آموزش کامل بازی فیفا 2023

بازی های فوتبالی کامپیوتری پیشرفت زیادی کرده اند و هر ساله طرفداران فراوانی نیز به آن افزوده می شود. یکی از بازی های جذاب و حرفه ای فوتبال در دنیا قطعا گیم فیفا 23 است که توسط کمپانی EA برای انواع پلتفرم ها ساخته شده است. در این مطلب از سایت ورزشی با آموزش کامل بازی فیفا 2023 همراه ما باشید.

 

آموزش کامل بازی فیفا 2023

در ادامه برترین آموزش ها و نکات کلیدی بازی فیفا 23 را خدمتتان خواهیم گفت و می توانید از محیط های مختلف بازی و کاربردهای آن مطلع شوید.

آموزش کامل بازی فیفا 2023

راهنمای چیدن ترکیب بازیکنان:

شخصی سازی تاکتیک و آرایشی تیمی از اهمیت فوق العاده برخوردار است. سیستم جدیدی تحت عنوان 5-1-2-2 در این نسخه به روز شده است. سه نوع آرایش شامل سیستم تدافعی ، سیستم متعادل ، سیستم هجومی را دارا است.

سیستم تدافعی همانند ترکیب 1-3-2-4 که همیشه در نسخه های مختلف فیفا موثر بوده است. نباید از سیستم های دیگری نظیر 2-1-2-1-4 و 2-1-2-1-4 غافل شوید که ترکیب های کاملا متعادلی است. البته شما آرایش فشرده تری دارید. ترکیب تهاجمی 2-4-4 نیز برای پرس کردن مفید است. تاکتیک ها را باید بالانس نگه داشته و بر اساس نیازتان تغییر دهید. باید تشخیص بدهید که چه چیزی برای سبک بازی شما کار می‌کند و سپس باید آنقدر امتحان کنید تا به ترکیب ایده‌آل خود برسید.

آموزش کامل بازی فیفا 2023

سوئیچ نمودن بازیکنان در بازی:

تعویض کردن بازیکن از جمله رازهای دفاع در فیفا است. تمامی بازیکنان با آن درگیر می باشند و از بازیکن سطح 10 گرفته تا حرفه ای ترین ها باید انجام دهند. یکی از ویژگی های جدید این بازی «Adaptive Right Stick Switching» نام دارد. قابلیتی که امکان می دهد تا با نگه داشتن آنالوگ راست برای مدتی بازیکن را بر روی یکی از بازیکنان فاصله دور قرار گرفته سوئیچ نمایید. اگر با این ویژگی مشکل دارید می توانید در تمرینات و بازی های دوستانه از آن بهره ببرید. مثلا در FIFA Trainer دقیقا بفهمید که دقیقا روی کدام بازیکن قرار خواهید گرفت.

 

سرعت شگفت انگیز در فیفا 23:

یکی از مهم ترین فاکتورها در فیفا 23 قطعا سرعت است. زمانی که Running Jockey در این نسخه ضعیف شده و حالا مهاجمان حریف زمانی که به سمت توپ خیز بر میدارند خطرناک است. برخی از فوتبالیست ها در کنسول های قدیمی سه نوع شتاب جدیدی دارند. 1. کنترل شده 2. طولانی 3. انفجاری. در شتاب انفجاری بازیکن شتاب وحشتناکی در ثانیه‌های اولیه دارد، در شتاب طولانی مدت بازیکن در مسافت به شتاب بیشتری می‌رسد و شتاب کنترل شده شتاب معمولی یک بازیکن است. بازیکنان بر اساس نوع شتابشان در دسته‌های خاص قرار می‌گیرند. هنگام بررسی آمار و امتیازات بازیکنان می‌توانید آن‌ها را بر اساس شتابشان طبقه بندی کنید.

آموزش کامل بازی فیفا 2023

برهم زدن نظم دفاعی در نبردهای یک به یک

اگر اولین بار فیفا 23 را بازی نمایید، متوجه می شوید که در این نسخه کمی دستی تر شده و انفعال کمتر شده است. رانینگ جوی کی کمی ضعیف شده و سرعت دویدن بازیکنان با هوشیاری دفاعی بهتر شده است. سعی کنید تا هر طور شده با CM/CDM های خود توپ را بربایید. هیچ وقت با بازیکنان خط دفاعی جلو نروید. وقتی برای دفاع حمایت نیاز دارید. خط هافبک تان را به سمت عقب برگردانید. خط دفاعی باید نظم داشته باشد. جلو رفتن دفاع باعث می شود تا حریف به آسانی در عمق قرار بگیرد و دروازه تان را باز کند.

اگر توپ های عمقی به پشت دفاع تان ارسال می شود باید تلاش کنید تا با بازیکنان سمت دروازه خودی برگشته و از سرعت حریف کم نمایید و زاویه او را تنگ تر کنید. بیرون آوردن دروازه بان (مثلث یا Y) در تک به تک‌هاست. با بیرون آمدن گلر زاویه برای حریف تنگ و تنگ‌تر می‌شود و به سختی دروازه‌تان فرو می‌ریزد.

 

نکات مهم در حمله کردن :

حملات در این نسخه متفاوت است و به دو عامل سرعت بازی و آنالوگ چپ و دریبل زدن بستگی دارد. سرعت گیم پلی کمی کاهش یافت و برخی تلاش می کنند از سرعت بازیکنان بهره مند شوند. اصلا نباید اشتباه کنید. سعی کنید بازی سازی کرده و لحظه درست را برای پاس دادن انتخاب نمایید.

از L1/LB استفاده کنید زیرا که یک-دو کردن از جمله بهترین راه‌ها برای خلق موقعیت در حمله‌هاست. چهار Skill Move جدید به بازی اضافه شده که می‌تواند در یک سوم دفاعی حریف اثرگذار باشد و کمک کند که بازی را به داخل محوطه جریمه بکشانید. اگر باز هم به در بسته خوردید، پیشنهاد می‌‌کنم به سراغ Power Shot جدید بازی بروید و از راه دور دروازه رقبا را باز کنید.

آموزش کامل بازی فیفا 2023

سیستم دریبل زدن بازیکنان:

دریبل زنی با آنالوگ چپ تغییر زیادی کرده است. سیستم جدیدی تحت عنوان Technical Dribbling به وجود آمده که قدرت دریبل زنی را تغییر داده است. دریبل زدن کمی سخت تر شده و چرخاندن آنالوگ سمت چپ به شما کمک می کند. دریبل باعث حفظ مالکیت توپ می شود و به آسانی نمی توان حفظ توپ کرد. حتما باید از L2/LT استفاده کنید تا بازیکنتان با قدرت بدنی حفظ توپ کرده و یا بعضا خطا بگیرد. سعی کنید در 18 قدم تیم حریف از دریبل های نرم تر استفاده نمایید. برای افزایش مهارت دریبل زنی از تمرینات استفاده کنید.

 

قابلیت سانتر کردن:

سانتر کردن وضعیتش بهتر از قبل شده و منطقه مناسبی به وجود آمده است. قبلا معمولا فقط از گوشه محوطه ها و نزدیک کرنر قابلیت ارسال داشتید. اما در فیفا 23 کمی مناطق افزایش یافته است. منطقه مناسب سانتر پیش از محوطه جریمه بالا رفته است. با این قابلیت می توانید توپ را برای بازیکنانی که در حال دویدن به سمت محوطه هستند ارسال نموده و گل های زیبا به ثمر برسانید. با سانتر بیرون پا می توان نقاط کور دفاع را هدف قرار دهید. سانترها را با قدرت بیشتر ارسال نمایید.

 

نحوه استفاده از Power Shot

ویژگی کاملا جدیدی که ضربه های محکم و دقیق را روانه دروازه حریف می کند و شانس گل را افزایش می دهد. اجرای شوت پاور آسان است و باید از دکمه های L1/LB + Shoot + R1/RB استفاده نمایید. تفاوت در این جاست که باید جهت شوت را دستی و با آنالوگ چپ تنظیم کنید. باید نکات طلایی هدف گیری به سمت دروازه بان را داشته باشید. هدف گرفتن ضربات حساس است. باید تمرین و تکرار داشته باشید و مهارت تان را در اجرای ضربات بدست آورید.

آموزش کامل بازی فیفا 2023

شوت های زمینی فیفا 23:

اگر شما شوت زن ماهر و قدیمی در فیفا هستید، متوجه شدید که دکمه Power Shot با دکمه شوت زمینی سال گذشته یکسان است. شوت زمینی قرار نیست از این مسابقه حذف گردد و در شش قدم حریف یا در محوطه جریمه می توانید از این مدل شوت ها بزنید. تنها باید هر نوع ضربه را با قدرت کمتر از 40 درصد اجرا نمایید. شوت های زمینی برای موقعیت های 1 به 1 کاربردی است.

 

زدن پنالتی بهتر:

پنالتی ها در این نسخه اصلاح شدند. البته پنالتی گیری به آرامش بازیکن برمی گردد. بهترین زمن ممکن برای ضربه زنی حفظ خونسردی است. شوت شما بیشترین دقت را نیز دارا است. همچنین هدف گیری اهمیت دارد. در FIFA 23 دیگر نیازی نیست تا آنالوگ سمت چپ را تا لحظه ضربه زدن روی نقطه هدف نگه دارید. هدف شما در تیرهای دروازه تنظیم می‌شود و نه فراتر از آن! پس تقریبا غیرممکن است که یک ضربه را از دست بدهید مگر اینکه از حداکثر قدرت استفاده کنید و یا در زمان اشتباه حلقه آرامش ضربه بزنید.

 

بهبود فیزیک و هوش مصنوعی

برنامه نویسان و بازی سازها به سراغ هوش مصنوعی Machine Learning AI رفته اند که باز هم پیشرفت چشمگیری نسبت به گذشته محسوب می‌شود. انیمیشن های جدیدی ایجاد شده اند. فیزیک توپ ، حرکت بدن بازیکنان و حرکت مو و لباس آنها طبیعی جلوه می دهد.

آموزش کامل بازی فیفا 2023

قابلیت کراس پلی!

کراس پلی فناوری ارتباطی بین کنسول ها و دیگر پلتفرم های بازی می باشد که امکان اجرای بازی ها و رقابت با یکدیگر را از دو پلتفرم مختلف می دهد. در زیر برخی عناوین با ویژگی کراس پلی و پلتفرم‌های آنها اشاره شده است:

  • PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S، PC، Switch، Android :Fortnite
  • PS4، Xbox One، Switch PC :Rocket League
  • PS4، PS5، Xbox One، Xbox Series X/S ،PC :Call of Duty
  • PS3، PS4، Xbox 360، Xbox One، PC، iPadOS، Window Phone، PS Vita، Wii U، Apple TV :Minecraft

 

آموزش کامل بازی فیفا 2023

راهنمای فیفا 23 در Career Mode

این بخش از سال 2021 به وجود آمده و امکان می دهد تا بازی را در این حالت تجربه نمایید. از موتور شبیه ساز بهره می برد و کنترل بازی را هر وقت بخواهید در دستتان بگیرید. در این نسخه جدید بخشی بنام Playable Highlights افزوده شد که لحظات و بخش های مهم بازی را دوباره تجربه کنید و امتیازهای از دست رفته را جبران نمایید. مسابقات واقعی تر شده و تیم ها می توانند فصل ها را بهتر شروع کنند و بازی های پیش فصل را با موفقیت پشت سر بگذارند. هر تیم برنده می تواند جایزه دریافت کند.

همچنین در بخش Career Mode قابلیت انتخاب بازیکن را دارید.می توانید تیم خوب و باثبات داشته باشید و به فکر بازیکنان جوان و با کیفیت و با قابلیت رشد بالا داشته باشید. حتی به فکر فروش آنها باشید و پول خوبی به جیب بزنید. در جدول زیر برخی بازیکنان با پتانسیل بالا معرفی شده است:

آموزش کامل بازی فیفا 2023

رتبه نام بازیکن امتیاز فعلی پتانسیل رشد
1 کیلیان امباپه 91 95
2 ارلینگ هالند 88 94
3 پدری 85 93
4 فیل فودن 85 92
5 وینیسوس جونیور 86 92
6 جان لوئیجی دوناروما 88 92
7 فوریان ویرتز 82 91
8 کای هاورتز 84 91
9 دوشان ولاهوویچ 84 91
10 جود بلینگهام 84 91
11 آنسو فاتی 79 90
12 جمال موسیالا 81 90
13 رافائل لیائو 84 90
14 ژوئائو فیلیکس 84 90
15 ساندرو تونالی 84 90
16 الساندرو باستونی 84 90
17 ترنت الکساندر آرنولد 87 90
18 ریان گریونبرچ 79 89
19 ادواردو کاوامینگا 79 89
20 گاوی 79 89
21 ویتینها 79 89

 

 FIFA Ultimate Team

یک بخش جدیدی با نام مخفف FUT که جزو محبوب ترین بخش بازی فیفا است. بازیکنان زیادی منتظر هستند که به سراغ پخش آنلاین بروند و لذت ببرند. بازیکنان را قانع می کند تا سالانه چند دلار پرداخت کنند و بازی را بخرند. مهم‌ترین تغییر این بخش نسبت به نسخه‌های قبلی تحول در سیستم Chemistry بازی است. در حقیقت Chemistry پارامتری است که هماهنگی بین بازیکنان را بازتاب می‌کند. برای افزایش هر چه بیشتر Chemistry بین بازیکنان باید به مواردی نظیر ویژگی‌های مشترک (مانند ملیت، باشگاه و یا لیگ مشترک) اشاره کرد. ظاهرا این پارامتر حسابی دست خوش تغییر شده و از این به بعد متر و معیارهای متفاوتی دارد.

آموزش کامل بازی فیفا 2023

علاوه بر این باید Icon Cardها و FUT Heroهایی که به بازی اضافه شده اند را هم در نظر بگیریم. مهم‌ترین نکته اضافه شدن کراس پلی به بازی نیز همین بخش FUT است که حالا سالانه بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. در FIFA 23 مدت زمان انتظار شما برای پیدا کردن رقیب کاهش خواهد یافت و می‌توانید با هر شخصی از هر جای دنیا و با هر دستگاهی بازی کنید.

 

فوتبال زنان در فیفا 2023

سال ها است که در فیفا شاهد حضور تعداد محدودی از تیم های ملی فوتبال بانوان هستیم. البته هیچ خبری از تیم های باشگاهی زنان نبود. در نسخه Journey  ضعف لیگ های بانوان کاملا مشهود بود. البته در نسخه جدید فیفا این موارد رفع شده و قرار است شاهد حضور لیگ های انگلیس و فرانسه در بخش زنان باشیم.

آموزش کامل بازی فیفا 2023

جام جهانی

هر سالی که جام جهانی برگزار شود، آپدیت های رایگانی برای تیم ، بازیکنان ، ورزشگاه ها و حال و هوای جام جهانی در آن اضافه می شود. در بازی فیفا 23 ویدیوهای بازی ایران با تیم های مطرح نظیر ، آمریکا ، ولز و … وجود دارد. تیم ملی کشورمان نیز به عنوان یکی از تیم‌های گروه B جام جهانی در این آپدیت به بازی اضافه خواهد شد. موضوع به همین جا ختم نمی‌شود و EA قرار است تا جام جهانی زنان هم به بازی اضافه شود. البته این به روز رسانی جام جهانی زنان استرالیا و نیوزلند در تابستان منتشر خواهد شد.

پایان تاج و تخت همیشگی

تقریبا یک دهه رونالدو و مسی بر روی تاج پادشاهی فوتبال دنیا تکیه زده بودند. این دو جزو خدایان فوتبال بر روی زمین بودند. البته یک دهه تمام توپ طلاها سهم دو بازیکن بود و تنها یکبار لویز سوارز توانست این عنوان را بدست آورد. این دو ستاره نیز به مانند هر پادشاهی از این تخت سلطنت پایین آمدند و حالا جایگاه را به دیگران داده اند. سال 2018 بعد از یک دهه توپ طلا به «لوکا مودریچ» رسید. امسال اما در FIFA دیگر برترین بازیکنان «مسی» و «رونالدو» نیستند و حالا مسی این جایگاه را با چندین بازیکن شریک است

آموزش کامل بازی فیفا 2023

برخی از بازیکنان نامدار دنیا:

شماره نام بازیکن امتیاز پست باشگاه
1 لیونل مسی 91 RW پاریسن ژرمن
2 کریم بنزما 91 CF – ST رئال مادرید
3 روبرت لواندوفسکی 91 ST بارسلونا
4 کوین دی بروین 91 CAM – CM منچستر سیتی
5 کیلیان امباپه 91 ST – LW پاریسن ژرمن
6 کریستاینو رونالدو 90 ST منچستر یونایتد
7 مانوئل نویر 90 GK بایرن مونیخ
8 تیبو کورتوآ 90 GK رئال مادرید
9 ویرجیل فن دایک 90 CB لیورپول
10 محمد صلاح 90 RW لیورپول
11 نیمار جونیور 89 LW پاریسن ژرمن
12 سون هیونگ مین 89 LW – LM تاتنهام
13 کاسمیرو 89 CDM منچستر یونایتد
14 یان اوبلاک 89 GK اتلتیکو مادرید
15 هری کین 89 ST تاتنهام
16 سادیو مانه 89 LM – CF بایرن مونیخ
17 ادرسون مورالز 89 GK منچستر سیتی
18 جاشوا کیمیچ 89 CDM – RB بایرن مونیخ
19 آلیسون بکر 89 GK لیورپول
20 انگولو کانته 89 CDM – CM چلسی
21 لوکا مودریچ 88 CM رئال مادرید
22 تونی کروس 88 CM رئال مادرید
23 مارک آندره تراشتگن 88 GK بارسلونا
24 کیلور ناواس 88 GK پاریسن ژرمن
25 مارکینیوش 88 CB پاریسن ژرمن
26 ژائو کانسلو 88 LB – RB منچستر سیتی
27 برناردو سیلوا 88 CAM – CM منچستر سیتی
28 جان لوئیجی دوناروما 88 GK پاریسن ژرمن
29 ارلینگ هالند 88 ST منچستر سیتی
30 روبن دیاس 88 CB منچستر سیتی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *