استادیوم مستایا والنسیا

استادیوم مستایا: تاریخچه شور و پیروزی در والنسیا

استادیوم مستایا که در قلب والنسیا، اسپانیا قرار دارد، از زمان افتتاح آن در سال 1923 میزبان باشگاه فوتبال والنسیا بوده است. این استادیوم یکی از نمادین‌ترین ورزشگاه‌های فوتبال اسپانیا به حساب می‌آید که میزبان لحظات به یاد ماندنی بی‌شماری است و فضایی بی‌رقیب برای هواداران ایجاد می‌کند. . مستایا با ظرفیت 55000 تماشاگر، چهارمین استادیوم بزرگ اسپانیا است و طراحی منحصر به فرد آن به نمادی از میراث فرهنگی غنی والنسیا تبدیل شد.

استادیوم مستایا
استادیوم مستایا

تاریخچه مختصر

استادیوم مستایا در ابتدا به عنوان جایگزینی برای زمین قبلی باشگاه، الگیروس، ساخته شد که برای گنجایش تعداد فزاینده هواداران بسیار کوچک شده بود. استادیوم جدید توسط معمار فرانسیسکو آلمنار طراحی و توسط سازندگان محلی و با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی موجود در آن زمان ساخته شده است.

اولین بازی در مستایا در 20 می 1923 برگزار شد و والنسیا سی اف 1-0 لوانته را شکست داد. از آن زمان تاکنون، استادیوم چندین بار بازسازی شد، به ویژه در دهه 1950، زمانی که ظرفیت فعلی آن افزایش یافت. در سال‌های اخیر، ورزشگاه برای بهبود تجربه هواداران و رساندن امکانات به استانداردهای مدرن، دستخوش نوسازی و نوسازی بیشتری شده است.

مستایا میزبان برخی از مهم ترین بازی های تاریخ فوتبال اسپانیا بوده است، از جمله جام جهانی 1982 که برزیل در فینال آرژانتین را شکست داد. این ورزشگاه همچنین میزبان چندین فینال جام حذفی اسپانیا و مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و همچنین مسابقات بین المللی متعددی بوده است.

ورودی استادیوم
ورودی استادیوم

طراحی

استادیوم مستالا به دلیل طراحی منحصر به فرد خود که دارای چندین ویژگی متمایز است، مشهور است. نمای ورزشگاه دارای مجموعه ای از طاق هاست که ظاهری متمایز و با ابهت به آن بخشید. طاق ها همچنین حس تداوم بین استادیوم و شهر اطراف را ایجاد می کنند و مستایا را به تاریخ غنی معماری والنسیا متصل می کند.

در داخل استادیوم، صندلی‌ها به شکل کاسه‌ ای شیب‌دار چید شدند که به هواداران دیدی عالی از عمل در زمین می‌دهد. تند بودن صندلی نیز فضایی شدید و الکتریکی ایجاد می کند و طرفداران احساس می کنند که دقیقاً در بالای صحنه هستند.

سطح بازی در مستایا نیز منحصر به فرد است و زمین توسط یک خندق احاطه شد. این خندق در ابتدا به عنوان یک ویژگی ایمنی برای جلوگیری از تهاجم هواداران به زمین گنجانده شده بود. با این حال، از آن زمان به یک ویژگی محبوب استادیوم تبدیل شد و بازیکنان و هواداران به ارزش زیبایی شناختی آن قدردانی می کنند.

اتمسفر

یکی از قابل توجه ترین جنبه های استادیوم مستایا، جو ایجاد توسط هواداران پرشور آن است. والنسیا سی اف یکی از وفادارترین و اختصاصی ترین پایگاه های هواداران در اسپانیا را دارد و اشتیاق آنها برای این تیم مسری است.

هواداران مستایا به حمایت پر سر و صدایشان معروف هستند و محیطی ترسناک را برای تیم های میهمان ایجاد می کنند. آکوستیک استادیوم صدای ایجاد شد توسط هواداران را تقویت می کند و دیواری از صدا ایجاد می کند که در سراسر شهر شنید می شود.

جو مستایا به ویژه در بازی های دربی مقابل رقبای محلی لوانته UD و ویارئال CF شدید است. دربی والنسیا یکی از شدیدترین مسابقات فوتبال اسپانیا است که هر دو گروه هواداران فضایی باورنکردنی را ایجاد کرده اند.

میراث

استادیوم مستایا نقش مهمی در تاریخ والنسیا سی اف و کل فوتبال اسپانیا داشته است. این استادیوم محل لحظات تاریخی بی‌شماری بوده و میزبان برخی از بهترین بازیکنان تمام دوران بوده است.

برخی از نمادین ترین بازیکنانی که در زمین مستایا زینت بخشیدند عبارتند از ماریو کمپس، فرناندو گومز و گایزکا مندیتا. این بازیکنان و بسیاری دیگر به تثبیت والنسیا به عنوان یکی از موفق ترین باشگاه های فوتبال اسپانیا کمک کرده اند.

نمای بالا استادیوم مستایا
نمای بالا استادیوم مستایا
Hesam
14 می 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *