آسیا برایشان کم است!

مسئله‌ای که تا چند ماه قبل به شوخی شبیه بود، حالا به واقعیت نزدیک شده است؛ حضور قهرمان لیگ عربستان در لیگ قهرمانان.

طبق گزارش ورزشی عربستان سعودی در چارچوب سیاستِ باز خود تصمیم گرفته است که روی فوتبال به شکل جدی تمرکز کند. صدها میلیون یورو برای حضور چهره های بزرگ هزینه شده که آخرینش نیمار بود و اکنون به دنبال عربستان مطرح کردن خود در سطح رقابتی‌ است. هفته ها این شایعه وجود داشت که عربستان در تلاش برای توافق احتمالی با یوفاست تا لیگ خود را بیش از پیش در کانون توجهات قرار دهد و حالا این قضیه جدی شده است.

ابتدا این موضوع در رسانه های ایتالیا مطرح شد که قهرمان لیگ عربستان ممکن است سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را به دست بیاورد. چیزی که به نظر غیرممکن می رسید، حالا به واقعیت نزدیک شده است.

همه چیز با ورود رونالدو به لیگ عربستان شروع شد. پس از اتفاقی که در دسامبر گذشته رخ داد، با آمدن کریستیانو رونالدو، همه آنچه عربستان و دنیای فوتبال را احاطه کرده است را می توان ممکن دانست.

حضور تیم‌های لیگ عربستان در لیگ قهرمانان اروپا

حضور تیم‌های لیگ عربستان در لیگ قهرمانان اروپا
حضور تیم‌های لیگ عربستان در لیگ قهرمانان اروپا

حقیقت این است که سران یوفا و فوتبال عربستان در مناسبت‌های مختلف صحبت کرده‌اند، اما گزینه حضور قهرمان این کشور عربی برای شرکت در لیگ قهرمانان اروپا حداقل در یکی دو سال آتی غیرممکن است اما عربستان ناامید نمی شود و به تلاش برای رسیده به این رویا ادامه خواهد داد. در این مذاکرات بحث بر سر حضور قهرمان لیگ عربستان در رقابت های اروپایی کاملا جدی بوده و دو طرف به دنبال راهکاری برای محقق کردن آن هستند حتی اگر در آینده ای نزدیک چنین چیزی ممکن نباشد.

راه دور نرویم؛ در چند روز اخیر صحبت از بازگشت تیم های کونکاکاف به کوپا لیبرتادورس خبرساز شده است. حضور مسی در لیگ MLS دلیل اصلی مطرح شدن این موضوع است. حتی پیشنهاد شده اینتر میامی میهمان ویزه جام لیبرتادورس فصل بعد باشد و دلیل آن هم چیزی نیست جز حضور فوق ستاره آرژانتینی در این تیم آمریکایی، پس دلیلی ندارد که امکان حضور تیم های عربستانی با فوق ستاره هایی که به خدمت گرفته اند، در فوتبال اروپا غیرممکن باشد.

به خصوص که لیگ آمریکا در مقایسه با لیگ عربستان که کریستیانو رونالدو، بنزما یا نیمار را دارد، از لحاظ قدرت و اعتبار قابل قیاس نیست. تنها تفاوت در این است که پیش از این شاهد حضور تیم های آمریکای شمالی و مرکزی در لیبرتادورس بودیم ولی در مورد حضور یک تیم آسیایی در رقابت های اروپایی، موضوعی تازه و بی‌سابقه است که باید روی آن فکر شود.

البته این واقعیت دارد که بالاترین ارگان فوتبال اروپا به دنبال انواع فرمول ها برای سودآوری بیشتر است و در این بین از ایجاد یک سوپر تورنمنت در ایالات متحده در قالب یک سوپرجام باشگاهی نیز صحبت شده است؛ پروژه ای که هم اکنون در حال انجام است.

با همه اوصاف، در حال حاضر حضور عربستان در اروپا دور به نظر می رسد، اما مسئله جدی است و گفت و گوها در جریان. این می تواند انقلابی در رقابت‌های فوتبال باشگاهی دنیا باشد.

sajjad
19 آگوست 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *