خانه تکانی در تیم ملی وزنه برداری

رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران قبلا اذعان داشت که تیم وزنه برداری در بازیهای آسیایی هانگژو عملکرد و نتایج خوبی نخواهد داشت. وزنه بردارهای ایران نیز در این دوره از مسابقات آسیایی هیچ طلایی بدست نیاورد. در ادامه سایت ورزشی با خانه تکانی در تیم ملی وزنه برداری همراه شوید.

 

خانه تکانی در تیم ملی وزنه برداری

به گزارش سایت ورزشی به نقل از خبرگزاری ایسنا ، سجاد انوشیروانی گفت که در بازیهای آسیایی هانگژو تیم وزنه برداری ایران تنها یک مدال نقره گرفت. ما قبلا این مورد را پیش بینی کرده بودیم و حتی ضعیف تر از آن را نیز به مسئولین گفتیم. کارشناسان کمیته ملی المپیک هم با توجه به شرایط و نتایج چنین پیش بینی داشتند. اما تلاش کردیم. اما شرایط جوری رقم خورد که ما اصلا شانس دریافت مدال نداشتیم و قبلا نیز کارشناسان به این موضوع اقرار کرده بودند. وزنه بردارها تلاش کردند تا نزدیک مدال رفتند. وزنه هایی که آنها را به مدال می رساند را نتوانستند بزنند. اینکه ما نتوانستیم مدال طلا بگیریم را هم ورزش ایران از یک سال قبل می دانست و اصلا شانس طلایی شدن نداشتیم.

ایشان در پاسخ به پرسش اینکه وزنه برداری شانس گرفتن مدال برنز و نقره بیشتر هم نداشت بیان داشت: ما 10 تا 12 روز قبل از مسابقات آسیایی ، مسابقات قهرمان جهانی داشتیم و مصطفی جوادی هم تلاش کرد اما بدنش برنگشت. جوادی تمریناتش را انجام داد و می خواست در این رقابت ها قهرمان جهان شود و این کار را نیز انجام داد. علی داووی موفق شد در قهرمانی جهان رقابت کرد. برخی از وزنه بردارها در قهرمانی جهان عملکرد خوبی نداشتند. رضا دهدار ، مهدی کرمی و امیر حقوقی نتوانستند به مدال برسند.

خانه تکانی در تیم ملی وزنه برداری

تمام زورمان را می زنیم از این نسل مدال در بیاوریم

در ادامه گفت: من نمی خواهم این قضیه را توجیه نمایم و بارها اعلام کردیم که با دنیا فاصله زیادی داریم و باید فواصل را کم کنیم. در حال حاضر تمرکز خود را روی نسل جوان گذاشتیم. هر شخص که سال قبل جای من در فدراسیون حضور می یافت، وضعیت وزنه برداری به گونه ای بود که 10 وزنه بردار خوب نمی توانست جمع کند تا تیم ملی را تشکیل دهد. فدراسیون نیز هیچ کم و کسری برای اردوها نگذاشت و حمایت بی شماری انجام شد و شاهد این موضوع نیز بچه های تیم ملی هستند. زور زدیم که از این نسل مدال در بیاید.

تلاش کردیم با این نسل به المپیک برویم و مدال کسب نماییم. ما دنبال نسل سازی رفتیم و این کار دو سال دیگر جواب خودش را می دهد. شاید برخی از آنها بتوانند در قهرمانی جهان 2024 بحرین وزنه بزنند و در کل سال 1404 مشخص می شود که چکاری انجام داده ایم.

بعد از قهرمانی جهان بدن وزنه‌برداران برنگشت

بعد از قهرمانی جهان بدن وزنه‌برداران برنگشت

آقای انوشیروانی در ادامه نسبت به عملکرد وزنه بردارها گفت: افرادی گفتند که نتیجه بسیار بدی گرفتید و من قبول دارم. اما از یک سال قبل پیش بینی می شد. بارها گفتم زمانی که وزنه برداری را تحویل گرفتیم. چند نفر در هر وزن داشتیم. قبلا هم در تیم ملی حضور داشتم و حدود 30 نفر را داشتیم. در وزن فوق سنگین 5 تا 6 نفر بوده ایم که رقابت داشتیم.الان بدون استعداد هستیم و باید به فکر نسل سازی باشیم و کرونا بهانه ای شد تا انجام نگیرد. نسل قبلی وزنه بردارهای ما تمام شد. دستمان حسابی خالی است. استعدادهایی نظیر علیرضا سلیمانی ، علیرضا دهقان و رضا بیرانوند را از دست دادیم.

خانه تکانی در تیم ملی وزنه برداری

باید تلاش کنیم همه چیز به نتیجه خودش برسد. بعد از قهرمانی جهان بدن بچه های ما برای بازی های آسیایی برنگشت. ازبک ها نیز همین شرایط را داشتند و فقط ژورائف خوب وزنه زد.

 

دلیل موفقیت ازبک‌ها نسبت به وزنه‌برداران ایران

رئیس فدراسیون درباره وزنه بردارهای ازبکستانی گفت با اینکه زیاد خوب نبودند. اما موفق شدند مدال کسب کنند و تیم ایران به مدال دست نیافت و از لحاظ بدنی نیز در شرایط مناسب قرار نداشتند. او گفت: اکبر ژورائف به اقرار مربیانش در تمرینات، ۱۹۵ کیلوگرم در یک‌ضرب و ۲۳۵ کیلوگرم در دوضرب وزنه زده است و در بازی‌های آسیایی چند کیلو پایین‌تر از آن وزنه زده است. مهدی کرمی ۲۲۲ – ۲۲۳ کیلوگرم را در تمرینات زده است و در مسابقات هم همان وزنه را کشید که نتوانست بزند. وزنه‌برداری همین است. با این حال برخی نفرات از سال گذشته تاکنون تکان خورده‌اند.

دلیل موفقیت ازبک‌ها نسبت به وزنه‌برداران ایران 

ما در قهرمانی جهان شانس زیادی نیاوردیم و اگر حسین سلطانی زانویش در پشت صحنه درد نمی گرفت، می توانست مدل جهان را دست یابد. با داشته هایمان تلاش کردیم به مسابقات برویم. به دلیل المپیک محبور بودیم با همین نفرات جلو برویم و در پشت صحنه داریم روی نفرات جوان تر کار می کردیم. با این حال همین نفرات حال حاضر روند خوبی داشتند. آیا کسی قبلا از علی داوودی رکورد 203 کیلوگرم در یک ضرب و 255 کیلو در دو ضرب دیده است؟

 

چرا وزنه‌برداری با سهمیه کامل رفت؟

انوشیروانی در جواب این سوال گفت: زمانی که اطلاع داشتند وزنه بردارها نتیجه نمی گیرند، چرا اصرار کردند که با سهمیه کامل به هانگژو بروند؟ بیان کرد: بازی های آسیای جوایز خاص دارد و هر رشته به هر کسی که می توانست مدال بگیرد این شانس داده می شد. افرادی نظیر حسین سلطانی ، مهدی کرمی اگر وزنه ها را می زدند به مدال می رسیدند ولی واقعا نشد. آیت شریفی اگر در حرکت یک ضرب مصدوم نمی شد، شانس گرفتن مدال را هم داشت. ما واقعا علاقه داشتیم این شانس را به وزنه بردارهایمان دهیم تا با کسب مدال بتوانند از تسهیلات مدال بازی های آسیایی بهره ببرند. به هر حال وزنه برداری رشته درآمدزایی نیست.

خانه تکانی در تیم ملی وزنه برداری

در المپیک شانس بیشتری برای مدال داریم

او در پاسخ به این پرسش که از الان باید نگران بود که وزنه‌برداری نمی‌تواند مدال المپیک پاریس را بگیرد؟ تاکید کرد: در المپیک دو موضوع وجود دارد. اول اینکه زمان خوبی تا المپیک داریم و می‌دانیم که علی داودی را باید به رکورد ۲۱۰ یک ضرب و ۲۶۰ دو ضرب برسانیم تا بتواند مدال بگیرد یا مصطفی جوادی باید به رکورد ۱۷۳ یک‌ضرب و ۲۲۲ دوضرب برسد. رسول معتمدی اگر دستش اجازه دهد و رضا دهداراز شانس‌های ما هستند. حسین سلطانی را به یک وزن بالاتر می آوریم. از طرفی در المپیک، هر کشور سه نماینده دارد. شطرنج المپیک متفاوت است و شانس بیشتری برای خودمان قائل هستیم و تلاش می‌کنیم، از سه سهمیه خود نهایت بهره را ببریم. ما در دوره قبل المپیک مدال نقره داشتیم و باید تلاش کنیم در المپیک پاریس به مدال بهتری برسیم.

 

بررسی نتایج تیم ملی در کمیته فنی

انوشیروانی در مورد ارزیابی عملکرد نواب نصیرشلال سرمربی تیم ملی در پشت صحنه مسابقات، نوع تمرینات و ریکاوری وزنه‌برداران در سه مسابقه گذشته، گفت: او تا الان خوب، با برنامه و منظم کار کرده است. تیم ملی کم حاشیه است و بچه‌ها افزایش رکورد داشتند. ما قبل از قهرمانی جهان در تمرینات دیدیم که چه رکوردهایی را می‌زنند. برخی‌ها توانستند در مسابقات نتیجه بگیرند و برخی دیگر نتوانستند آن عملکرد خود را داشته باشند. علی داودی تکان خورد. آیت شریفی واقعا تکان خورده است اما نمی‌دانم در مسابقات چه اتفاقی افتاد که نتوانست نتیجه بگیرد و باید روی این مسئله کار کنیم اما من با توجه به چیزهایی که در تمرینات و کوچ کردن دیدم، از عملکردش راضی هستم.  با این حال کمیته فنی فدراسیون هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهد و نتایج و کار را از لحاظ کمی و کیفی بررسی می‌کند.

 

به رده بزرگسالان دختران به اندازه کافی شانس دادیم

رییس فدراسیون در مورد عملکرد ناموفق دختران در بازی‌های آسیایی گفت: دختران خوب کار نکردند. فکر می‌کنم در رده بزرگسالان به اندازه کافی دیگر شانس داده‌ایم. یک مقدار آسیب دیدگی سراغشان آمد و روند رو به رشد دارند اما کُند است. در بخش دختران هم چشم امید به نسل جوان داریم تا در یکی، دو سال آینده بتوانیم یک تیم خوب، یک‌دست و وزنه‌بردار داشته باشیم. چون اکثر دوستان نسل حال حاضر، وزنه‌بردار نبوده‌اند و از رشته‌های دیگر آمده‌اند. نسل جدید از اول وزنه‌بردار است و یک مقدار شرایطشان متفاوت می‌شود.

خانه تکانی در تیم ملی وزنه برداری

خانه تکانی در تیم ملی مردان و زنان

او در پاسخ به این پرسش که قرار است خانه تکانی در تیم ملی بزرگسالان مردان و زنان صورت گیرد؟ بیان کرد:  ۱۰۰درصد. احتمال دارد به جز یکی، دو نفر، یک خانه تکانی اساسی انجام شود. وقتی در یک رشته، نسل تمام می‌شود نباید دست و پا زد و باید به سراغ نسل دیگر و استعدادهای جدید برویم. البته دستمان خالی است و زیرساخت ما دچار مشکل هستند. همچنین در استان‌ها و تیم ملی تجهیزات نداریم.

 

سال ۲۰۲۶ وزنه‌برداری را دربازی آسیایی متفاوت ببینید

انوشیروانی در مورد اینکه این انتظار وجود دارد به عنوان رییس فدراسیون شروع به رفع مشکلات تجهیزات و زیرساخت‌ها کند؟ گفت: ما از هر توانی استفاده می‌کنیم که مشکلات را حل کنیم اما نیاز به حدود ۱۰۰ میلیارد بودجه داریم. مشکلات از قبل بوده و حل نشده است و ما هم نمی‌توانیم در این چند ماه معجزه کنیم با این وجود، در حال رایزنی هستیم و قطعا این مشکلات یک به یک حل خواهد شد. در سال ۲۰۲۶ که سال آخر دوره ما است، مطمئن باشید بازی‌های آسیایی متفاوتی را برای وزنه‌برداری خواهید دید.

خانه تکانی در تیم ملی وزنه برداری

تداوم همکاری با کوروش باقری

او در مورد ادامه همکاری با کوروش باقری گفت: آقای باقری استاد و بزرگ من است و کارش را بلد است. این افتخاری است برای ما که با آقای باقری کار می‌کنیم.

 

منبع : ایسنا

mohamadnd
12 اکتبر 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *