تحلیل و بررسی: دلیل افت بایرن مونیخ چیست؟

بایرن مونیخ هفته به هفته بدتر می‌شود. پس از حذف از لیگ قهرمانان و جام حذفی آلمان، بایرن قهرمانی همیشگی در بوندسلیگا را در خطر می‌بیند. اما دلیل افت بایرن مونیخ چیست؟

تحلیل و بررسی: دلیل افت بایرن مونیخ چیست؟

باشگاه بایرن مونیخ یکی از سخت ترین لحظات خود را در دهه اخیر پشت سر می‌گذارد. باواریایی ها که از لیگ قهرمانان حذف شده‌اند و در بوندسلیگا در رده دوم قرار دارند، دارای یک رختکن آشفته هستند و شرایط برای مدیران باشگاه کاملاً از کنترل خارج شده است.

این شرایط کنونی در تیمی است که تغییر مربی برای آنها کارساز نبوده است. در هفته‌های اخیر، مجموعه‌ای از رویدادهای ورزشی و غیرورزشی باعث عمیق‌تر شدن بحران در باشگاه شد.

اگرچه نمی‌توان آن را یک شگفتی تلقی کرد، اما حذف در لیگ قهرمانان مقابل منچسترسیتی یک شکست بزرگ برای تیمی بود که همیشه یکی از مدعیان قهرمانی محسوب می‌شود.

در همین حال، شکست 3-1 شنبه خارج از خانه در ماینتس باعث شد آنها با وجود برتری زیاد در چند هفته پیش، پس از بوروسیا دورتموند به رده دوم جدول سقوط کنند. همچنین اخیراً در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی به دست فرایبورگ حذف شدند.

مرتبط با بایرن مونیخ: خلاصه بازی منچستر سیتی و بایرن مونیخ | منچستر سیتی 3-0 بایرن مونیخ

دلیل افت بایرن مونیخ | رختکن پر تنش در مونیخ

ورزشی: اختلافات در رختکن مونیخ بیش از پیش بالا گرفته است.
ورزشی: اختلافات در رختکن مونیخ بیش از پیش بالا گرفته است.

اوضاع این روزها به حدی متشنج است که تیم ناامید شده، الیور کان، مدیر اجرایی، حسن صالح‌امیدزیچ، مدیر ورزشی و رئیس، هربرت هاینر، پس از شکست مقابل ماینتس به رختکن تیم رفتند.

الیور کان: نیمه‌ی دوم فاجعه باری را انجام دادیم، تیمی که می‌خواست قهرمان آلمان شود چه کسی بود؟ “قهرمانی لیگ با این نمایش‌ها بسیار دشوار خواهد بود. 11 بازیکن در زمین هستند که باید یه کم خودشان را تکان دهند!” پس از حادثه اخیر مربوط به لروی سانه و سادیو مانه، اتاق رختکن بیشتر به هم ریخت.

دلیل افت بایرن مونیخ |فروش لواندوفسکی و جذب مانه

ورزشی: مانه، نتوانست جایگزین مناسبی برای لواندوفسکی باشد.
ورزشی: مانه، نتوانست جایگزین مناسبی برای لواندوفسکی باشد.

حقیقت این است که حتی قبل از شروع فصل، زمانی که بایرن مونیخ مجبور شد روبرت لواندوفسکی را رها کند، همه چیز خراب شد. البته خود لواندوفسکی هم تمایل به ماندن نداشت. آنها مجبور شدند بازیکنی را بفروشند که جایگزین کردنش خیلی سخت بود.

مانه که با مبلغ 32 میلیون یورو از لیورپول به این تیم آمد، برای تطبیق با تیم جدید خود به مشکل خورده است. دعوای با سانه باعث شده است که بسیاری از خرید او به عنوان یک “اشتباه” توصیف کنند و تحلیلگران انتظار دارند که او در تابستان جدا شود.

انتقاد نویر

ورزشی: اختلافات نویر و ناگلزمن، تیشه به ریشه ی ارتباط مربی با بزرگان تیم می زد.
ورزشی: اختلافات نویر و ناگلزمن، تیشه به ریشه ی ارتباط مربی با بزرگان تیم می زد.

البته مشکلات رختکن بایرن چیز تازه‌ای نیست. ماجرا خیلی به عقب برمی گردد. در اواسط فصل، ناگلزمن مربی سابق تصمیم گرفت مربی دروازه‌بانان تونی تاپالوویچ را اخراج کند.

ظاهرا این تصمیم به این خاطر بود که او پیام‌های خصوصی و درون باشگاهی را منتشر کرده بود. سپس مانوئل نویر، کاپیتان و دروازه بان اول بایرن، در مصاحبه‌ای بدون هماهنگی با باشگاه، اظهارات جنجالی را مطرح کرد. نویر خاطرنشان کرد : این کار برای من مثل یک تیر خلاص بود.

احساس می‌کردم قلبم در حال کنده شدن است. این وحشیانه‌ترین چیزی بود که در زندگی حرفه‌ای‌ام تجربه کرده‌ام. آن هم با وجود اینکه خیلی چیزها را پشت سر گذاشته‌ام.

اما آنچه که اکنون اتفاق افتاده زیاد از حد عجیب است. گروه دروازه‌بانان ما تکه تکه شدند. “مردم اشک می ریختند. فکر می کنم این گویای همه چیز است. ما دروازه بان‌ها یک گروه کوچکی درون تیم هستیم. اما تونی در کل تیم محبوب بود.”

دروازه بان آلمانی پس از مصدومیت شدید در تعطیلات پس از جام جهانی 2022 مصاحبه را انجام داد. نویر در حین اسکی استخوان درشت نی و نازک نی خود را شکست که به این معنی است که او تا پایان فصل از میادین دور است. باشگاه باید به دنبال جایگزینی می‌گشت و جایگزینی را در یان سومر سوئیس پیدا کرد. اما پر کردن جای خالی نویر بسیار دشوار است.

علت اخراج ناگلزمن

ورزشی: الیور کان علت اخراج ناگلزمن را ناتوانی در مدیریت تیم می داند.
ورزشی: الیور کان علت اخراج ناگلزمن را ناتوانی در مدیریت تیم می داند.

بایرن ناگلزمن را در فصل 2021/22 منصوب کرد. ورود او پایانی بر دوران هانس دیتر فلیک بود. با این که هانس دیتر مربی‌ای بود که لواندوفسکی در مصاحبه ای گفت که بهترین لحظات ورزشی خود را کنارش تجربه کرده است.

انتظارات از مربی جوانی که پس از نتایج خوبش در لایپزیش به باشگاه آمد، بالا بود . با این حال، در اولین فصل حضور خود، این تیم در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا از ویارئال شکست خورد.

قهرمانی در بوندسلیگا برای جبران ناکامی در لیگ قهرمانان کافی نبود. علاوه بر این، حذف شرم آور 5 بر صفر مقابل بوروسیا مونشن گلادباخ نیز بر او سنگینی کرد. در این فصل، مدیران از او انتقاد کردند که نتوانسته است از بازیکنانی مانند ماتیاس د‌لیخت، رایان گراونبرچ، دایوت اوپامکانو، ژائو کانسلو و نوصیر مزروعی بهره بیشتری ببرد و به همین دلیل تصمیم به اخراج او گرفتند.

کان گفت : “نوسانات زیاد در عملکرد، اهداف ما برای این فصل و همچنین اهداف ما را برای آینده زیر سوال برده است. به همین دلیل است که ما اکنون اقدام کرده ایم.” علاوه بر مشکلات ورزشی، مربی تقریباً با رختکن رابطه‌ی مثبتی نداشت. در حالی که ستاره هایی مانند سرژ گنابری ، سانه ، جمال موسیالا و مانه مخالف او بودند.

او فقط با یک بازیکن – جاشوا کیمیچ – ارتباط خوبی داشت. حتی کانسلو که در ژانویه به این تیم پیوست، از کمبود زمان بازی خود راضی نبود. سپس توماس توخل آمد. اما این کمکی به بازگشت تیم نکرده است. حذف آنها در لیگ قهرمانان و سپس شکست 3-1 ماینتس اوضاع را خراب‌تر کرد. اگرچه کان معتقد است که توخل کمترین مسئولیت را دارد.

بایرن مونیخ پیش از این نیز این مشکل را پشت سر گذاشته است

شرایط فعلی باواریایی ها بسیار شبیه به شرایطی است که در فصل 2010/11 تجربه کردند. در آن دوره آنها در مرحله یک هشتم نهایی مقابل اینتر از لیگ قهرمانان اروپا حذف شدند. در نیمه نهایی جام حذفی آلمان شکست خوردند. پس از بوروسیا دورتموند در رده دوم بوندسلیگا قرار گرفتند. همچنین یک تغییر اجباری در تیم رخ داد. زیرا هیئت مدیره لوئیس فن خال را اخراج کرد و آندیرس یونگر را به خدمت گرفت. که او هم نتوانست اوضاع را تغییر دهد. باشگاه در آن سال موفق به کسب هیچ جامی نشد.

Pooria
24 آوریل 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *