قهرمان لیگ برتر کدام تیم است؟

مسابقاتقهرمان لیگ برتر کدام تیم است؟ شرایط قهرمانی در لیگ برتر 1402 به حساس ترین روزهای خودش نزدیک شده است. سه تیم سپاهان ، استقلال و پرسپولیس به ترتیب در جایگاه اول تا سوم جدول با اختلاف امتیاز بسیار کم حضور دارند. در ادامه سایت ورزشی با جدیدترین اخبار ورزشی همراه ما باشید.

 

شرایط قهرمانی تیم های استقلال ، سپاهان و پرسپولیس:

در این مطلب به بررسی شرایط تعیین تیم قهرمان لیگ برتر می پردازیم و یک قانون جدید در فوتبال ایران وضع شد که به جای تفاصل گل ، بازی رو در رو مد نظر قرار می گیرد در صورتی که امتیازهای تیم های مدعی قهرمانی در هفته آخر باهم برابر باشد. لیگ برتر فوتبال ایران به اوج حساسیت خودش رسیده است و در فاصله چهار هفته تا پایان این رقابت ها، جنگ قهرمانی به اوج خودش رسید و رقابت نزدیک سه تیم قدرتمند ایرانی برای کسب جام قهرمانی در روز 28 اردیبهشت باعث شد تا هواداران فوتبال جدول لیگ را حسابی زیرو رو کنند.

شرایط قهرمانی تیم های استقلال ، سپاهان و پرسپولیس

همانطور که می دانید سپاهان و استقلال دیروز مسابقات خود را با پیروزی به پایان رساندند. پرسپولیس نیز دو روز پیش در برابر مس پیروز شد تا حساسیت تیم های بالایی جدول به اوج برسد. برخلاف سال های قبل تعیین قهرمان زود هنگام نیست و همه چیز به دقیقه 90 و آخر هفته کشیده می شود تا هیجان لیگ حتی در ثانیه های آخر ادامه داشته باشد. در این بخش نگاهی به جدول لیگ در فاصله چهار هفته تا پایان لیگ نگاهی می اندازیم.

قهرمان لیگ برتر کدام تیم است؟

در ادامه برنامه بازی های باقی مانده سه تیم اول لیگ برتر را می خوانید:

بازی های سپاهان؛ 52 امتیازی

 • سپاهان – ملوان
 • سپاهان – نفت مسجد سلیمان
 • سپاهان – پیکان
 • سپاهان – مس کرمان

قهرمان لیگ برتر کدام تیم است؟

در بازی های استقلال؛ 52 امتیازی

 • استقلال – پرسپولیس
 • استقلال – صنعت نفت آبادان
 • استقلال- مس رفسنجان
 • استقلال- تراکتور

 

مسابقات پرسپولیس؛ 51 امتیازی

 • پرسپولیس – استقلال
 • پرسپولیس – پیکان
 • پرسپولیس – گل گهر سیرجان
 • پرسپولیس – نساجی مازندران

 

در ادامه جدول لیگ برتر در چهار هفته باقی مانده به پایان لیگ را مشاهده خواهید کرد:

جدول لیگ برتر در چهار هفته باقی مانده

 

قانون جدید بازی های رودرو دو تیم قهرمان:

با افزایش رقابت سه مدعی اصلی قهرمانی شاید برای برخی از هواداران و طرفداران فوتبال این سوال پیش بیاید که اگر تیم های مدعی در پایان لیگ هم امتیاز شوند. تکلیف قهرمان لیگ چگونه خواهد بود. برخلاف سال قبل که تفاضل گل برای معرفی تیم برتر ملاک قررا داشت و با توجه به مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از لیگ گذشته نتیجه بازی های رو در رو تیمی را که بالاتر قرار می گیرد مشخص می نماید.

اگر بخواهیم در نظر بگیریم که لیگ همین الان به اتمام برسد. با اینکه استقلال گل زده بیشتری نسبت به سپاهان دارد و با توجه به امتیاز و تفاصل گل برابر با این تیم در جدول لیگ صدر نشین است اما در هفته پایانی لیگ تعیین قهرمان در این رده بندی لحاظ نمی گردد. بازی های رو دروی دو تیم باهمدیگر ملاک است. به همین دلیل سپاهان با توجه به پیروزی در دو بازی رفت و برگشت 2-0 و 2-1 برابر استقلال در جدول نهایی لیگ بالاتر از استقلال قررا گرفته و قهرمان می شود.

قانون جدید بازی های رودرو دو تیم قهرمان

قانون تفاضل گل در سال های قبل لیگ برتر:

قبل از لیگ برتر 21 و دسته اول ، از قانون رو در رو خبری نبود و تفاضل گل لحاظ می شد. یعنی گل های زده و خورده و برد و باخت ها در صورتی که دو تیم امتیازاتشان برابر هم می شد، ملاک تعیین قهرمان بود. مثلا در دوره پانزدهم لیگ برتر فوتبال استقلال خوزستان و پرسپولیس دو تیم 54 امتیازی در پایان لیگ بودند و تیم خوزستانی به دلیل تفاضل گل بهتر قهرمان لیگ شد. تفاضل گل استقلال خوزستان +17 و پرسپولیس +15 بود که تنها به دلیل دو گل قرمزها قهرمانی را از دست دادند و عبدالله ویسی و شاگردانش به طور شگفت انگیز سال 94 قهرمان شدند.

قوانین تفاضل گا برای تعیین تیم برتر تا پایان لیگ 19 اجرا شد. برای جلوگیری از برخی مشکلات و شائبه ها در مورد به ثمر رساندن گل های زیاد برای تیم هایی که به تفاضل نیاز داشتند این باعث شد تا فدراسیون به دنبال تغییر این قانون بیفتد.

قانون تفاضل گل در سال های قبل لیگ برتر

وضع قوانین جدید قهرمانی با امتیازات برابر:

چند هفته بعد از شروع لیگ بیست و یکم ، حسن کامرانی فر دبیر کل وقت فدراسیون فوتبل خبر از تغییر قانون تعیین تیم برتر در پایان مسابقات لیگ را داد. کامرانی فر در تاریخ 6 مهر 1400 در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که قانون جدیدی وضع شده تا برای تعیین رتبه های لیگ برتر نظیر تیم قهرمان یا تیم سقوط کننده یک راهکار جدید استفاده شود. در ادامه ایشان گفتند: «از این پس قانون تفاضل گل حذف شده و بازی های رو در رو ملاک است. این قانون باعث می‌شود که یک سری اتفاقات کم شده و گل‌های زیاد تأثیری نخواهد داشت. این مسئله خیلی کمک می‌کند و همانطور که می‌دانید این روش در خیلی از کشورها آغاز شده است.»

قوانین جدید قهرمانی با امتیازات برابر

در جلسه 4 آبان 1400 نیز هیئت رئیسه فدراسیون فوتبل رسما مصوبه تغییر قانون تعیین تیم برتر به تصویت رسید. کامرانی فر بعد از آن جلسه بیان داشت: از مواردی که در این جلسه تصویب شد حذف گل زده در تمام رده ها بود. رتبه بندی ها در شرایط مساوی و بازی های رو در رو حساب می شود و به زودی با جزئیات بیشتری در خدمت شما می باشیم. در تاریخ 30 بهمن 1400 کمیته مسابقات سازمان لیگ بر اساس مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال ، یک نامه به تیم های حاضر در مسابقات لیگ برتر و دسته اول باشگاه کشور نحوه تعیین تیم قهرمان و تیم های صعود و سقوط کننده از این مسابقات در پایان فصل اعلام نمود.

 

متن نامه کمیته به باشگاه های لیگ برتر و دسته اول:

احتراماً پیرو مصوبه آبان ماه ۱۴۰۰ هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال و شبهات پیش آمده یادآور می‌گردد از تاریخ تصویب مصوبه فوق کلیه رقابت‌های لیگ‌های فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی کشور در کلیه رده‌های سنی آقایان و بانوان پس از پایان رقابت‌ها برای تعیین جایگاه اول و دوم برای صعود به رده بالاتر و یا تعیین قهرمان و همچنین برای مشخص نمودن تیم های سقوط کننده در کلیه رده‌های سنی آقایان و بانوان به شرح ذیل اعلام می گردد:

۱- بالاترین امتیاز از تمام بازی‌های گروهی

۲- نتیجه حاصل از بازی رودررو دو تیم دارای امتیاز مساوی

۳- محاسبه تفاضل گل از تمامی بازی‌های گروهی

۴- محاسبه بالاترین تعداد گل زده

۵- انجام یک مسابقه رسمی در زمین بی طرف با رعایت مقررات حسبی با احتساب کلی محرومیت‌ها یا کارت‌های اخذ شده در طی مرحله گروهی تا پایان مسابقات.

سازمان لیگ درباره قوانین بازی های رو در رو

توضیحات کامل تر سازمان لیگ درباره قوانین بازی های رو در رو:

در اردیبهشت 1401 در حالی که مسابقات لیگ برتر و دسته اول هفته های پایانی را پشت سر می گذاشتند، شبهات زیادی درباره مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال درباره تعیین تیم های قهرمان ، سقوط کننده و صعود کرده به وجود آمد. به همین دلیل سازمان لیگ 22 اردیبهشت سال قبل توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه کرد.

سازمان لیگ اطلاعیه داد و گفت: «دستورالعمل برگزاری لیگ برتر می‌گوید زمانی که در پایان رقابت‌ها تیم‌ها هم‌امتیاز باشند. برای تعیین تیم قهرمان، سقوط‌کننده‌ها و تیم‌هایی که سهمیه آسیایی را کسب می‌کنند. این روش یعنی بازی رودررو به‌ کار گرفته می‌شود و با این روش تیم برتر انتخاب خواهد شد.

بر اساس مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال به شماره ۱۴۰۰۲۶۱۰۵ موضوع چگونگی تعیین تیم‌های سقوط و صعود کننده در پایان رقابت‌های لیگ‌های تحت پوشش سازمان لیگ و با توجه به سؤالات مکرر پیش آمده از سوی باشگاه‌ها، هیئت‌های فوتبال استانی و سایر ذی‌نفعان و به جهت شفافیت هر چه بهتر و بهره‌برداری از موارد مصوبه فوق، موضوع مطرح شده به قرار ذیل تشریح می‌شود:

نحوه رتبه بندی تیم‌ها در جدول رده‌بندی و تعیین تیم‌های سقوط کننده، صعود کننده، اعطای سهمیه و غیره پس از پایان یافتن تمامی مسابقات مربوط به لیگ مورد نظر به ترتیب زیر است:

 

۱- بیشترین امتیاز به دست آمده در همه مسابقات گروهی

در صورت تساوی امتیاز ۲ یا چند تیم در همه مسابقات گروهی در جدول رده‌بندی مسابقات، نتیجه حاصله از دیدارهای رو در رو بین تیم‌های هم امتیاز به ترتیب و به شرح ذیل تعیین کننده خواهد بود. لذا در ابتدا نتایج رو در روی بین دو یا چند تیم دارای امتیاز مساوی، در یک جدول جدید از جدول نهایی مذکور استخراج شده است. و تیم‌ها براساس نتایج حاصله از بازی‌های رو در رو با یکدیگر در جدول جدید به شرح و ترتیب ذیل رتبه‌بندی می‌شوند:

۲- نتایج حاصل از بازی رودر رو

۱-۲ – بیشترین امتیاز به دست آمده در مسابقات بین دو یا چند تیم هم امتیاز (براساس جدول جدید استخراجی)

۲-۲ – تفاضل گل بیشتر در بین دو یا چند تیم هم امتیاز (براساس جدول جدید استخراجی)

۲-۳ – بیشترین گل زده به دست آمده در مسابقات بین دو یا چند تیم هم امتیاز (براساس جدول جدید استخراجی)

(تبصره: در تمام حالت‌های رقابت رو در رو برای دو تیم، احتساب نتایج رو در رو براساس مندرجات آورده شده در ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی مسابقات است.)

در ادامه، در صورت تساوی شرایط در موارد ذکر شده بالا به ترتیب، موارد ذیل تعیین کننده رتبه‌بندی تیم‌ها خواهد بود:

۲- تفاضل تعداد گل بیشتر در همه مسابقات گروهی (جدول اصلی و اولیه)

۳- بیشترین تعداد گل زده به دست آمده در همه مسابقات گروهی (جدول اصلی و اولیه)

۴- در صورت تساوی در تمامی موارد فوق، انجام مسابقه در زمین بی طرف با رعایت مقررات حذفی است.»

تعیین تیم های برتر در برخی لیگ های اروپایی

قهرمان لیگ برتر کدام تیم است؟

البته تعیین تیم های برتر در برخی لیگ های اروپایی نیز دنبال می شود. در دو لیگ لالیگا اسپانیا و سری آ ایتالیا تیم قهرمان با قانون بازی های رودرو مشخص می شود. بر اساس قوانین لالیگا در صورتی دو تیم در پایان فصل امتیازات برابر داشته باشند. نتیجه بازی های رو در رو ملاک تعیین قهرمان خواهد شد. و اگر نتایج بازی های رو در رو مساوی شوند. بدون در نظر گرفتن قانون گل زده در خانه حریف ، تفاضل گل تعیین کننده تیم قهرمان است. به نظر شما قهرمان لیگ برتر کدام تیم است؟ لطفا نظرات و دیدگاه تان را درباره تیم مورد نظرتان در بخش کامنت ها مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *