویی و کنار خط وجود ندارد، به سختی می تواند در برخی موارد تصمیم گیری کند. در بهترین لیگ های فوتبال دنیا حتی در کشورهایی نظیر هند نیز var وجود دارد و به عملکرد داوران کمک زیادی می کند. اما در کشورمان عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران مورد انتقاد تیم های متضرر از اشتباهات داوری است.

 

هفته های انتهای لیگ برتر و کنترل حواشی قضاوت داوران:

هفته پایانی لیگ برتر هستیم و هنوز حواشی قضاوت داوران تمامی ندارد. مخصوصا در هفته های پایانی که حساسیت در لیگ برتر فوتبال ایران به اوج خودش رسید، به وضوح اشتباهات داوری نیز بیشتر شد و همین موضوعات باعث ایجاد حواشی مختلف گشت. تا حدودی که جذابیت رشته پرطرفدار فوتبال را نیز کم کرده است. لیگ 22 فوتبال ایران امروز هفته پایانی خودش را سپری کرد و هنوز هم از اشتباهات داوری کم نشده است. حتی برخی تیم ها اعتراض شدیدی نسبت به داوری داشتند و به بیانیه نویسی روی آوردند. در هفته های پایانی چیدمان داوری ، اشتباهات و تاثیرگذاری سوت آنها در تعیین امتیازات نقش مهمی داشته است.

عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

حتی در چندین مصاحبه شاهد افشاگری از سمت کارشناسان و داوران نام آشنای فوتبال لیگ برتر بوده ایم. حتی آقای خداداد افشاریان رئیس دپارتمان داوری کشورمان نیز در گفتگو با خبرنگارها حمایت کامل خودش را از قضاوت کنندگان لیگ 22 اعلام نمود. جانبداری ایشان به حدی بود که به درخواست برای اهالی فوتبال مبنی بر آوردن داور خارجی برای دربی 100 و حتی جام حذفی با پاسخ منفی ایشان مواجه شد و با قاطعیت از انتخاب تیم شایسته داوری صحبت نمود.

عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

داوران برای نمره بالا تلاش نمایند

علی خسروی گفت: در طول 30 سال در عرصه داوری باید عرض کنم همیشه قضاوت ها همانند یکدیگر بود. در کل داورهای ما بین نمره 15 تا 17 را کسب می کنند و باید برای نمره های بالاتر تلاش نمایند. امسال نمی توانیم به طور دقیق بگویم که قضاوت خوب یا بد بود. این حرف ها ناحق است. همیشه روال همین طور بوده و باید برای کاهش اشتباهات داوری از سیستم VAR استفاده نماییم.

عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

اعتراض ها باعث ایجاد فشار روانی روی داور می شود

تلاش باید انجام دهیم تا بهترین داورها را برای مسابقات انتخاب کنیم. داورانی که شهامت ، آمادگی جسمانی، تمرکز و قدرت تصمیم گیری بالایی داشته باشند. البته اشتباهات در تمام دنیا وجود دارد و اجتناب ناپذیر است. وقتی از دقیقه 1 به داور اعتراض شود و تمام افراد به سمتشان بروند، شرایط خوبی ایجاد نخواهد شد. در بحث فنی نیز متاسفانه شاهد اعتراض و لشکرکشی به سوی داوران هستیم. باید فشارها کم شود.

عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

عملکرد داورها در هفته های پایانی قطعا تاثیر زیادی روی فوتبال ایران دارد. هر داور یا کارشناس و ناظر در مسائل غیر داوری همانند تبانی ورود نماید، کاملا غیر حرفه ای کار کرده است. این افشاگری ها نه تنها باعث آرامش نمی شود بلکه باعث از هم گسیختگی نیز خواهد شد. ما اصلا اجازه نمی دهیم درباره مسائل فنی تیم ها صحبت نماییم و باید درباره قوانین داوری حرف بزنیم. هرکسی غیر از اینکارها را انجام دهد، قطعا به دنبال کسب شهرت و تیتر شدن است. خانواده داوری باید آرامش را دنبال نماید.

عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

سیستم وار در این زمینه می تواند به داوران فوتبال ایران کمک زیادی کند و درصد اشتباهات داوران را کم نماید. با اینکه عدم حضور کمک داور ویدیویی در داخل کشور ضربه زننده نیست اما بی تاثیر نخواهد بود. چندین عامل از جمله نداشتن آمادگی جسمانی، آشنا نبودن با قوانین جدید، نداشتن استراحت کافی، نبود اعتماد به نفس و تمرکز در روز بازی، همکاری نکردن داور با کمک‌ها همچنین کم قضاوت کردن آن‌ها، در اشتباهات داوری تأثیرگذار است.

عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

آموزش نادرست یکی از دلایل اشتباهات داوری است

آموزش داوران فوتبال ما بسیار کم است و باید آموزش های داوری در لیگ برتر به مراتب بهتر شود. به رغم اینکه مدرسان خوبی همانند سفیری و نظیری را در اختیار داریم، اما حتی می توانیم از یک مدرس خارجی خوب استفاده کنیم. امسال اصلا آموزش های خوبی در این زمینه نداشتیم و همین یکی از عوامل قضاوت نادرست است. عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران امسال اصلا خوب نبود. بیشتر داورهای ما مطالعه و آمادگی بدنی ندارند. در صورتی که داور نیز باید خودش را آپدیت و به روز نماید. سه فاکتور در قضاوت بسیار مهم است که یکی از آن‌ها بازی‌خوانی خوب داور است. با این فاکتور جای‌گیری خوب صورت می‌گیرد و در نهایت هم به تصمیم درست منجر می‌شود. در بازی‌های اخیر اشتباهات تأثیرگذار زیادی داشته‌ایم و فکر نمی‌کنم پیشرفتی حاصل شده باشد.

عملکرد داوران در لیگ برتر فوتبال ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *