ورزشگاه ومبلی یک مکان ورزشی و سرگرمی مشهور جهانی است که در ومبلی، حومه شمال غربی لندن، انگلستان واقع شده است. این استادیوم که به‌خاطر طاق نمادینش شناخته می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین ورزشگاه‌های جهان است که گنجایش 90000 نفر را دارد.

پیشینه استادیوم ومبلی

این استادیوم در ابتدا در سال 1923 به عنوان ورزشگاه امپراتوری ساخته شد و توسط معمار سر جان سیمپسون و مهندس مکسول آیرتون طراحی شد. در نظر گرفته شده بود که این مکان مکانی برای نمایشگاه امپراتوری بریتانیا باشد که در پارک ومبلی در همان نزدیکی برگزار شد. این استادیوم در محل استادیوم قبلی نمایشگاه امپراتوری بریتانیا که در سال 1924 برای برگزاری نمایشگاه استفاده شده بود، ساخته شد.

افتتاح ومبلی

این استادیوم به طور رسمی در 28 آوریل 1923 توسط پادشاه جورج پنجم و ملکه مری افتتاح شد و بلافاصله به عنوان یک مکان در سطح جهانی شناخته شد. به سرعت به خانه فوتبال انگلیس تبدیل شد و اولین فینال جام حذفی خود را در همان سال میزبانی کرد. این استادیوم همچنین میزبان بازی های المپیک در سال 1948 بود و محل برگزاری مسابقه معروف “معجزه برن” در فینال جام جهانی 1954 بود، جایی که آلمان غربی مجارستان را شکست داد.

در طول سال‌ها، استادیوم چندین بار مورد بازسازی و ارتقاء قرار گرفت، اما در اوایل دهه 2000، مشخص شد که نیاز به تعمیرات اساسی دارد. در سال 2003، طرحی برای تخریب استادیوم قدیمی و ساخت یک مکان جدید و پیشرفته به جای آن رونمایی شد.

نمایی از بالای استادیوم ومبلی لندنش
نمایی از بالای استادیوم ومبلی لندن

ساخت ومبلی

ساخت استادیوم جدید در سال 2004 آغاز شد و در سال 2007 با هزینه ای حدود 800 میلیون پوند به پایان رسید. استادیوم جدید توسط معماران فاستر و شرکا طراحی شد و دارای سقف جمع شونده، صفحه نمایش ویدئویی غول پیکر و سیستم صوتی بروز است.

بازی افتتاحیه استادیوم

این ورزشگاه در تاریخ 17 مارس 2007 و با دیدار انگلیس و ایتالیا به طور رسمی افتتاح شد که با نتیجه 2-0 به سود انگلیس به پایان رسید. از آن زمان، این استادیوم میزبان طیف گسترده ای از رویدادها، از جمله مسابقات بزرگ فوتبال، کنسرت ها و سایر رویدادهای ورزشی بوده است.

یکی از نمادین ترین ویژگی های استادیوم جدید طاق آن است که 133 متر ارتفاع دارد و تمام طول استادیوم را پوشاند. این قوس از فولاد ساخته شده و یکی از بزرگترین در نوع خود در جهان است. همچنین در شب روشن می شود و جلوه بصری قابل توجهی ایجاد می کند.

نمایی زیبا از استادیوم ومبلی شهر لندن انگلستان
نمایی زیبا از استادیوم ومبلی شهر لندن انگلستان

ویژگی استادیوم

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه این استادیوم ظرفیت صندلی آن است که یکی از بزرگترین ورزشگاه های جهان است. این استادیوم می تواند تا 90000 تماشاگر را در خود جای دهد و میزبان برخی از بزرگترین رویدادها در تاریخ ورزش و سرگرمی بوده است.

این استادیوم محل استقرار تیم ملی فوتبال انگلیس است و میزبان چندین تورنمنت بزرگ بین المللی فوتبال از جمله فینال لیگ قهرمانان اروپا، فینال جام حذفی و فینال جام کارابائو بوده است.

علاوه بر فوتبال..

علاوه بر فوتبال، این استادیوم میزبان طیف گسترده ای از ورزش های دیگر از جمله راگبی، بوکس و فوتبال آمریکایی نیز بوده است. این مکان محل برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی های المپیک 2012 و همچنین چندین رویداد دیگر در طول بازی ها بود.

این استادیوم همچنین به مکانی محبوب برای برگزاری کنسرت ها تبدیل شد و میزبان برخی از بزرگترین نام های موسیقی از جمله مدونا، بیانسه و اد شیران بود. آکوستیک و سیستم صوتی پیشرفته استادیوم آن را به مکانی عالی برای رویدادهای موسیقی زنده تبدیل کرد.

در مجموع

به طور کلی، استادیوم ومبلی یکی از نمادین‌ترین مکان‌ها در جهان است و تاریخچه‌ای غنی از نزدیک به 100 سال پیش دارد. امکانات پیشرفته و طراحی پیشرفته آن، آن را به مکانی در سطح جهانی برای ورزش و سرگرمی تبدیل کرده است و برای سال‌های آینده همچنان یک نقطه عطف محبوب و نمادین خواهد بود.

نمایی از سوی سکون نشینان استادیوم لندن
نمایی از سوی سکون نشینان استادیوم لندن
Hesam
1 می 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *